Fotó: Veres Nándor
Habár a helyi értékeket is fontosnak tartják, jelenleg a fejlesztések élveznek prioritást Gyimesközéplokon, ahol rövidesen menedékházat és tűzoltószertárt építenek, illetve az ivóvíz- és szennyvízhálózat kiépítésére pályáznak – tudtuk meg Gergely Károly polgármestertől, aki korábban alpolgármesterként tevékenykedett a településen.
2016. augusztus 16., 11:092016. augusztus 16., 11:09
– Gyimeseket a patakvölgyek országaként is emlegetik. Hogyan lehet bekapcsolni a középloki patakvölgyeket a helyi fejlesztésekbe?
– Habár egy településként kell gondolni a beruházásokkor a völgyekre, nagyon nehéz egységesen befogni egy-egy pályázatba, fejlesztésbe azokat. A nyári árvizek során például szinte minden völgyben károk keletkeztek. Ezek kijavítására kapott 1,8 millió lej nem kevés, viszont a szükséges helyreállításokra nem is sok. Próbáltuk úgy elosztani a pénzt, hogy mindenhol tudjuk kijavítani a legsürgősebb károkat, mert tényleg rossz állapotok uralkodnak egy-egy településen. Helyenként saját költségvetésből intézkedtünk, hogy ne történhessen nagyobb baj a kijavítások elkezdése előtt. Ez egy nagy, teljes települést átfogó munka lesz, s emellett további munkálatokat is folytatni kell.
– Melyek az említett folyamatban levő munkák, és milyen új elképzeléseik vannak még?
– Már folyamatban van egy farkaspallói turisztikai menedékház építésének jóváhagyása, amelyet az ősz folyamán meg is kellene valósítani. Jelenleg egy helyi céget keresünk, amely kivitelezné ezt a munkálatot. Egy másik, folyamatban levő beruházás egy tűzoltószertár létrehozása, erre már tavaly kaptunk anyagi segítséget a megyei önkormányzattól, így az is megvalósulhatna még idén ősszel. Ugyanakkor nemrég zártuk le a korábbi községi utak felújítását célzó pályázatunkat, amely egy nem várt felülellenőrzés miatt húzódott el ennyire – szerencsére mindent rendben találtak.
A legfontosabb újonnan induló munkálat a víz- és szennyvízhálózat kiépítése lenne, amelyre Gyimesfelsőlokkal közösen pályázunk. Lassan semmilyen rendezvény szervezését nem engedélyezik, ha nincsen vezetékes víz és csatornahálózat a településen. Ezek kiépítéséért korábban három helyre is pályáztunk sikertelenül, ezért most közösen próbálunk meg érvényesülni. Középlokon épülne a derítőállomás, Felsőlokon csak bővíteni kellene az ivóvízrendszert, itt a teljes hálózatot ki kellene építeni. A másik nagyon fontos munka pedig, ahogy említettem, az utak helyreállítása lenne. Jelenleg egy fiatal, de összeszokott csapat dolgozik Gyimesközéplokon, a választások alatt sem volt probléma, sikerült az ellenzékkel is elfogadtatni a közös célokat, így lehet dolgozni.
– Hogyan lehet összeegyeztetni a fejlesztéseket a helyi értékekkel?
– Mind a kettő fontos számunkra, ami a hagyományokat illeti, a helyiek még ragaszkodnak azokhoz, legyen szó táncról, énekről, kézművességről. Középlokon azzal is dicsekedhetünk, hogy a fiataljaink is szeretik és megélik a hagyományainkat. S habár helyi értékeinkre is hangsúlyt kell fektetni, de településünkön talán a fejlesztések élveznek elsőbbséget. Turisztikai szempontból viszont elengedhetetlen mindkettő – ennek fejlesztéséért pedig még tennünk kell. Van már egy információs irodánk, amelyet rendszerint felkeresnek a turisták, csoportok járnak helyi családokhoz, számukra programokat szerveznek az itteniek. De vonzerőnek számít a Muhos-pataki népi fürdő, a borospataki skanzen, a Csángó Panzió, illetve az ott szervezett Túróspuliszka-fesztivál, minden második évben pedig a nálunk tartott Csángó Fesztivál is.
– A megyeszékhelytől való távolság jelent-e nehézséget a mindennapjaikban?
– Eléggé nehéz a helyzetünk, hiszen szinte minden nap be kell menni Csíkszeredába a pénzügyi hivatalba vagy a megyei önkormányzathoz, netán a prefektusi hivatalba. Nehézség, mert gyakorta hívnak gyűlésekre is, amit rendszerint Csíkszeredában tartanak. Persze ezek szükséges találkozások, de mind időt és pénzt emésztenek fel. Ezeket leszámítva mi itthon tudjuk tenni a dolgunkat, nem akadály a távolság.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!