
Kapóra jött a pályázati lehetőség. Fejleszthetik a kórház belső fertőzések megelőzésére szolgáló eszköztárát
Fotó: László Ildikó
Az európai szabványoknak megfelelően újítják fel a Székelyudvarhelyi Városi Kórház sterilizáló részlegét, a fejlesztés célja, hogy még biztonságosabbá váljon a betegellátás, azaz megelőzzék az esetleges kórházi fertőzéseket. A beruházást egy, az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) finanszírozandó pályázat révén, több mint 16,5 millió lejből végezhetik el. A szoros kivitelezési határidő miatt jövő év végére két fejlesztésnek is meg kell valósulnia a kórházban.
2023. május 23., 15:122023. május 23., 15:12
A székelyudvarhelyi kórházat érintő újabb nyertes, az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) finanszírozandó pályázatról tartott sajtótájékoztatót kedden Gálfi Árpád polgármester, Nagy Gyula, a kórház főigazgatója, Szöllösi Attila orvosigazgató, valamint a városháza fejlesztési és beruházási osztályának aligazgatója, Kovács Attila.
Közel 14 millió lej (áfa nélküli összeg) az értéke a megnyert pályázati finanszírozásnak, amelyet a kórházi fertőzések megelőzésére és felismerésére szolgáló rendszer létrehozására fordítanak – ismertette a pályázás célját Gálfi Árpád. A polgármester azt is elmondta,
a pályázó Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala, a beszerzést és a telepítés finanszírozását, illetve a pályázat elszámolását is a városháza végzi, szoros együttműködésben a kórház vezetőségével.
Csapatmunka volt a sikeres pályázás, a munka nehezebbik része viszont csak most következik – hangsúlyozta Nagy Gyula, a kórház főigazgatója –, hiszen
közbeszerzéseket kell indítani, amit a polgármesteri hivatalnak kell lebonyolítania a kórház támogatásával.
– fogalmazott a kórház főigazgatója.
A 16,5 millió lejes (áfás összeg) finanszírozás a nozokomiális, azaz a kórházi belső fertőzések megelőzésére szolgáló felszerelések és eszközök beszerzését fogja szolgálni. A jelenlegi sterilizáló részleg korszerűsítése a céljuk – kezdett bele a fejlesztési tervek részletezésébe Szöllösi Attila, a kórház orvosigazgatója.
– fogalmazott. A pályázati lehetőség kapóra jött, hiszen a felújításhoz szükséges eszközök – autoklávok (gőzsterilizátorok), plazmasterilizátor – mind részét képezik a pályázatnak.
Fotó: László Ildikó
„Minden eszközzel, ami bekerült ebbe a pályázatba, az a célunk, hogy csökkentsük az esélyét egy esetleges belső fertőzésnek, a különböző műtétek minél sterilebb körülmények között tudjanak lezajlani, és a betegek ellátása minél biztonságosabb legyen ilyen szempontból” – közölte az orvosigazgató. Megjegyezte,
de egyfajta európai elvárás az, hogy ilyet is használjanak az egészségügyi intézményben.
Kovács Attila, a városháza fejlesztési és beruházási osztályának aligazgatója azt közölte, nagyon szorosak a határidők, amit csak fokozott, hogy a székelyudvarhelyi pályázat egy óvást követően, másfél hónapos késéssel került fel a finanszírozási listára. Szerinte nem valószínű, hogy meghosszabbítják a határidőt, ami azt jelenti, hogy 2024 végére be kell fejezni a kivitelezést.
A sajtótájékoztatón arról is szó volt, hogy a kórháznak van már egy nyertes pályázata korábbról. Az egy 6,5 millió lejes (áfás összeg) finanszírozást jelent, amelyet az egészségügyi intézmény ambuláns részének a fejlesztésére, azaz 18 szakambulancia felszerelésének a bővítésére fordítanak majd.
illetve kisebb, légzésfunkciós, valamint hallásvizsgálathoz szükséges eszközök – spirométer, audiométer –, de vizsgálóágyak és műtőlámpák is.
A kórház jelenleg csak egy nagyon elavult, analóg mammográffal rendelkezik.
A kórháznak van még két további pályázata, ezek egyelőre még elbírálás alatt állnak. Ha mindkét pályázat sikeres lesz, a 260 ezer, illetve 400 ezer lejes finanszírozásból a családterápiás részlegen, valamint a koraszülött terápiás részlegen történnek majd fejlesztések.
A nyertes pályázatok kivitelezési határideje ugyan megegyezik – mindkettőnk jövő év novemberére kell befejeződnie –, de a munkálatok nem egyszerre zajlanak majd.
A kórház főigazgatója a téma kapcsán arról is beszélt, hogy egyik szemük sír, a másik nevet, ugyanis örülnek a megnyert pályázatoknak, de szerettek volna létrehozni egy fejlesztési osztályt is a kórházban, ám a kormány által nemrég elrendelt alkalmazási tiltás miatt ez bizonytalanná vált.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!