Ezentúl már a kórházban tudni fogják, ha az újszülöttnek hallásproblémája van

Ezentúl már a kórházban tudni fogják, ha az újszülöttnek hallásproblémája van

Jövő évtől minden újszülöttet műszeres hallásvizsgálatnak vetnek alá, ugyanis hivatalos adatok szerint az évente 200 ezer született romániai gyerek közül 600 esetében diagnosztizálnak valamilyen hallásproblémát, eddig viszont nem létezett naprakész elektronikus nyilvántartás ezekről az esetekről.

Iszlai Katalin

2016. december 09., 09:382016. december 09., 09:38

2016. december 09., 10:522016. december 09., 10:52

Az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter keddi sajtótájékoztatóján jelentette be az újítást, amelynek értelmében országos szinten vezetnék be az újszülöttkori hallásszűrést.

„Ez azt jelenti, hogy a szülészet elhagyásakor minden szülő tudni fogja, hogy van-e valamilyen hallásproblémája a gyereknek. Az egészségügyi minisztérium elindította már az eljárást a hallásszűrésre alkalmas 335 felszerelés beszerzésére. Minden szülészet, valamint  gyermekgyógyászati osztállyal rendelkező kórház és fül-orr-gégészeti diagnosztikai központ kap egy-egy ilyen felszerelést. Az újszülöttek hallásszűrésével kapcsolatos egységes eljárást miniszteri rendelet szabályozza majd” – ismertette a tárcavezető.

Demeter Ferenc, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere érdeklődésünkre elmondta, a készülék nagy segítséget jelent a kórháznak, de még inkább fontos a lakosság számára. „A csíkszeredai kórházban már végeztünk hallásvizsgálatokat egy olyan családnak köszönhetően, aki a hallássérült gyerekük részére szervezett gyűjtésből megmaradt pénzt nekünk adományozta, hogy beszerezhessünk egy hallásvizsgáló készüléket. Az említett gyereket Magyarországon vizsgálták ki, és ott is kezelték. A szülőknek is ki kellett költözniük, hogy finanszírozni tudják a kezeléseket. Nagy szükség van a kötelező hallásvizsgálat bevezetésére Romániában, továbbá egyéb kötelező vizsgálatokat is jó lenne programszerűen megelőzésképpen elvégezni, mert sajnos nem törődünk eleget a következő generációval. A megelőzésre nem fektetünk elegendő hangsúlyt, inkább terápiás beállítottságú a román egészségügyi rendszer. Jó, hogy végre megmozdult valami, de ez még nem elégséges: fel kellene mérni, hogy melyek azok a leggyakoribb veleszületett elváltozások, amelyeket minél előbb ki kellene szűrni, hogy gyorsabban be lehessen avatkozni, így csökkentve a károsodást. A jelenlegi hallásvizsgálónk egy kezdetleges, egyszerű készülék, ezért már megfogalmazódott az igény egy jobb teljesítményű készülék megvásárlására, és terveztük is a beszerzését, de ha kapunk országos finanszírozásból, annál jobb. Fontos kiemelni, hogy minél hamarabb diagnosztizálják a problémát, annál jobban lehet a károsodást korlátozni, és a kezelést elindítani. A nem javítható esetekben a hallókészülék felhelyezése is minél hamarabb ajánlott, ugyanis így nem 4 éves korban vesszük észre, hogy azért nem beszél a gyerek, mert hallássérült” – hangsúlyozta Demeter.

Az egészségügyi miniszter tájékoztatása szerint mielőtt országos szinten bevezetnék az újszülöttkori hallásszűrést, kedden kísérleti projektet indítottak három fővárosi szülészet bevonásával. Így minden újszülött, akin hallásvizsgálatot végeznek, bekerül egy elektronikus nyilvántartásba. Jövő évtől, miután szétosztják az országban a hallásszűrésre alkalmas műszereket, ez a regiszter folyamatosan frissülni fog, így naprakész nyilvántartás áll majd rendelkezésre a halláskárosodásban szenvedő személyekről. A műszerek megvásárlására 6,5 és 6,8 millió lej közötti összeget fordítanak, amelynek 90 százalékát az egészségügyi minisztérium, 10 százalékát pedig az egészségügyi egységek finanszírozzák.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!