Hirdetés
Hirdetés

A belső fertőzések megelőzése érdekében fejlesztenek a kórházban

Kapóra jött a pályázati lehetőség. Fejleszthetik a kórház belső fertőzések megelőzésére szolgáló eszköztárát •  Fotó: László Ildikó

Kapóra jött a pályázati lehetőség. Fejleszthetik a kórház belső fertőzések megelőzésére szolgáló eszköztárát

Fotó: László Ildikó

Az európai szabványoknak megfelelően újítják fel a Székelyudvarhelyi Városi Kórház sterilizáló részlegét, a fejlesztés célja, hogy még biztonságosabbá váljon a betegellátás, azaz megelőzzék az esetleges kórházi fertőzéseket. A beruházást egy, az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) finanszírozandó pályázat révén, több mint 16,5 millió lejből végezhetik el. A szoros kivitelezési határidő miatt jövő év végére két fejlesztésnek is meg kell valósulnia a kórházban.

Széchely István

2023. május 23., 15:122023. május 23., 15:12

A székelyudvarhelyi kórházat érintő újabb nyertes, az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) finanszírozandó pályázatról tartott sajtótájékoztatót kedden Gálfi Árpád polgármester, Nagy Gyula, a kórház főigazgatója, Szöllösi Attila orvosigazgató, valamint a városháza fejlesztési és beruházási osztályának aligazgatója, Kovács Attila.

Közel 14 millió lej (áfa nélküli összeg) az értéke a megnyert pályázati finanszírozásnak, amelyet a kórházi fertőzések megelőzésére és felismerésére szolgáló rendszer létrehozására fordítanak – ismertette a pályázás célját Gálfi Árpád. A polgármester azt is elmondta,

önrészre nincs szükség a finanszírozás lehívásához,

a pályázó Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala, a beszerzést és a telepítés finanszírozását, illetve a pályázat elszámolását is a városháza végzi, szoros együttműködésben a kórház vezetőségével.

A munka nehezebbik része most következik

Csapatmunka volt a sikeres pályázás, a munka nehezebbik része viszont csak most következik – hangsúlyozta Nagy Gyula, a kórház főigazgatója –, hiszen

mintegy 37 eszközt kell beszerezzenek a projektben,

közbeszerzéseket kell indítani, amit a polgármesteri hivatalnak kell lebonyolítania a kórház támogatásával.

Idézet
Ez a pénz nem jön ingyen, rengeteg munka van már ebben a projektben, és lesz is még benne

– fogalmazott a kórház főigazgatója.

Eszközbeszerzés, költöztetés

A 16,5 millió lejes (áfás összeg) finanszírozás a nozokomiális, azaz a kórházi belső fertőzések megelőzésére szolgáló felszerelések és eszközök beszerzését fogja szolgálni. A jelenlegi sterilizáló részleg korszerűsítése a céljuk – kezdett bele a fejlesztési tervek részletezésébe Szöllösi Attila, a kórház orvosigazgatója.

Idézet
A sterilizáló jelenleg a második emeleten működik, ezt az európai szabványoknak megfelelően szeretnénk felújítani, és el is költöztetnénk a régi étkezde helyébe

– fogalmazott. A pályázati lehetőség kapóra jött, hiszen a felújításhoz szükséges eszközök – autoklávok (gőzsterilizátorok), plazmasterilizátor – mind részét képezik a pályázatnak.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

„Minden eszközzel, ami bekerült ebbe a pályázatba, az a célunk, hogy csökkentsük az esélyét egy esetleges belső fertőzésnek, a különböző műtétek minél sterilebb körülmények között tudjanak lezajlani, és a betegek ellátása minél biztonságosabb legyen ilyen szempontból” – közölte az orvosigazgató. Megjegyezte,

a legdrágább eszköz a beszerzési listán két autokláv, illetve a plazmasterilizáló – utóbbival mindeddig nem rendelkezett a kórház,

de egyfajta európai elvárás az, hogy ilyet is használjanak az egészségügyi intézményben.

Nagyon szorosak a határidők

Kovács Attila, a városháza fejlesztési és beruházási osztályának aligazgatója azt közölte, nagyon szorosak a határidők, amit csak fokozott, hogy a székelyudvarhelyi pályázat egy óvást követően, másfél hónapos késéssel került fel a finanszírozási listára. Szerinte nem valószínű, hogy meghosszabbítják a határidőt, ami azt jelenti, hogy 2024 végére be kell fejezni a kivitelezést.

Bővítik a szakambulanciák felszerelését

A sajtótájékoztatón arról is szó volt, hogy a kórháznak van már egy nyertes pályázata korábbról. Az egy 6,5 millió lejes (áfás összeg) finanszírozást jelent, amelyet az egészségügyi intézmény ambuláns részének a fejlesztésére, azaz 18 szakambulancia felszerelésének a bővítésére fordítanak majd.

