Fotó: Tuchiluș Alex
Országszerte közel 19 ezer szavazóhelyiségbe várják vasárnap a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt megválasztani a parlament tagjait. A választásokat belföldön vasárnap, külföldön szombaton és vasárnap tartják.
2024. november 29., 08:372024. november 29., 08:37
2024. november 29., 09:142024. november 29., 09:14
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint az országban 18 968 szavazóhelyiséget alakítottak ki.
A parlamenti választásokon a 18. életévüket betöltött román állampolgárok szavazhatnak. Nincs szavazati joguk az eltiltás hatálya alatt álló szellemi fogyatékkal élő személyeknek, valamint azoknak, akiket a választások napjáig jogerős bírósági ítélettel megfosztottak a szavazati joguktól.
A szavazás csak személyesen történhet; más személy nevében szavazni tilos.
A Központi Választási Iroda (BEC) határozata szerint:
A szavazás napján a lakóhelyük szerinti településen tartózkodó választópolgárok csak abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, amelynek állandó választói névjegyzékében szerepelnek. Ha nem szerepelnek a szavazóhelyiség állandó választói névjegyzékében, választói pótlistára kerülnek.
A szavazókörzeti választási irodák és a választási folyamatot lebonyolító személyzet tagjai abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, ahol dolgoznak, ha lakóhelyük vagy tartózkodási helyük abban a választókerületben van, ahol a szavazóhelyiség található.
A jelöltek a választókerületük bármelyik szavazóhelyiségében szavazhatnak.
Azok a választópolgárok, akik nem cserélték le a személyazonossági igazolványukat a lakóhelyük vagy tartózkodási helyük szerinti településről való elköltözésük után, abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, amelynek állandó választói névjegyzékében szerepelnek. Ha nem szerepelnek egyik szavazóhelyiség választói névjegyzékében sem, akkor a személyazonossági igazolványukban szereplő lakóhelyük vagy tartózkodási helyük szerinti szavazóhelyiségben szavaznak.
A szavazásra jogosult választópolgárok két szavazólapot kapnak: egyet a szenátusi, egyet a képviselőházi jelöltlistákkal.
Az országban 7 órától 21 óráig tart a szavazás. A 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok legkésőbb 23 óra 59 percig adhatják le a szavazatukat.
Milyen okmányokkal lehet szavazni a parlamenti választásokon?
A romániai lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező polgárok a következő személyazonosító okmányok valamelyikével szavazhatnak az országban vasárnap: személyi igazolvány, elektronikus személyi igazolvány, ideiglenes személyi igazolvány, diplomata-útlevél, elektronikus diplomata-útlevél, szolgálati útlevél, elektronikus szolgálati útlevél, katonai szolgálati könyv (a katonai iskolák diákjai esetében).
Az igazoltan beteg vagy mozgásképtelen választópolgárok mozgóurnát kérhetnek. Kérelmüket a választásokat megelőző napon, 18 és 20 óra között kell benyújtani a lakcímük szerinti szavazókörzet választási irodájához. Az igénylést az érintett választópolgárnak kell aláírnia, de más személy – például egy hozzátartozója – is benyújthatja. A kérésnek tartalmaznia kell az igénylő nevét, személyi számát, a személyazonosító igazolványon feltüntetett lakcímét, azt a lakcímet, ahová a mozgóurnát kérik, a személyazonosító igazolvány számát és sorszámát, valamint a telefonszámát. Ehhez csatolni kell a betegséget vagy mozgáskorlátozottságot igazoló dokumentumok másolatát.
Mozgóurnát a kórházban fekvő betegek és az idősotthonok lakói is kérhetnek, mint ahogyan a rendőrségi őrizetben, házi őrizetben vagy előzetes letartóztatásban levők, illetve azok a letöltendő szabadságvesztésre ítélt személyek is, akiktől nem vonták meg ezt a jogot.
A választópolgárok egyénileg szavaznak, zárt fülkékben. A szavazólapon annak a négyszögnek a belső részébe kell ütniük a VOTAT feliratú bélyegzőt, amelyen a preferált jelöltlista vagy jelölt szerepel. Ezután
Ha a szavazás titkossága biztosított, a szavazólap nem megfelelő összehajtása nem vonja maga után a szavazat érvénytelenítését.
Ha a szavazólap szétnyílik és a szavazás titkossága nem biztosított, ezt érvényteleníteni kell, és a választópolgár – egyetlen alkalommal – kaphat egy újat. Ezt fel kell tüntetni a választási jegyzőkönyvben.
Szavazáskor a választópolgár csak egyedül tartózkodhat a szavazófülkében. Ha a szavazókörzeti választási iroda elnöke által is tudomásul vett nyomós oknál fogva nem tud segítség nélkül szavazni, behívhat a fülkébe egy kísérőt, aki azonban nem lehet sem a választási iroda tagja, sem megfigyelő.
A parlamenti választásokra 31 párt és pártszövetség, illetve a nemzeti kisebbségek 19 szervezete állított jelölteket.
Januárban tavaly decemberhez képest 5,6 százalékkal 5328 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8910 lej volt januárban, 341 lejjel kevesebb, mint az előző hónapban.
Megindokolta az alkotmánybíróság, hogy miért utasította el Georgescu indulását az államelnök-választáson.
A közrend és a nemzetbiztonság elleni különösen súlyos bűncselekmények kapcsán házkutatásokat végez pénteken a legfőbb ügyészség; a nyomozáshoz közel álló források szerint a Horațiu Potra zsoldosvezérnek dolgozó személyek érintettek.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke csütörtökön kijelentette, hogy pártja soha nem fog csatlakozni egy Marcel Ciolacu vezette kormányhoz.
Csütörtökön benyújtotta a Központi Választási Irodához (BEC) az elnökjelölti iratcsomóját Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje.
Belehalt a sérüléseibe a csendőrség különleges bevetési egységének egyik 27 éves altisztje, akit egy társa lőtt meg véletlenül szerda este. A katonai ügyészség vizsgálódik az ügyben.
A januári 4,95 százalékról februárban 5,02 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – tájékoztat az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtöki közlése nyomán az Agerpres.
Egyöntetűen elutasította az alkotmánybíróság szerdai ülésén a Crin Antonescu elnökjelöltsége elleni óvásokat.
Victor Pontának a Szociáldemokrata Pártból (PSD) való kizárásáról döntött szerdai ülésén az alakulat Országos Politikai Tanácsa.
Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után kedden elhunyt Bényi Ildikó. A népszerű Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt.
szóljon hozzá!