Amikor nagyon elromlanak a dolgok. Legtöbbször mezőgazdasági területeket akarnak gyorsan – és törvénytelenül – megtisztítani a tűzzel, aztán elszabadulnak a lángok
Fotó: Erdély Bálint Előd
Várhatóan több tíz gazda veszíti el az idei mezőgazdasági támogatásokat, mert tűzzel tisztították meg földjeiket, védett területek felégetése miatt nyolc alkalommal bűnvádi feljelentést is tett a környezetőrség. Noha az elmúlt egy-két évben javult a helyzet a tarlótüzek előfordulását illetően Hargita megyében, a jelenség nem szűnt meg, továbbra is problémákat okoz a térségben, derül ki az érintett hatóságok és intézmények jelentéseiből.
2024. augusztus 03., 08:532024. augusztus 03., 08:53
A vegetációs tüzek gyakoriságáról, a területek felégetői ellen kezdeményezett szankciókról, valamint a hasonló esetek megelőzése érdekében folytatott tevékenységekről készített jelentést a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal kérésére a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA), a Hargita Megyei Környezetőrség, valamint a Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség. Az adatok alapján
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az APIA, a környezetőrség és a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) között két éve létrejött egy együttműködési megállapodás, ennek értelmében
Gyakran a tüzek okozóit is csak így tudják beazonosítani, a környezetőrségnek és a tűzoltóságnak ugyanis nincs erre lehetősége, az APIA viszont azonosítani tudja a felgyújtott földek tulajdonosait, ha azok igényeltek támogatást az adott területre.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az idei első félévben az APIA megyei kirendeltsége 35 alkalommal kapott értesítést leégett területekről a katasztrófavédelmi felügyelőségtől, 5 esetben pedig a környezetőrségtől, utóbbiak Natura 2000-es területeken történt tüzesetekről szóltak.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Mivel a legtöbb tarlóégetés tavasszal történt, amikor még folyamatban volt a támogatásigénylési kérelmek leadása, az érintett gazdák beazonosítása az igénylési periódus lezárása után történt meg.
– áll a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség jelentésében. Ebben ugyanakkor arra is kitérnek, hogy a környezetőrség vegetációs tüzekről szóló bejelentései Natura 2000-es területeken található mocsaras területekre vonatkoztak, amelyek nem mezőgazdasági parcellák, így az APIA nem tudta beazonosítani a tulajdonosokat.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Azokban az esetekben, amikor azonosították az érintett parcellák használóit, a földek felégetési tilalmának a megszegéséért kiróható szankciók alkalmazása érdekében
Egyébként a kérelmekben feltüntetett összes földterületet rendszeresen és aprólékosan ellenőrzik a Kopernikusz program (az Európai Unió Föld-megfigyelési programja) Sentinel műholdjai segítségével, így azonosíthatók a leégett parcellák – derül ki a megyei APIA jelentéséből. Ebben megjegyzik azt is, hogy
„Tűzzel történő kaszálás” miatt tavalyelőtt több mint kétszáz gazda veszítette el a mezőgazdasági támogatásokat. Voltak, akik számára nem szolgált ez tanulsággal
Fotó: Pinti Attila
A Hargita Megyei Környezetőrség 3 alkalommal,
– derül ki a hatóság által a témában készített friss jelentésből. Noha kedvezőtlen időjárási körülmények – például száraz, forró időszakok, villámlás – következtében is meggyulladhat a növényzet, a legtöbb vegetációs tüzet emberek okozzák, akik így szeretnék megtisztítani mezőgazdasági területeiket – közli a környezetőrség.
Fotó: Pinti Attila
A jelentésben arra is emlékeztetnek, hogy 2022-ig a környezetvédelmi jogszabályok megengedőbbek voltak, és száraz növényzet égetését a környezetvédelmi hatóság jóváhagyásától, valamint a tűzoltóság előzetes értesítésétől tették függővé. 2022. április 7-től azonban teljesen megtiltották ezeket az égetéseket, és módosították a környezetvédelmi törvény szankciókra vonatkozó cikkelyét is,
Továbbá szabálysértésnek minősül a tűzesetek megelőzésének elmulasztása is. A hatóság ugyanakkor felhívja a figyelmet arra is, hogy
A megyei környezetőrség március és április folyamán a tűzoltósággal közösen 4 ellenőrzést hajtott végre olyan közigazgatási egységeknél, amelyeknek a területein tarlótüzek voltak, hogy tudatosítsák a helyi hatóságok feladatait és kötelezettségeit.
Fotó: Veres Nándor
A mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség, a környezetőrség és a katasztrófavédelmi felügyelőség között létrejött együttműködési részeként a Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség képviselő a környezetőrség munkatársaival közösen 10 tájékoztatási akciót szervezett, és ezeken a tarlóégetések megelőzésére vonatkozó információkat tartalmazó szórólapokat is osztogattak a célközönségnek – derül ki a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség jelentéséből, amelyben azt is közlik, hogy a helyzet alakulása függvényében a második félévben is folytatják a prevenciós tevékenységeket.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
szóljon hozzá!