Fotó: Kristó Róbert
Rendhagyónak ígérkezik a lázárfalvi Szent Anna Közbirtokosság, a Pro Szent Anna Egyesület és a lázárfalvi Római Katolikus Egyházközség szervezésében szombaton zajló Szent Anna-búcsú. A festői környezetben található kápolna adományként kapott új harangját szenteli fel Tamás József segédpüspök.
2013. július 25., 19:032013. július 25., 19:03
2013. július 25., 19:222013. július 25., 19:22
A több évtizedig szolgáló, a hetvenes évek végén már egy javításon átesett régi harangot cserélik le a Szent Anna-kápolnánál. Bálint Gábortól, a lázárfalvi egyházközség gondnokától megtudtuk, az új, 55 kilogrammos harangot egy magyarországi házaspár adományozta az egyházközségnek. Bíró Miklós és Horber Bíró Márta több évvel ezelőtt kötött házasságot az említett kápolnánál. Mint az általuk írt adományozó levél is tartalmazza, esküvőjük emlékére ajándékozzák az új harangot, mellyel együtt egy szintén új csengettyűt is hoztak. Mindkettő a lázárfalvi templomban volt több napig látható, pénteken szállítják fel a Szent Anna-tóhoz. „A régi harang megkapja méltó helyét a lázárfalvi templomban” – tudtuk meg az egyházközség gondnokától. Az illetékes azt is elmondta, első alkalommal előzi meg körmenet az ünnepi szentmisét, a keresztaljak a tó körül kialakított 14 stációt járják majd végig. A búcsús szentmise 12.30 órakor kezdődik, főcelebráns Tamás József segédpüspök lesz.
Táborral készülnek a búcsúra
Több mint félszáz általános iskolás részvételével zajlik hétfőtől Lázárfalván az immár második alkalommal megszervezett Szent Anna-tábor. Bálint elmondta, Alcsík több községéből és Csíkszeredából érkeztek a résztvevők. „Egyházi jellegű tábor, de hangsúlyt fektetünk a tanulásra, a kirándulásra és a szórakozásra is” – ismertette a gondnok. Kiemelte, többek között meglátogatták a csíksomlyói kegytemplomot, az ezeréves határt, a csíkszeredai Millenium-templomot, tegnap pedig Kézdivásárhely és Brassó egyházi nevezetességeit vették szemügyre. „A péntekig tartó idei rendezvény is azt bizonyítja, van igény az ilyen jellegű táborokra a gyerekek körében. Ez egyfajta lelki ráhangolódás is a hétvégi búcsúra, melyen a gyerekek szüleikkel együtt vesznek részt” – fejtette ki az egyházközségi gondnok.
Több száz éves kápolna
A Szent Anna-tónál lévő kápolnát már egy 1349-ben kelt oklevél említi. Az első Szent Anna-kápolna valószínűleg fából készült. A néphagyomány szerint tatárok, majd törökök pusztították. A Szent Anna tiszteletére kőből épült kápolna javításáról 1562-ben készült feljegyzés, majd egy újabb az 1764-es újjáépítést említi.
A XVIII. században két búcsút tartottak: Szent Anna és Kisasszony napján. A híresebb a Szent Anna-búcsú volt, amelyen számos katona mellett 20–30 ezer csíki és háromszéki zarándok találkozott. Ott nemcsak imádkoztak, hanem véres verekedések is történtek. Éppen a durva kihágások miatt 1786-ban gróf Batthyány Ignác erdélyi püspök betiltotta a búcsút. Kovács Miklós püspök 1830-ban újra engedélyezte, majd 1844-ben kénytelen volt a visszaélések miatt betiltani. Az elhagyatott kápolnát 1860-ban egy kászoni mondóember saját kezűleg kijavította, s a búcsújárást ismét elindította. A honfoglalás millenniumán a Szent Anna-búcsút újra felélesztették. Az első világháború idején a Szent Anna-kápolnát feldúlták, javítására 1927-ben került sor, amikor a turistaszállót is építették. A második világháborút követő időben gyakran törték fel, rongálták meg. A lázárfalvi egyházközség 1948-ban javítatta, majd 1976–1977-ben, végül 2007-ben.
A festői szépségű környezetben egyébként két kápolna épült, a Szent Joachim-kápolna a tó nyugati oldalán 1562-ben már állt.
Tizenkétezer lejjel és ezerkétszáz euróval „gazdagodott” két Szépvíz községi fiatal. A pénzt egy idős helyi férfit múlt év júliusa óta zsarolva szerezték.
Hagyományos bikaütést tartottak Kászonaltízen: a jelentős múlttal rendelkező eseményt minden évben húshagyókedden szervezik meg, majd az éjfélig tartó mulatozás után „eltemetik a telet és a vígságot, hogy minden ember lásson munkához”.
A környezetőrség is ellenőrzést tartott a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vízzel kapcsolatosan. Mivel a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, 30 ezer lejes bírságot szabtak ki.
Még egy csíki településen kell eltávolítani a Községháza feliratot a polgármesteri hivatalnak otthont adó épületről – a Hargita Megyei Törvényszék ítélete ezúttal Csíkrákos polgármesterét kötelezi erre. A községvezető azt mondta, fellebbezni fognak.
A múlt év végén történt gyilkosság óta még mindig nagy a félelem Homoródalmáson – jelentette ki a település polgármestere a Területi Közrendi Hatóság első ülésén. A rendőrség és a csendőrség képviselői támogatásukról biztosították a tisztségviselőt.
Pontot tettek Csíkpálfalva több éves infrastrukturális beruházásának végére: a községi utak felújítása után befejezték a pálfalvi és delnei kultúrotthonok felújítását, bővítését, valamint elkészült a delnei napközi otthonos óvoda is.
Székely határőr emlékközpontot hoznak létre Szépvízen a szocializmusban még öregotthonként működő épületben, miután befejezik annak felújítását. Idén az épület tatarozása és a történelmi visszatekintő anyaga készül el. A központot jövőben rendeznék be.
Elkezdődhet idén a nyikómalomfalvi szennyvíztisztító állomás bővítése, miután a farkaslaki önkormányzat sikeresen pályázott a korszerűsítéshez szükséges összegre.
A vízhiányt tartja a legnagyobb problémának István Adrián székelyderzsi polgármester. Az elmúlt fél évben az elődje által megkezdett projekteken dolgozott. Ezek közül az egyik legfontosabb az akadozó ivóvíz-szolgáltatás.
Negyedik alkalommal tartanak kolbászfesztivált Csíkszentmiklóson szombaton.
szóljon hozzá!