A IV. Székelyföld Napok legfontosabb momentumának, nyitányának számít az I. Székelyföldi Fotóbiennále megnyitója, melyet a kézdivásárhelyi Vigadóban tartottak pénteken este.
2013. május 11., 10:572013. május 11., 10:57
2013. május 12., 17:022013. május 12., 17:02
Két éve írtuk, hogy a II. Székelyföld Napok keretében a csíkszeredai Prisma Fotóklub kezdeményezésére megalakult a Székelyföldi Fotóművészek Egyesülete. Akkoriban egy rendhagyó szabadtéri tárlattal mutatkoztak be fotóklubok fényírói Csíkszeredában, a megyeháza Szabadság tér felé néző ablakaira tették a képeiket. Most újra történelmet írtak, hiszen létrehozták a Székelyföldi Fotóbiennálét.
A versenypályázatot a Camera Club Siculorum Fotóklub írta ki és bonyolította le, a Kovászna és Hargita megyei önkormányzatok, a Kovászna Megyei Művelődési Központ és a Hargita Megyei Kulturális Központ támogatásával. Nagyon okosan hirdették meg a pályázat három kategóriáját, egyfelől a biennálénak egyedi arculatot teremtettek, másfelől minden fotós megtalálhatta a helyét. A Székelyföld értékei kategóriában ugyanis nem fogadtak el képmódosító eljárással kidolgozott fotókat, így a régiónkról készült képek egyben kortörténeti dokumentumoknak is számítanak. Aki viszont kísérletezni szeretett, beküldhette fotóit a színes képek kategóriába, ahol nem voltak megkötések. Még egy harmadik kategóriát is hirdettek, fekete-fehér fotókkal is lehetett nevezni. Gondoljuk, hogy némiképp a fotóművészet iránti alázat mutatkozik meg ebben a gesztusban, hiszen a művészeti ág 19. századi elindítóira emlékeztet, akiknek még a korabeli technika azt a lehetőséget adta, engedte meg, hogy csak a kontrasztokkal, a fény-árnyék játékával örökítsék meg a történéseket, illetve teremtsenek művészetet.
Éppen az elődökre és erre a hangulatra tért ki megnyitóbeszédében a Kovászna Megyei Tanács elnöke, Tamás Sándor is. „Nyilván Székelyföld területileg, gazdaságilag, gondolkodásmódjában és gasztronómiailag is egy jól körülhatárolható régió, ami művészetekben is tetten érhető, legegyszerűbben ez – persze – a fényképek által érzékeltethető. Nagyon sokan vagyunk, akik tanulmányainkból, olvasmányainkból emlékezünk ezen művészeti ág kezdeteire, amikor Orbán Balázs és kortársai a hátukon cipelték hatalmas fotóműhelyüket, időt és fáradságot nem kímélve végigjárták és megörökítették ezt a tájegységet. A biennále gyönyörű képeit nézve elmondhatom, hogy Székelyföld jóval több, mint díszlet a jól sikerült fotókhoz, hiszen érezhető rajtuk, hogy a fényképezőgép mögött nemcsak egy ember, hanem egy szemlélet, egy gondolkodásmód, egy székely érzelemmel töltött személy áll” – hangsúlyozta Tamás Sándor.
A versenypályázat céljait Kovács László Attila, a Camera Club Siculorum Fotóklub elnöke foglalta össze: „A biennálénak köszönhetően nem tűnnek el a süllyesztőben azok a rendkívül értékes képek, amelyek Székelyföldről készülnek, ráadásul nem csupán helybéli fotósok szemével. Fontos szempont egymás mellett látni és láttatni ugyanazt a helyzetet egy helybéli, egy amerikai vagy éppen egy lengyel, esetleg japán fotós szemével.”
A megnyitóünnepségen a különböző kategóriákban történő díjkiosztás között kézdivásárhelyi zenetanárok muzsikáltak, énekeltek, tették a hangulatot ünnepélyesebbé. Balási Csaba fotóművész, az AAFR alelnöke, aki az országban, de külföldön is sok fotókiállítás-megnyitón vett részt, megjegyezte, eddig még nem látott ilyen jó hangulatú, színvonalas versenytárlat-megnyitót.
Az I. Székelyföldi Fotóbiennále díjazottjai
A felhívásra összesen 881 pályamű érkezett, melyből öt nem felelt meg a kiírásnak. A fotókat Ádám Gyula, Balási Csaba, Kovács László Attila, Nagy Lajos és Török Gáspár fotóművészek bírálták el. A zsűri a kiírásnak megfelelően három kategóriában három-három díjat, a Román Fotóművészeti Szövetség (AAFR) elismeréseit osztotta.
A Székelyföld értékei kategóriában aranyérmet Erdély Bálint Előd nyert Székelyudvarhelyről a Tüzeskő című alkotásával. Ezüstöt a Csíki Hírlap és Székelyhon.ro fotósa, munkatársunk, Kristó Róbert kapott a Dimenziókapu című fényképével, mellyel a biennále plakátját is illusztrálták. Bronzérmes Bálint Zsigmond marosvásárhelyi fotóművész lett A világtól elzárva című alkotásával.
Fekete-fehér fotó kategóriában az aranyat Vass Lehel vitte el Székelyudvarhelyről Őrszemek című munkájáért. Második helyezett a Gondviselés című alkotásával Haragos Zoltán lett Marosvásárhelyről. Bronzot Dezső László kapott a Glazúr című alkotásáért.
Színes fotó kategóriában arany érmét Tordai Ede kapott A titokzatos hölgy című alkotásával, s ugyancsak a marosvásárhelyi fotós kapta meg a zsűri különdíját, a legjobb szerző elismerést is. Második helyezett Kerekes István lett Mosonmagyaróvárról a Yelena című fényképével. Bronzot Baranyi Ildikó bukaresti művész kapott Reggeli fürdő című fotójáért.
A zsűri ezenkívül mindhárom kategóriában hat-hat pályaművet külön elismerésben, AAFR kék szalaggal tüntetett ki. A Székelyföld értékei kategóriában négy csíkszeredai alkotó kapott kék szalagot, Incze Domokos, László F. Csaba, Mihály László és Várday Béla.
Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.
Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.
A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.
Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.
Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.
Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.
A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.
Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.
Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.
A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.
szóljon hozzá!