Egy korábbi kimutatás szerint a 15 éves diákok 42 százaléka funkcionális analfabéta. Illusztráció
A munkaadók és a gazdaság igényeit kiszolgálni képtelen majdani munkavállalókat termel a jelenlegi oktatási rendszer az Oktatásügyi Elemző és Értékelő Központ (CEAE) értékelése szerint. Romániában a 15 éves diákok 42 százaléka funkcionális analfabéta.
2017. április 20., 11:212017. április 20., 11:21
A központ múlt héten egy bukaresti sajtótájékoztatón mutatta be Kémia másképp nevű programját, ám emellett a jelenlegi oktatási rendszer hiányosságaira is rávilágítottak. Az Adevărul napilap beszámolója szerint a központ munkatársai arra hívták fel a figyelmet, hogy
a jelenlegi bruttó nemzeti össztermék (PIB) értékéhez képest. Ellenkező esetben a következő 20 évben a jövendőbeli munkaerő közel fele nem tudja majd fenntartani a termelékenységet. A CEAE korábbi kutatásában kimutatta, hogy a 15 éves diákok 42 százaléka funkcionális analfabéta, ami azt jelenti, hogy bár tudnak olvasni, mégsem értik meg a szöveget.
A múlt héten elindított Kémia másképp program célja a folyamat visszaszorítása, hiszen az érintettek egyre növekvő száma ahhoz vezethet, hogy a munkavállalók nem tudják tartani a lépést a technológiai folyamatokkal, hiszen nem fogják megérteni azokat. A szakemberek szerint induktívan kellene leadni a tananyagot, ami azt jelenti, hogy egy speciális esetből valamilyen általános törvényszerűségre következtethetnének a diákok. Így bekapcsolódhatnának a tudományos jelenségek magyarázatainak felfedezésébe, míg a hagyományos módszer szerint csak az oktató magyarázatára támaszkodhatnak. A kémia felfedezve, nem megjegyezve jelmondattal elindult projektben 200 tanár felkészítését tervezi a központ, ennek köszönhetően pedig a 2017–2018-as tanév kezdetétől 6000 középiskolás diák tanulhatja majd az új módszer szerint a kémiát.
Cristian Haţu, a CEAE társalapítója a találkozón elmondta, egy egységes stratégiai döntés hiányában fennáll a veszélye annak, hogy Románia kétsebességű országgá válhat:
Hozzátette, a leginkább érintettek a vállalkozások lesznek, hiszen vállalniuk kell a magán oktatók szerepét egy olyan társadalomban, ahonnan hiányoznak az alapvető készségek.
Funkcionális analfabetizmus
A funkcionális analfabéta tud írni és olvasni, de nagyon rosszul. Kibetűzi a szavakat, de nem érti meg a használati utasítást, és nem tud a saját örömére olvasni. Ez akadályozza a további tanulást. A funkcionális analfabetizmus már a munkához jutásban is nehézséget okoz. Az önéletrajz megírása, a jelentkezési ívek kitöltése, a használati utasítás értelmezése mind nehézségbe ütközik, ami balesetet is okozhat. A nem megfelelő írás- és olvasástudás megnehezíti a vizsgázást, a számonkérést; nem lehet így megtanulni sem vezetni, sem a számítógépet kezelni. Legfeljebb segédmunkások lehetnek, továbbá jogaikat sem tudják megfelelően érvényesíteni – olvasható Wikipédián.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!