A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karának környezetmérnöki szakán tanuló diákok szakmai munkájának fontos része a mikrobiológiai laborgyakorlatok, ahol kútvizek vagy légterek tisztaságát is vizsgálják.
2016. február 05., 12:442016. február 05., 12:44
2016. február 05., 19:402016. február 05., 19:40
A Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának környezetmérnök szakos hallgatói számára a mikrobiológiai laborgyakorlatok egyik legizgalmasabb része, amikor minden diák steril edényekben otthonról hoz vízmintát (kútvíz, ásványvíz, csapvíz) és kielemzi mikrobiológiailag. A szabványos bakteriológiai vizsgálatok (pl. baktériumok összcsíraszámának, fekális enterokokkuszok jelenlétének kimutatása) során kiderül, hogy az adott vízminta megfelel vagy sem az ivóvizekre vonatkozó előírásoknak.
Baktériumok a kútvizekben
Dr. Máthé István a környezeti mikrobiológiai laborgyakorlatokat vezeti. Az oktató szerint nem ritka, hogy a szűkebb vagy tágabb vidékünkről származó egyes vízmintákban (főként kútvizekben) a megengedettnél magasabb a baktériumok száma (amelyek elsősorban a talajból származnak), de fekális eredetű szennyezések is kimutathatók, főként hóolvadáskor vagy nagyobb esőzések után. Kedvezőtlen eredmények esetén javasolják a diákoknak, hogy fertőtlenítsék a kútjaikat klór alapú fertőtlenítőszerrel, majd a hatásidő lejárta után jól szivattyúzzák ki a vizet a kútból.
Csíkszereda levegőjéről
Az ivóvizek mellett épületek belső légterének, illetve Csíkszereda levegőjének mikrobiális terheltségét is vizsgálják. Ilyenkor a laborokban, az egyetem előterében, bentlakási vagy otthoni szobákban, a város különböző pontjain vesznek mintákat a diákok. Két nap múlva, miután a mikrobák elszaporodtak a táptalajokon, meg lehet állapítani, hogy az adott mintavételi helyen egy köbméter levegőben mennyi volt a baktériumok illetve penészgombák száma. Máthé István elmondta, hogy a városi levegő mikrobiális terheltségét sok minden befolyásolhatja – széljárás, csapadék, hőmérséklet, járműforgalom, évszakok stb. –, mélyreható következtetések levonására azonban sok vizsgálatra lenne szükség.
Mintavétel több helyszínen
Ugyanakkor a város különböző pontjain ugyanabban az időpontban vett levegőminták vizsgálatának eredményei összevethetők egymással. „Így például 2015. február 20-21-én több környezetmérnök hallgató segítségével egy nagyobb vizsgálatot végeztünk, amikor hat csíkszeredai helyszínen (a központi piac, a Szabadság tér, a központi park, az ifjúsági park, a BCR Bank-, illetve a megyei törvényszék melletti körforgalom) vettünk mintákat: 16 órakor a délutáni csúcsforgalomban, illetve éjjel 1 órakor. A vizsgálati időszakban nem hullott csapadék, és számottevő szélmozgás sem volt.”
Az eredmény
Az eredmények alapján megállapítható, hogy nappal a baktériumok csíraszáma a legalacsonyabb volt a két parkban és a központi piacnál (500-600 baktérium/m3 levegő). A főtéren 1000, míg a két körforgalomnál 3000 körül volt a baktériumok száma légköbméterenként. Éjszakára jelentősen csökken a csíraszám a legtöbb vizsgált helyszínen. Amint az várható volt, a legnagyobb csökkenés a körforgalmaknál volt tapasztalható, a BCR banknál levő körforgalomnál 46%-ban, míg a törvényszékinél 77%-al csökkent a baktériumok száma, ami nyilvánvalóan összefügg a csökkent autósforgalommal és a kevesebb szállóporral. Az egyetemi tanár szerint ugyanakkor elmondható, hogy Csíkszereda levegőjéből kimutatott baktériumszámok normál értékeknek számítanak téli időszakban, városi kültéri területeken.
Vegyszerek hatásának vizsgálata
További nagy vizsgálati témakör laborgyakorlatokon a háztartásban használt vegyszerek (pl. fertőtlenítőszerek, tisztító- és mosogatószerek, kozmetikai termékek) és különböző gyógyszerek antimikrobiális hatásának a tanulmányozása. Máthé István szerint sok esetben nagyon látványos, ahogyan az adott vegyszer vagy gyógyszer gátolja a környezetébe oltott különböző laboratóriumi mikrobatenyészetek szaporodását, így ún. gátlási zónák alakulnak ki. Minél nagyobb ennek a zónának az átmérője, annál erőteljesebben hat az adott antibiotikum az illető mikroorganizmusra.
„A fentiek és a többi mikrobiológiai laborgyakorlatok – például különböző (bőr)felületeken levő mikroorganizmusok tanulmányozásának – elsődleges célja, hogy a diákok hétköznapi, széles érdeklődésre is számot tartó gyakorlatias vizsgálatokat végezzenek el és értékeljenek ki. A megtanult alap mikrobiális technikák azok gyakorlatilag megegyeznek a világ bármely részén ipari-, vízügyi-, orvosi-, vagy kutatói laborokban használt technikákkal” – hangsúlyozta Máthé István.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.
Elment otthonról és azóta se jelentkezett egy csíkszeredai kiskorú lány, családja bejelentése után kedden a rendőrség is a keresésére indult.
Nyitott kapukkal várják a látogatókat a csíkszentimrei Henter-kúriába június 28-án, szombaton. A szervezők különféle programokkal készülnek az érdeklődőknek, de arra is lesz lehetőség, hogy a kúria festői kertjében pihenjenek.
Végrehajtókkal lakoltattak ki öt családot Csíkszereda központjában egy állami tulajdonú, de városi ügykezelésű épületből. Már régebb meg kellett volna lépni, de most az ingatlan is életveszélyes állapotba került.
Egy pótkocsit vontató jármű, illetve egy személyautó ütközött össze hétfőn délután Csíkszereda és Csíkszentmárton között, egy embert kórházba kellett szállítani – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Telnek a medencék, kinyitott a zsögödi strand. A létesítmény a tavalyi jegyárakkal várja a látogatókat.
Újra megnyílnak a Mikó-vár kapui a Szent Iván-éjhez legközelebbi szombaton: a Csíki Székely Múzeum idén is csatlakozik a Múzeumok Éjszakája országos programsorozathoz. A látogatók sokszínű kínálatra és izgalmas élményekre számíthatnak.
Különleges kulturális eseményre várják az érdeklődőket Csíkszeredában: az Etnospot – Múzeumok Éjszakája szombaton színes, élményközpontú programokkal készült látogatóknak.
Aláírták a kivitelezési szerződést a csíkszeredai Kós Károly és a Szentkirály utcák felújítására, így a kivitelező helyi cég hamarosan hozzáfog a munkálatokhoz, amelyeket még ebben az évben szeretnének befejezni.
szóljon hozzá!