Fotó: Haáz Vince
Egyre több település hordja a háztartási hulladékot a Cekend-tetői hulladékkezelő telepre, miután elkezdődött a régi szemétlerakók felszámolása. Bár nem kifizetődő több száz kilométerről odaszállítani a szemetet, mégis sokan vállalják a többletköltséget.
2016. augusztus 02., 12:472016. augusztus 02., 12:47
2016. augusztus 03., 16:572016. augusztus 03., 16:57
Kolozs megyéből több település is az Udvarhely közelében található hulladéklerakó központba szállítja a háztartási hulladékot, köztük Dés város is, miután az ottani önkormányzat megszavazta a szerződés meghosszabbítását a cekendi telepet működtető RDE Hargita Kft.-vel.
„A távolság érezhető a szállítás költségében. Míg előtte egy oda-vissza út 110 kilométer volt, most 440 kilométerre fizettünk, ami 67 lejt jelent tonnánként. A tárolás tonnánként 16 euróba kerül jelenleg” – idézte a Dej24 Costan Morart, Dés polgármesterét. Elmondása szerint havonta 1500 tonna hulladékot szállítanak Udvarhelyre, és havonta mintegy 270 ezer lejbe kerül a szállítás.
„Szélsőséges megoldás, de oda szállítja Szamosújvár, Torda és az egész környék is a hulladékot” – olvasható Costan Morar kijelentése a Someşanul hírportál cikkében. Az Info Aries szerint az aranyosgyéresi szemetet is a Cekend-tetőre szállították az illegális szeméttelepek felszámolása után. A Kolozs megyei települések patthelyzetbe kerültek, miután véglegesen bezárták a pataréti szeméttelepet, és a Kolozs megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer még messze áll a befejezéstől.
Válsághelyzet alakult ki az országban, hiszen bezárták a régi lerakókat, az újak megnyitása pedig folyamatban van, ezért egyes települések kénytelenek, akár nagy anyagi áldozatok árán is, máshova szállítani a hulladékot, és próbálják azt „szétszórni, ahova tudják”, amíg közelükben megnyílik egy előírásoknak megfelelő hulladéklerakó – közölte a témával kapcsolatos megkeresésünkre a Cekend-tetői RDE Hargita Kft. hulladékgazdálkodási vállalat ügyvezető igazgatója, Koszta Attila.
„Ilyen a mi magánlerakónk is, de van például Brassóban és Segesváron is, ahova bizonyos mennyiséget hoznak. Ez a mennyiség elenyésző ahhoz képest, amit a városban termelnek” – nyilatkozta Koszta. A vállalat illetékese szerint mivel a városoknak túl nagy anyagi terhet jelentene az, ha az összes hulladékot a Cekendre szállítanák, ezért több helyre osztják szét a havonta keletkező háztartási szemetet. Kerül belőle Nagyváradra és Segesvárra is. Koszta szerint a cekendi lerakó gyakorlatilag nem tudná kielégíteni ezeknek a településeknek a szükségleteit, ám részben befogadja a szemetet, hiszen az a cél, hogy a háztartási hulladék felügyelt lerakókba kerüljön.
Annak ellenére, hogy több megyén kívüli település szemetét, illetve más megyék veszélyes hulladékát is befogadják, nem áll fenn a cekendi hulladéklerakó túlterhelésének veszélye. „Olyan kapacitásunk van, hogy legrosszabb esetben is legalább 45 évre elegendő” – mondta, hozzátéve, hogy a remetei hulladékkezelő központ megnyitása után több mint nyolcvan százalékkal fog csökkenni a cekendi lerakóba szállítandó szemét mennyisége, és akkor már csak Székelyudvarhelyről fogják a Cekendre szállítani a hulladékot. Egyébként Udvarhely és környéke szezontól függően 1500–2000 tonna háztartási hulladékot termel egy hónap alatt.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
Meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát, mivel a heves esőzések miatt újból befolyt a víz a föld alatti komplexumba. A helyszínen a tűzoltóság dolgozik a víz kiszivattyúzásán.
Több székelyudvarhelyi utcában is áramszünet lesz szerdán – olvasható a városháza közleményében.
Javítási munkálatok miatt fog szünetelni az áramszolgáltatás kedden reggel kilenc és délután öt óra között több Betfalván lévő háztartásnál – közli a székelykeresztúri polgármesteri hivatal.
Négyszázhetven középiskolás vesz részt a 31. Székelyudvarhelyi Diáknapokon, amelyet május 5. és 11. között tartanak Székelyudvarhelyen. Az idei rendezvény számos újdonsággal, mesevilágot idéző tematikával és sokszínű programmal várja a fiatalokat.
szóljon hozzá!