Fotó: Keresztes Zoltán
Fennállásának 25 éves évfordulóját ünnepelte pénteken a Babeș-Bolyai Tudományegyetem gyergyószentmiklósi kihelyezett tagozata a Csíky-kertben.
2022. október 29., 10:382022. október 29., 10:38
Negyed évszázad fontos időszak egy ember életében, de már történelemnek számít egy intézmény működését illetően – fogalmazta meg gondolatait dr. Dombay István, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem gyergyószentmiklósi kihelyezett tagozatának igazgatója. Az 1997-ben, az országban elsőként megalapított kihelyezett tagozat 25 éves évfordulós ünnepségén jelen volt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem dékánja, dr. Man Titus és rektorhelyettese dr. Markó Bálint is. Utóbbi elmondta, a kihelyezett tagozat negyed évszázados fennállása mellett ünneplésre ad okot a 150 éves magyar felsőoktatás évfordulója is.
Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke beszédében, az gyergyószentmiklósi kihelyezett tagozatnak a megalapítását egy „korát megelőző lépésként” fogalmazta meg, hiszen az egyetem alapítói közelebb hoztak egy tudományos szintet a helyi kisközösségek szintjéhez.
Fotó: Keresztes Zoltán
„Az 1997-98-as tanévtől kezdődően Gyergyószentmiklóson megszületett egy csoda a Babeș-Bolyai Tudományegyetem gyergyószentmiklósi kihelyezett tagozatának megnyitásával” – indította felszólalását Csergő Tibor András, Gyergyószentmiklós polgármestere. „A BBTE Kihelyezett Földrajz Kara meghatározta a helyi közösség jövőképét is, azáltal hogy anyanyelven felsőoktatást biztosított. Az egyetem ajándék volt szociális értelemben is a helyiek számára, hiszen Kolozsváron egyetemistának lenni nem egyszerű dolog, nemcsak a tudás miatt, hanem az anyagiak miatt is. Ez a csodálatos ebben, hogy Gyergyószentmiklóson olyan diákok, felnőttek is lehetőséget kaptak a továbbtanulásra, akiknek nem minden esetben adatott volna ez meg egy nagyvárosban” – tette hozzá a városvezető. A polgármester köszönetét fejezte ki az egyetem alapítóinak és azoknak a korábbi polgármestereknek is, akik a 25 év során partnerei, támogatói voltak az intézménynek.
Fotó: Keresztes Zoltán
Dr. Dombay István, az intézmény igazgatója, alapítója ünnepi beszédében felelevenítette azokat az éveket is, amikor Dézsi Zoltán egyetemi tanárral, Gyergyószentmiklós volt polgármesterével megálmodták főiskolát, majd a kihelyezett tagozat létrejöttéhez megtett lépéseket is vázolta.
Fotó: Keresztes Zoltán
„Az elmúlt 25 év alatt az idegenforgalom-földrajz szakon 1049 hallgató végzett, topográfián 205, geodézián 47, illetve az ökoturizmus és fenntartható fejlesztés mesteri szakon 294 diák végezte el a tanulmányait. Gyakorlatilag nincs olyan település a megyében, vagy akár Maros és Kovászna megyében, ahol ne tudnánk egy volt diákhoz bekopogni” – összegzett az intézményvezető.
Fotó: Keresztes Zoltán
Maros megyében a megyei önkormányzat szakemberei az elmúlt napokban felmérték az utak állapotát, hogy felállítsák a prioritási sorrendet a megyei besorolású utak javítására, aszfaltozására.
Viharos időjárásra figyelmeztető előrejelzést adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Egyre inkább terjed és népszerűbbé válik a közösségi médiában egy olyan kép, amely a Szent Péter-bazilikában felravatalozott Ferenc pápát ábrázolja, ám a felvétel nem igazi.
Két kisebb földrengés történt tíz perc leforgása alatt keddre virradóra Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – számolt be az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Villámcsapás ért hétfő délután egy motorost a Sebes-folyó völgyében. A 26 éves fiatalembernek leállt a szíve és a légzése – számolt be a Fehér megyei rendőrség.
Fekete lobogót helyeznek ki a katolikus templomokra Erdély-szerte, és a pápa temetésének napjáig este is harangoznak.
Folytatódik a csíkszeredai tavaszi nagytakarítás, a városháza közösségi oldalán közzétett bejegyzés alapján mutatjuk az e heti ütemtervet.
Kápolnásfaluban újra életre kelt a régi idők húsvéti locsolkodási szokása: a Kápolnásfalusi Ifjúsági Társaság néhány éve vette a kezébe a hagyományőrzés stafétáját, s azóta minden tavasszal friss kútvízzel locsolják meg a lányokat.
A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.
Ez év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.
szóljon hozzá!