Az eszközbeszerzési listán a legmodernebb ultrahangkészülékek szerepelnek, EKG-készülékek,

illetve kisebb, légzésfunkciós, valamint hallásvizsgálathoz szükséges eszközök – spirométer, audiométer –, de vizsgálóágyak és műtőlámpák is.

A leköltségesebb eszköz egy digitális mammográf, ami a röntgenrészleg műszerezettségét bővíti majd.

A kórház jelenleg csak egy nagyon elavult, analóg mammográffal rendelkezik.

Hirdetés

A kórháznak van még két további pályázata, ezek egyelőre még elbírálás alatt állnak. Ha mindkét pályázat sikeres lesz, a 260 ezer, illetve 400 ezer lejes finanszírozásból a családterápiás részlegen, valamint a koraszülött terápiás részlegen történnek majd fejlesztések.

A nyertes pályázatok kivitelezési határideje ugyan megegyezik – mindkettőnk jövő év novemberére kell befejeződnie –, de a munkálatok nem egyszerre zajlanak majd.

A kórház főigazgatója a téma kapcsán arról is beszélt, hogy egyik szemük sír, a másik nevet, ugyanis örülnek a megnyert pályázatoknak, de szerettek volna létrehozni egy fejlesztési osztályt is a kórházban, ám a kormány által nemrég elrendelt alkalmazási tiltás miatt ez bizonytalanná vált.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 19., péntek

Félreértésnek nevezik a nyugdíjas-kedvezmények tervezett korlátozását

Mindent vissza: közleményben próbálja tisztázni a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal sajtóirodája azt a szerdai keltezésű határozattervezetet, amelyben a nyugdíjasok utazási kedvezményének korlátozásáról is szó van.

Félreértésnek nevezik a nyugdíjas-kedvezmények tervezett korlátozását
Hirdetés
2025. december 19., péntek

Kezdődik a téli vakáció

A tanév rendjének megfelelően a pénteki tanórák után kezdődik és január 7-ig tart a téli vakáció. A diákok január 8-án térnek vissza az iskolákba.

Kezdődik a téli vakáció
Kezdődik a téli vakáció
2025. december 19., péntek

Kezdődik a téli vakáció

2025. december 19., péntek

Meghozták az ítéletet a tanárát hátba szúró diáklány ellen

Hároméves javítóintézeti nevelést rendelt el pénteken a nagyváradi ítélőtábla a 16 éves diáklánnyal szemben, aki 2023 novemberében megkéselte a Traian Vuia Szakközépiskola bentlakásának egyik nevelőtanárát.

Meghozták az ítéletet a tanárát hátba szúró diáklány ellen
2025. december 19., péntek

Este megszökött a börtönből, másnap hajnalban el is kapták

Péntek hajnalban Murfatlarban elfogták a hatóságok a Poarta Albă börtönből csütörtökön megszökött elítéltet.

Este megszökött a börtönből, másnap hajnalban el is kapták
Hirdetés
2025. december 19., péntek

Szeretetkosár, amiből nemcsak kivenni lehet

A segítség mindig jól jön, karácsony közeledtével pedig különösen nagy ereje van az apró, emberi gesztusoknak. Egy kézdivásárhelyi pékség minden reggel szeretetkosarat helyez ki üzlete bejáratához, amiből nemcsak kivenni lehet, hanem beletenni is.

Szeretetkosár, amiből nemcsak kivenni lehet
Szeretetkosár, amiből nemcsak kivenni lehet
2025. december 19., péntek

Szeretetkosár, amiből nemcsak kivenni lehet

2025. december 18., csütörtök

Autópályán csatangolt egy disznó

Egy disznó csatangolt csütörtök este a Marosvásárhely-Radnót közötti autópályán.

Autópályán csatangolt egy disznó
Autópályán csatangolt egy disznó
2025. december 18., csütörtök

Autópályán csatangolt egy disznó

Hirdetés
2025. december 18., csütörtök

Korlátoznák a nyugdíjasok ingyenes utazási kedvezményét Marosvásárhelyen

A városi autóbuszokon tapasztalt reggeli zsúfoltság elkerülése érdekében hétköznapokon 6.30 és 8.30 között ne lehessen használni az ingyenes nyugdíjas bérleteket – áll abban a határozat-tervezetben, amit a marosvásárhelyi tanácsosoknak kell megszavazniuk.

Korlátoznák a nyugdíjasok ingyenes utazási kedvezményét Marosvásárhelyen
2025. december 18., csütörtök

Új székhelyre költözött a sepsiszentgyörgyi rendőrség

A sepsiszentgyörgyi mozi közelébe költözött a sepsiszentgyörgyi rendőrség, az új székházban fogadják a lakosságot is.

Új székhelyre költözött a sepsiszentgyörgyi rendőrség
2025. december 18., csütörtök

Baleset miatt megrokkant fiatal édesapának gyűjtenek

Adománygyűjtést szerveznek vasárnap a gyergyóalfalui Baricz Alfonz részére, aki munkavégzés közben szenvedett balesetet.

Baleset miatt megrokkant fiatal édesapának gyűjtenek
Hirdetés