
Kapóra jött a pályázati lehetőség. Fejleszthetik a kórház belső fertőzések megelőzésére szolgáló eszköztárát
Fotó: László Ildikó
Az európai szabványoknak megfelelően újítják fel a Székelyudvarhelyi Városi Kórház sterilizáló részlegét, a fejlesztés célja, hogy még biztonságosabbá váljon a betegellátás, azaz megelőzzék az esetleges kórházi fertőzéseket. A beruházást egy, az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) finanszírozandó pályázat révén, több mint 16,5 millió lejből végezhetik el. A szoros kivitelezési határidő miatt jövő év végére két fejlesztésnek is meg kell valósulnia a kórházban.
2023. május 23., 15:122023. május 23., 15:12
A székelyudvarhelyi kórházat érintő újabb nyertes, az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) finanszírozandó pályázatról tartott sajtótájékoztatót kedden Gálfi Árpád polgármester, Nagy Gyula, a kórház főigazgatója, Szöllösi Attila orvosigazgató, valamint a városháza fejlesztési és beruházási osztályának aligazgatója, Kovács Attila.
Közel 14 millió lej (áfa nélküli összeg) az értéke a megnyert pályázati finanszírozásnak, amelyet a kórházi fertőzések megelőzésére és felismerésére szolgáló rendszer létrehozására fordítanak – ismertette a pályázás célját Gálfi Árpád. A polgármester azt is elmondta,
a pályázó Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala, a beszerzést és a telepítés finanszírozását, illetve a pályázat elszámolását is a városháza végzi, szoros együttműködésben a kórház vezetőségével.
Csapatmunka volt a sikeres pályázás, a munka nehezebbik része viszont csak most következik – hangsúlyozta Nagy Gyula, a kórház főigazgatója –, hiszen
közbeszerzéseket kell indítani, amit a polgármesteri hivatalnak kell lebonyolítania a kórház támogatásával.
– fogalmazott a kórház főigazgatója.
A 16,5 millió lejes (áfás összeg) finanszírozás a nozokomiális, azaz a kórházi belső fertőzések megelőzésére szolgáló felszerelések és eszközök beszerzését fogja szolgálni. A jelenlegi sterilizáló részleg korszerűsítése a céljuk – kezdett bele a fejlesztési tervek részletezésébe Szöllösi Attila, a kórház orvosigazgatója.
– fogalmazott. A pályázati lehetőség kapóra jött, hiszen a felújításhoz szükséges eszközök – autoklávok (gőzsterilizátorok), plazmasterilizátor – mind részét képezik a pályázatnak.
Fotó: László Ildikó
„Minden eszközzel, ami bekerült ebbe a pályázatba, az a célunk, hogy csökkentsük az esélyét egy esetleges belső fertőzésnek, a különböző műtétek minél sterilebb körülmények között tudjanak lezajlani, és a betegek ellátása minél biztonságosabb legyen ilyen szempontból” – közölte az orvosigazgató. Megjegyezte,
de egyfajta európai elvárás az, hogy ilyet is használjanak az egészségügyi intézményben.
Kovács Attila, a városháza fejlesztési és beruházási osztályának aligazgatója azt közölte, nagyon szorosak a határidők, amit csak fokozott, hogy a székelyudvarhelyi pályázat egy óvást követően, másfél hónapos késéssel került fel a finanszírozási listára. Szerinte nem valószínű, hogy meghosszabbítják a határidőt, ami azt jelenti, hogy 2024 végére be kell fejezni a kivitelezést.
A sajtótájékoztatón arról is szó volt, hogy a kórháznak van már egy nyertes pályázata korábbról. Az egy 6,5 millió lejes (áfás összeg) finanszírozást jelent, amelyet az egészségügyi intézmény ambuláns részének a fejlesztésére, azaz 18 szakambulancia felszerelésének a bővítésére fordítanak majd.
illetve kisebb, légzésfunkciós, valamint hallásvizsgálathoz szükséges eszközök – spirométer, audiométer –, de vizsgálóágyak és műtőlámpák is.
A kórház jelenleg csak egy nagyon elavult, analóg mammográffal rendelkezik.
A kórháznak van még két további pályázata, ezek egyelőre még elbírálás alatt állnak. Ha mindkét pályázat sikeres lesz, a 260 ezer, illetve 400 ezer lejes finanszírozásból a családterápiás részlegen, valamint a koraszülött terápiás részlegen történnek majd fejlesztések.
A nyertes pályázatok kivitelezési határideje ugyan megegyezik – mindkettőnk jövő év novemberére kell befejeződnie –, de a munkálatok nem egyszerre zajlanak majd.
A kórház főigazgatója a téma kapcsán arról is beszélt, hogy egyik szemük sír, a másik nevet, ugyanis örülnek a megnyert pályázatoknak, de szerettek volna létrehozni egy fejlesztési osztályt is a kórházban, ám a kormány által nemrég elrendelt alkalmazási tiltás miatt ez bizonytalanná vált.
A romániai polgárok valamivel több mint fele (50,4 százalék) úgy véli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültségek körülményei között Romániának egyensúlyt kellene fenntartania a két partner között – derül ki egy felmérésből.
Öt székelyföldi helyszínen mutatják be Demeter Szilárd Hazaszótár című könyvét március 14-20. között.
Nicușor Dan államfő és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön aláírták a két állam közötti stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot a Cotroceni-palotában.
Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. szervezésében – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
A pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy a kormány 2026 végéig hosszabbítsa meg a gázolaj árának kompenzálását a közúti fuvarozók számára. A tervezet szerint 2026. április 1. és december 31. között literenként 85 banis támogatást kapnának a fuvarozók.
Stabilitási prémium a fiataloknak, támogatás a munkáltatóknak és több online szolgáltatás – több ponton is változott a munkanélküli-biztosítási rendszer.
Nicușor Dan államfő csütörtökön fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.
Lehűlés és csapadék érkezik március második felére, felváltva az eddigi igazán száraz és szokatlanul meleg időszakot – jelzik előre a meteorológusok.
Egyes töltőállomásoknál 9 banival drágult csütörtökön a standard benzin, elérve a 8 lej 40 banis literenkénti árat. De ezúttal nem önmagában a drágulás a meglepő, azt ugyanis megszokhattuk már.
A Székelyföldről utazók által leggyakrabban használt repülőterek egy részén már enyhítették a kézipoggyászban szállítható folyadékokra vonatkozó szabályokat: bizonyos feltételek mellett akár kétliteres kiszerelésben is vihető folyadék a fedélzetre.
szóljon hozzá!