Hidat javítanak Orotván. A felújítást a helyi lakók kezdeményezték, és a munkálatok elvégzését is felvállalták. A kalákából Gyergyóditró önkormányzata is részt vállal.
2013. október 09., 16:032013. október 09., 16:03
2013. október 09., 17:272013. október 09., 17:27
Ditró község önkormányzata a jövő évre helyezte kilátásba annak az orotvai hídnak a felújítását, amely a falut Várheggyel összekötő úton, az Orotva-patakán ível át. Az 1997-ben épített, nagy teherbírású faátjáró nagyon megrongálódott, egyre nehézkesebbé vált a rajta való átkelés. A település érintett részének lakói felajánlották, hogy kalákában elvégzik a szükséges javításokat, kezdeményezésüket örömmel vette és felkarolta a község önkormányzata, így a tervezettnél korábban készülhet el a felújítás.
A költségvetésből erre a célra átirányozott összegből szerezték be a betonvasat, cementet, hegesztett hálókat, és az önkormányzat munkagépet is biztosít a kalákásoknak. Helyi vállalkozó adja a szükséges faanyagot, a lakók pedig idejüket, munkájukat. A követ is a kalákások hordták a helyszínre. „Annyit hoztak, hogy az első pillér megépítése után csak negyede fogyott el” – újságolta Puskás Elemér polgármester, hozzátéve, a megmaradó kőmennyiséget útjavításra fogják felhasználni.
A második pillér építésén dolgoznak jelenleg az orotvai Alszegi úton lakó férfiak. Kérésükre munkabeosztást készített a polgármesteri hivatal, elkerülendő, hogy egy időben a szükségesnél többen vagy kevesebben jelentkezzenek munkára.
Az alig több mint 600 lelket számláló településen nem ez az első nagyszabású kaláka. Korábban közös munkával ásták ki és öntötték meg a ravatalozó kápolna, illetve a művelődési ház épületének alapját. „Minél kisebb egy közösség, annál nagyobb az összetartás, a lakók nem várják feltétlenül a külső segítséget, hanem maguk mozdulnak meg” – véli Puskás Elemér.
Tizenkétezer lejjel és ezerkétszáz euróval „gazdagodott” két Szépvíz községi fiatal. A pénzt egy idős helyi férfit múlt év júliusa óta zsarolva szerezték.
Hagyományos bikaütést tartottak Kászonaltízen: a jelentős múlttal rendelkező eseményt minden évben húshagyókedden szervezik meg, majd az éjfélig tartó mulatozás után „eltemetik a telet és a vígságot, hogy minden ember lásson munkához”.
A környezetőrség is ellenőrzést tartott a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vízzel kapcsolatosan. Mivel a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, 30 ezer lejes bírságot szabtak ki.
Még egy csíki településen kell eltávolítani a Községháza feliratot a polgármesteri hivatalnak otthont adó épületről – a Hargita Megyei Törvényszék ítélete ezúttal Csíkrákos polgármesterét kötelezi erre. A községvezető azt mondta, fellebbezni fognak.
A múlt év végén történt gyilkosság óta még mindig nagy a félelem Homoródalmáson – jelentette ki a település polgármestere a Területi Közrendi Hatóság első ülésén. A rendőrség és a csendőrség képviselői támogatásukról biztosították a tisztségviselőt.
Pontot tettek Csíkpálfalva több éves infrastrukturális beruházásának végére: a községi utak felújítása után befejezték a pálfalvi és delnei kultúrotthonok felújítását, bővítését, valamint elkészült a delnei napközi otthonos óvoda is.
Székely határőr emlékközpontot hoznak létre Szépvízen a szocializmusban még öregotthonként működő épületben, miután befejezik annak felújítását. Idén az épület tatarozása és a történelmi visszatekintő anyaga készül el. A központot jövőben rendeznék be.
Elkezdődhet idén a nyikómalomfalvi szennyvíztisztító állomás bővítése, miután a farkaslaki önkormányzat sikeresen pályázott a korszerűsítéshez szükséges összegre.
A vízhiányt tartja a legnagyobb problémának István Adrián székelyderzsi polgármester. Az elmúlt fél évben az elődje által megkezdett projekteken dolgozott. Ezek közül az egyik legfontosabb az akadozó ivóvíz-szolgáltatás.
Negyedik alkalommal tartanak kolbászfesztivált Csíkszentmiklóson szombaton.
szóljon hozzá!