Fotó: Iochom Zsolt
Csíkszereda önkormányzata idén 780 000 lejt fordít kulturális rendezvényekre: ebből 153 600 lejt pályázatokra különítettek el, 478 800 lejjel támogatják a más intézményekkel közösen szervezett hagyományos programokat, míg a saját rendezvényekre 147 600 lejt szánnak.
2012. február 08., 20:342012. február 08., 20:34
2012. február 08., 21:532012. február 08., 21:53
Antal Attila alpolgármester ismertette a kulturális pályázatokra elkülönített alapot
Tájékoztató fórumot tartott szerdán délután a városháza dísztermében Antal Attila alpolgármester és Ruszuly Eszter, a kulturális iroda munkatársa. Miután Csíkszereda önkormányzati testülete január 27-i rendes havi ülésén elfogadta a város idei költségvetését, valamint a kulturális programokra szánt keretösszegek tevékenységi területek szerinti felosztását, közzétették a 2012. évi pályázati felhívást. A város idén több mint 90 millió lejből gazdálkodhat. Az önkormányzat pályázatot hirdetett hagyományőrző rendezvények, kortárs-zenei, képző- és fotóművészeti, gyermekprogramok, iskolanapok, valamint ifjúsági programok kategóriákban.
Az előző évek gyakorlatának megfelelően, idén is pályázati rendszerben igényelhetik a Csíkszeredában működő egyesületek, alapítványok, civil szervezetek és programszolgáltatók a kulturális, ifjúsági, iskolanapi és szabadidős tevékenységek költségeihez való önkormányzati hozzájárulást.
Ruszuly Eszter és Antal Attila pályázati fórumra várták az érdeklődőket
A kulturális pályázatokra elkülönített alap a 2012-es évre 153 600 lej: ebből gyermekprogramokra 45 ezer, a hagyományápoló rendezvényekre 20 ezer, kortárs-zenei rendezvényekre 10 ezer, képző- és fotóművészeti rendezvényekre 18 ezer lej áll a pályázók rendelkezésére. További 15 600 lej képezi a sürgősségi tartalék keretet, a második félévre (június-december) még 45 000 lejt különítettek el – tájékoztatta a jelenlévőket Antal Attila alpolgármester.
A más intézményekkel közösen szervezett hagyományos programokra 478 000 lejt hagyott jóvá az önkormányzat, ebből 150 400 lejt fordítanak a Csíkszeredai Városnapokra. A Csíki Kamarazenekart 70 000 lejjel támogatják, az Ezer Székely Leány Napja, valamint a Régizene Fesztivál 50-50 ezer lejt kap. A március 15-i megemlékező ünnepségre 20 000 lejt szánnak, a Film.dok – dokumentumfilm-fesztivált 25 ezer lejjel támogatják. Románia nemzeti ünnepére (december 1.) 5000 lejt fordítanak. A Csíki Anyák Egyesületének éves programjait szintén 5000 lejjel támogatja az önkormányzat. A romák nemzetközi napjára 2000 lejt, az idősek nemzetközi napjára 1500 lejt, míg a huszárok májusi felvonulására 1000 lejt fordítanak.
Az önkormányzat saját rendezvényeire és más programokra további 147 600 lejt fordít: míg az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékünnepsége 9000 lejbe kerül, addig az aradi vértanúk megemlékezése 1000 lejbe. A szilveszteri tűzijátékra 10 000 lejt tartogatnak.
A kulturális pályázatokhoz szükséges dokumentáció megtekinthető a www.szereda.ro oldalon a Városházi hírek / Pályázatok menüpont alatt. A pályázatok leadási határideje február 29-e. Bővebb információkat a 0266-315120/129-es telefonszámon vagy a ruszulyeszter@szereda.ro e-mail címen igényelhetnek.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!