
A betonkeresztek eltávolításához további jogi eljárásra van szükség. Archív
Fotó: Pinti Attila
Az úzvölgyi haditemetőben törvénytelenül felállított betonkeresztek és emlékmű eltávolítása az erre vonatkozó jogerős bírósági ítélet ellenére nem ígérkezik formaságnak, miután a Nemzet Útja nevű nacionalista szervezet ellenállást helyezett kilátásba. Csíkszentmárton saját hatáskörébe kérheti a végrehajtást, ugyanakkor az érdekelt felek bírósági végrehajtóhoz fordulhatnak, az pedig hatósági segítséget vehet igénybe, ha az ítélet végrehajtását akadályozzák.
2023. február 13., 14:082023. február 13., 14:08
2023. február 13., 16:482023. február 13., 16:48
A csíkszentmártoniak számára kedvező jogerős bírósági végzés „kiharcolásának” érdemeihez kapcsolódó vitán túlmenően

Jogerős döntés született az úzvölgyi betonkeresztek ügyében. Az egy évvel ezelőtti ítélet szerint érvénytelen a keresztekre kiadott építkezési engedély, ezért azokat el kell távolítani. Ma a táblabíróság alaptalannak találta a dormánfalviak fellebbezését.
Csíkszentmárton mellett az építkezési engedély érvénytelenítéséért indított per másik kezdeményezője Bákó Megye Prefektusi Hivatala, ugyanakkor a csíki község mellett beavatkozott Hargita Megye Tanácsa is, míg a végrehajtásra kötelezett Dormánfalva egyedül áll velük szemben.
Legalábbis jogi értelemben, ugyanis az úzvölgyi sírkert 2019 májusában történt erőszakos lerohanását, az emlékműszentelést és utána ugyanott számos megemlékező szertartást kezdeményező Nemzet Útja román nacionalista szervezet vezetője, Mihai Tîrnoveanu közösségi oldalán már jelezte:
Elhúzódó eljárásra számít a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat megbízásából a perben Csíkszentmártont jelenleg képviselő Anja Mărginean Cosma kolozsvári ügyvéd is, aki
„Az ítéletet Dormánfalva Polgármesteri Hivatalának kell végrehajtania, de nehezen tudnám elhinni, hogy ezt meg fogják tenni. Csíkszentmárton ugyanakkor nem teheti meg helyettük ezt akkor sem, ha a temető a község területén található.
Ugyanakkor Dormánfalva Polgármesteri Hivatala bíróságon támadhatja meg a végrehajtást” – részletezte megkeresésünkre az ügyvéd.

Furcsa helyzetet teremtett a Bákói Táblabíróság pénteki döntése az úzvölgyi katonatemető egyik perében benyújtott fellebbezése ügyében, ugyanis az elért sikert mind a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat, mind pedig Hargita Megye Tanácsa magáénak tekinti.
Kérdésünkre azt is elmondta, hogy mivel a perben nemcsak Csíkszentmárton, hanem Bákó Megye Prefektusi Hivatala is kezdeményező fél, ugyanakkor a csíki község mellett Hargita Megye Tanácsa is beavatkozott,
Kitért arra is, hogy a bírósági végrehajtónak általában akkor van szüksége hatósági segítségre, ha nem tud bejutni egy ingatlanba, az úzvölgyi temető esetében viszont ez nem állhat fenn, mivel az Csíkszentmárton területén található.
A Nemzet Útja vezetője egyébként az ítélethirdetést követő napon arra hívott minden nacionalista szervezetet, hogy
Úgy véli, a hősök keresztjeinek nincs szükségük engedélyekre, azokról nem dönthet a bíróság, a keresztek felállítását pedig politikai okokból nem engedélyezték.
Spontán nézeteltérés miatt verekedett össze egy társasház belső udvarán a büntetett előéletű após és veje; előbbi pedig egy tompa tárggyal is lesújtott – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság. A konfliktus során anyagi kár is keletkezett.
Két Hargita megyei fiatal támadt három kortársára egy magyarhermányi bárban. Mivel az agresszorok egyike törött üvegekkel okozott sérüléseket, őt pénteken előzetes letartóztatásba helyezték – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Gázpalackokat lopott egy férfi Nagyajtán, majd miután elkapták a rendőrök visszaszolgáltatta, majd később ismét eltulajdonította azokat – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság, megjegyezve, hogy azóta őrizetbe vették a gyanúsítottat.
Mintegy 2500 ukrán állampolgár lépte át illegálisan a román határt a hegyeken át 2026 első hat hónapjában, ami körülbelül 33 százalékos csökkenést jelent a múlt év azonos időszakához képest.
Előzetes letartóztatásba került két sepsiszentgyörgyi fiatal, miután egy helybéli benzinkút hátsó bejáratán behatolva pénzt tulajdonítottak el egy ott dolgozótól – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
A nyári érettségire beiratkozott diákok 99,4 százaléka vett részt pénteken a kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvéből tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
Öt férfit vettek őrizetbe pénteken 24 órára az érettségi csalásokkal kapcsolatos ügyben, miután a Fehér megyei ügyészség több tucat házkutatást tartott több megyében.
Több tucat Fehér, Arad, Bihar, Kolozs és Szeben megyei helyszínen tartanak házkutatást pénteken az ügyészek a 2026-os érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt.
Júliusban fokozatosan csökkenhetnek az üzemanyagárak Romániában: a 95-ös benzin literenkénti ára 7,90 és 8,20 lej közé, a gázolajé 8,40 és 8,80 lej közé eshet vissza – véli a szakértő.
3 hozzászólás