Rendkívül sok papírmunka előzi meg a gyakorlati munkát
Fotó: Beliczay László
Adott a helyzet: saját telkünkön családi házat szeretnénk építeni. Milyen elvárásoknak kell megfelelnünk, amíg eljutunk odáig, hogy az első követ meg tudjuk mozdítani? Szakértők avattak be az útvesztőbe. Egy azonban biztos: a papírozás legalább 15 ezer lejbe fog kerülni.
2020. július 19., 16:402020. július 19., 16:40
Gábor a tavaly év végén kezdte el családi házuk terveztetését. Telkének jogviszonya körüli tisztázások miatt nehezen indult a folyamat. Mostanra már ott tart, hogy az utolsó véleményezésekre vár a hivataloktól – ezek után adhatja le a dokumentációt az engedélyeztetésre –, de már most kiábrándult a bürokratikus útvesztőktől. „Egyrészt elveszi a kedvet, hogy heteket kell várni minden egyes dokumentumra, másrészt elkeserítő, hogy
– állapította meg.
A felvetés kapcsán profi tervezői csapattól kértünk útbaigazítást. Bálint, Dániel és Balázs fiatal tervezők, mint mondják, az utóbbi időben csíkdelnei, csíkpálfalvi, csíksomlyói és csobotfalvi területeket részesítettek előnyben a megrendelőik. „Első és legfontosabb, hogy a telekkönyv és a birtokviszony tisztázott legyen. Enélkül gyakorlatilag képtelenség elindítani bármilyen folyamatot” – jelentette ki az elején Dániel. Első körben helyszínrajzot készítenek, majd egy másik rajzban feltüntetik, hogy a településen belül hol helyezkedik el a telek, kitérve persze a megközelítési útvonalakra is. Mint mondták, a polgármesteri hivataloktól kiadott urbanisztikai bizonylat részletesen kitér arra, hogy az eredeti terveidhez képest milyen követelményeknek kell megfelelj a tervezés során: a teleknek hány százalékát építheted be (általában 25-30%-át), hány szintes lehet az épület, milyen színűre festheted le az épületet, milyen magas lehet a kerítés, hány méterre kell legyen a szomszédos telektől; vagy akár arra is, hogy nem csináltathatsz lapos tetejű házat, mert az nem illik bele a település képébe. „Ajánlatos, hogy előbb kikérjük a hivataltól ezt a bizonylatot, így már előre tudjuk, hogy mit szabad és mit nem.
– tette hozzá Balázs.
Ezután többtalálkozásos egyeztetések következnek a tervező és a megrendelő között a ház elrendezése szempontjából. „Próbálom megérteni, hogy az illető hogy él a hétköznapokban, a háznak melyik részét fogja majd leginkább használni. Alaprajzot és háromdimenziós rajzot is készítünk: ami tetszik, megtartjuk, ami nem, azt módosítjuk mindaddig, amíg a végleges formáját el nem érjük a háznak” – mesélte Dániel, hozzátéve, ideális esetben ez egy hónapot vesz fel, de a kliens elvárásai mindig elsődlegesek, szeretik személyre szabni az igényeket. A végleges formát követően az engedélyeztetési dokumentumok beszerzése jön: víz-, gáz- és villanyhálózat kiépítésére, a hulladékgazdálkodástól szintén engedély kell, olykor a műemlékvédelemtől és az útügytől is, de idéntől legalább a környezetvédelmi engedélyt eltörölték.
Ezután geotechnikai (fúrás által a telek földrétegeinek felmérése) és topográfusi (földfelszíni) tanulmányt kell készíttetni. Az építész által elkészített kivitelezési tervvel a statikai (tartószerkezet tervezése) és az épületgépészeti felmérés (fűtés, szaniter, villanyhálózat) következik. „Mi összedolgozunk a statikussal és az épületgépésszel, így vállaljuk el a megrendeléseket.
– tették hozzá. Ha mindent rendben találnak, az építkezési engedély kiváltására kerül sor, az építkezés elkezdését pedig be kell jelenteni a helyi önkormányzatnál és az Állami Építkezési Felügyelőségnél (ISC). „Onnantól kezdve legtöbb 36 hónapod van az építkezés befejezésére”.
Bálint nyomatékosítja, ők mindig az 50/1991-es törvény szerint kell eljárjanak, amely az építkezési normákat tartalmazza. „A kliensnek annyi dolga van, hogy telekkönyvi kivonatot és urbanisztikai bizonylatot adjon nekünk, a felsorolt teendőket mi intézzük” – fogalmaztak. Ideális esetben 2-3 hónapot vesz fel a folyamat, pénzügyileg pedig átlag 15-20 ezer lejbe kerül. „Mi már az első vonalhúzásnál adunk egy árajánlatot, amely a változtatások után kevesebb és több is lehet a végén” – összegezték a fiúk.
A rezidensvizsga eltörlésére, a képzési központok kiterjesztésére és az orvosok nyitottságára lenne szükség ahhoz, hogy megfékezhető legyen az egyre súlyosodó háziorvoshiány. Vass Leventét, az RMDSZ egészségügyi szakpolitikusát kérdeztük.
Az átlagosnál melegebb, ugyanakkor csapadékosabb is lesz május első hete – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat május 5-től június 2-ig érvényes előrejelzéséből. A hónap további részében többnyire a sokévi átlagnak megfelelően alakul az időjárás.
A Központi Választási Iroda pénteken elutasította Nicușor Dan független elnökjelölt panaszát, amelyben azt sérelmezte, hogy a Facebookon, az Instagramon és a TikTokon törvénysértő választási tartalmak jelentek meg.
Elővigyázatosságból visszahívja a Lidl a Belbake Szezámmag 200g nevű termékét, mert felmerült benne a Salmonella spp. jelenlétének gyanúja. Konkrétan a 2026. február 6-ai minőségmegőrzési idővel ellátott csomagokról van szó.
Bár korábban azt ígérték, hogy 2025-ben megjelenhet minden idők egyik legjobban várt játéka, a Rockstar Games által fejlesztett GTA VI, a fejlesztőstúdió most egy rövid közleményben jelentette be, hogy a produkció 2026 tavaszára csúszik.
Fotókat tett közzé Elena Lasconi, azt sugallva, hogy a felvételek Nicușor Dan, Victor Ponta és Florian Coldea tavaly decemberi találkozójáról készültek. Nicușor Dan ennek nyomán informatikai tartalmak meghamisításáért tett feljelentést Lasconi ellen.
Önálló koncerttel érkezik Székelyföldre a Szabó Balázs Bandája alapítója: jótékonysági célú műsorával a kovásznai unitáriusok templomépítését támogatja. A koncertre május 7-én 19 órától várják az érdeklődőket Sepsiszentgyörgyön.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel szavazni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi fordulójában.
A választói névjegyzék adatbázisát folyamatosan frissítik, tehát az abban szereplő adatok és információk pontosak – szögezte le csütörtökön az Állandó Választási Hatóság.
2 hozzászólás