Egy gyarapodó közösség fejlődéséhez elengedhetetlenek a legkisebbek nevelésében jelentős segítséget nyújtó beruházások – hangsúlyozták a madéfalvi Micimackó Napközi Otthon vasárnap délben tartott avató ünnepségén a helyi és megyei elöljárók.
2012. november 18., 17:302012. november 18., 17:30
2012. november 18., 20:012012. november 18., 20:01
A madéfalvi templom szomszédságában 2,7 millió lejből megvalósult tanintézmény építkezési munkálatai 2010 márciusában kezdődtek, az idei tanévkezdéskor ötvenhat gyerek – két napközis és egy óvodás csoportra osztva – pedig már birtokba is vehette az épületet. Az azóta eltelt két hónap egyfajta „próbaidőszakként” szolgált, bizonyítva, hogy gyakorlatban is működőképes létesítményről van szó.
Szentes Csaba polgármester beszédében megköszönte a falubelieknek, hogy munkájukkal, odaadásukkal és kitartásukkal ők is nagymértékben hozzájárultak a sikerhez, emellett a helyi közbirtokosság és önkormányzat, valamint Hargita Megye Tanácsának hathatós segítéségét is méltatta. „Közös munka gyümölcsének örülhetünk most. Korábban meglehetősen hányattatott sorsa volt az óvodának, egyik középületből a másikba vándoroltak a csoportok, ez oda vezetett, hogy sokan inkább a városba vitték gyerekeiket” – árulta el az elöljáró. Hozzátette, ezzel az otthonnal reményei szerint sikerül elejét venni a további „elvándorlásoknak”, hiszen „egy korszerű, nyugat-európai mércét is megütő napköziről van szó”.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke egyre családbarátibb községnek látja Madéfalvát, szerinte emiatt is égető szükség volt az új épületre. „Itt a fiatalok mernek gyereket vállalni, és ha továbbra is sok gyerek születik, nem tudják elvitatni tőlünk, hogy ez Székelyföld” – hangoztatta.
Az elnök Becze István megyei önkormányzati képviselővel egy székely zászlót adott át György Rozália óvónőnek, arra biztatva az intézmény vezetőségét, hogy ne féljenek kitűzni az épületre az identitásukat jelképező lobogót.
„A helyi önkormányzat a jövőbe fektetett – és milyen jól tette” – foglalta beszédébe Bartolf Hedvig Hargita megyei főtanfelügyelő, kiemelve, hogy „csak az lehet életképes közösség, amely odafigyel a fiataljaira és időseire”.
Tánczos Barna szenátorjelölt szerint „az egyik legegészségesebb székely település Madéfalva, ahol rend és fegyelem uralkodik”. A politikus arra kérte a jelenlévőket, hogy továbbra is merjenek nagyot álmodni, és tenni a megvalósításért, mert „akik ilyen napközi otthont tudnak építeni, azoknak továbbra is biztos jövőjük van”.
A tanintézmény tervezője, Korodi Szabolcs kiemelte, két fő szempontot figyelembe véve alkották meg az épületet: egyik, hogy kortárs, de egyben hagyománytisztelő, a jellegzetes székely település faluképébe illő legyen a külső formai megvalósítás. A másik szempont az volt, hogy a gyerekek ne sablonszerű, téglalap alakú helyiségekben töltsék a hétköznapokat, hanem olyan termekben, amelyek kialakításuk által „tükrözik az állandóan felfedezésre vágyó kicsik világát”.
A beszédeket követően Bartalus Zoltán Jakab plébános megáldotta az épületet, majd a gyerekek énekes összeállítással kedveskedtek a megjelenteknek.
A közeljövőben a községvezetés szeretné beüzemelni a napközi alagsorában kialakított konyhát – amelynek ellátását helyi termékekkel oldanák meg –, mellé egy ebédlőt, sőt, a közelben egy kisebb úszómedencét is létrehoznának.
Jubileumok, nemzetközi fellépők, a lant kiemelt szerepe és generációkat összekötő mesterkurzusok várják a közönséget július 6–12. között a 46. Csíkszeredai Régizene Fesztiválon.
A rágcsálók szaporodásának megfékezése érdekében Csíkszereda Polgármesteri Hivatala közterületi irtást rendelt el.
Anyagi kárral és látványos rendőrségi intézkedéssel járó közlekedési baleset történt szerdán délután Csíkszeredában. Egy szekér hajtója és utasai a baleset után agresszíven viselkedtek, így a rendőrség különleges egységének közbelépésére is szükség volt.
Rovarirtást végeznek Csíkszereda teljes közterületén, csütörtökön este.
A gyermekeket érő digitális hatásokról, a túlzott képernyőhasználat következményeiről és a tudatos eszközhasználat fontosságáról tart előadást Pöltl Ákos családbiztonsági szakértő június 25-én, csütörtökön 17 órától a Csíki Moziban.
A végleges körforgalom elkészülte után egy újabb fontos beruházás közeledik a befejezéshez Csíkszentkirály községben.
Meghaladja a 231,5 millió lejt a tervezett új csíkszeredai fertőző- és tüdőkórház beruházási értéke, miközben az eredeti becslés még csak 71 millió lej volt. Ha a kormány jóváhagyja az új összeget, a munkálatok még idén elkezdődhetnek.
Hiába készültek a felújításra, végül elmaradt a beruházás a csíkszeredai Vámszer Géza Művészeti Népiskola Gál Sándor utcai épületénél, ezért kisebb karbantartási munkák után hamarosan visszaköltözik az iskola az épületébe.
Átmeneti vagy időszakos vízellátási szünet lesz több csíkszeredai utcában, két lakónegyedben pedig nyomáscsökkenés lehetséges a betervezett munkálatok miatt.
Újabb szakaszánál tart a községi utak és utcák korszerűsítése Csíkszentimrén. Miután korábban már jelentős mennyiségű útszakaszt aszfaltoztak, most újabb helyszíneken, kisebb utcákban is felújítás történik.
szóljon hozzá!