Nagyszeben és az egykori kulturális fővárostól 31 kilométerre fekvő Szerdahely egy-egy gyógyszerészéről is ismert lehet. A máig népszerű homeopátia megteremtője, Samuel Hahnemann Erdély egykori kormányzójának, báró Samuel von Brukenthalnak szolgálatában állt valaha, míg az erdélyi szász származású Victor Capesius a második világháború alatt elkövetett bűnei miatt vált hírhedtté.
2015. április 29., 09:112015. április 29., 09:11
Nagyszeben múzeumai le sem tagadhatnák, hogy 2007-ben kulturális fővárost szolgáltak. Egyik előnyük például, hogy a legtöbbjük a közös hálózathoz, a város által fenntartott Brukenthal-múzeumhoz tartozik, így ezekre együtt lehet jegyet vásárolni. A rendszerhez tartozó gyógyszerészeti múzeumban pedig nem csak annak bizonyítékait találjuk, hogy a városban működött a mai értelemben vett Románia első gyógyszertára ‒ 1494-ben alapítva‒, hanem annak is, hogy a manapság sok követőt és legalább annyi ellenzőt jelentő homeopátia megalapítója egykor Nagyszebenben munkálkodott. Samuel Hahnemann 1777 és 1779 között a nagyszebeni kormányzó orvosaként és titkáraként működött.
A több mint hatezer darabos kiállítás utolsó szobája kifejezetten a homeopátia előtt tiszteleg, az 1600-as évek környékén alapított A fekete medvénél (La Ursul Negru) elnevezésű gyógyszertár helyén Hahnemann munkásságával is megismerkedhetünk – ő Brukenthal szolgálatában találkozhatott az erdélyi népi gyógyászati módokkal, ez pedig inspirációul szolgálhatott későbbi tanaihoz. A szebeni homeopatikus kiállítás eszközöket, hatóanyagokat vesz számba, az egykori Az angyalnál (La Îngerul) című gyógyszertárból gyűjtve a tárgyi anyagot. De ki is volt Samuel Hahnemann, aki erdélyi évei után igazi hírnévre tett szert?
A teljes írás az Erdélyi Napló április 30-án megjelenő 17. lapszámában olvasható.
A pápaválasztás hivatalos kezdő időpontja május 7-én délután fél ötkor lesz, akkor zárják rá a bíborosokra a Sixtus-kápolna ajtaját – közölte a szentszéki szóvivő keddi sajtótájékoztatóján, amelyen további részleteket hozott nyilvánosságra.
A történelmi Komárom helyén már a Római Birodalom idején stratégiai fontosságú erődítmény állt. Két vára Szlovákiában, az ahhoz kapcsolódó erődök a mai magyarországi Komárom területén, a Duna jobb oldalán találhatók.
Négyen utaztak az autóban az M1-es sztrádán vasárnap, hárman a helyszínen életüket veszítették, egyiküket pedig mentőhelikopterrel vitték kórházba a balesetet követően.
Emberkereskedelem és munkavégzésre kényszerítés gyanúja miatt indult eljárás Prahova megyében egy család három tagja ellen. Az ügyészek szerint a három gyanúsított – két férfi és egy nő – nyolc éven át jogtalanul fogvatartott és dolgoztatott hét személyt.
Fegyverszünetet hirdetett Vlagyimir Putyin orosz elnök a második világháborús győzelem 80. évfordulójára moszkvai idő szerint május 8-án 7 órától május 11-én 00 óra 00 percig – közölte hétfőn a Kreml.
A katolikus egyház bíborosai, akik már Rómában tartózkodnak, hétfőn összeülnek, hogy egyeztessenek az új pápa megválasztásának menetrendjéről – jelentette a DPA hírügynökség az Agerpres tudósítása szerint.
Eltűnt egy újszülött az egyik bákói kórház szülészeti osztályáról – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Tömött sorokban több tízezren állnak sorban reggel óta Ferenc pápa sírjánál a Santa Maria Maggiore-bazilikában, miközben a Szent Péter téren szászötvenezren vettek részt a Pietro Parolin bemutatta vatikáni misén vasárnap – számolt be az MTI.
Mielőtt végső nyughelyére helyezték Ferenc pápát, végső tiszteletadással búcsúztak tőle a szűzanya ikonja előtt a Santa Maria Maggiore-bazilikában. A katolikus egyházfő előtt 200 ezres tömeg tisztelgett a Szent Péter-bazilika előtti téren.
Több médium is élő közvetítést ad Ferenc pápa temetéséről. A Vatican News Youtube-csatornáján is élőben mutatják a temetési szertartás minden mozzanatát. Kövesse ön is rajtunk keresztül!
szóljon hozzá!