Újabb 30 napra, április végéig meghosszabbította a bukaresti táblabíróság Szőcs Zoltánnak, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) erdélyi elnökének vizsgálati fogságát, akit az alkotmányos rend megdöntését célzó cselekményekre való felbujtással gyanúsít a szerezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) – közölte az Agerpres hírügynökség hétfőn.
2016. március 21., 16:512016. március 21., 16:51
2016. március 21., 16:522016. március 21., 16:52
A vádhatóság azt állítja: a gyanúsított egy tavaly október 10-én tartott „gyűlésen” arra bíztatta a HVIM kézdivásárhelyi tagjait, hogy házi készítésű bombát robbantsanak közterületen, a román nemzeti ünnep alkalmával tartandó december elsejei rendezvényen. A DIICOT szerint az ügy másik gyanúsítottja, Beke István, a HVIM kézdivásárhelyi elnöke Szőcs Zoltán felbujtására látott hozzá egy robbanó szerkezet elkészítéséhez, amihez 400 darab petárdát vásárolt.
Beke István tavaly december elseje óta van előzetes letartóztatásban, Szőcs Zoltánt december végén tartóztatták le, miután a téli ünnepekre szabadságot kapott franciaországi munkahelyéről, és hazalátogatott Kézdivásárhelyre. Ügyükben nem emelt még vádat a DIICOT. Bár a gyanúsítottak minden alkalommal fellebbeztek a kényszerintézkedés eltörlését, illetve enyhítését kérve, a bíróság eddig rendszeresen jóváhagyta a vizsgálati fogság meghosszabbítására irányuló ügyészségi kérést.
A DIICOT a gyanút a HVIM erdélyi vezetőinek a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) által lehallgatott beszélgetésére alapozza.
Az alkotmánybíróság nemrég hatályon kívül helyezte a titkosszolgálati megfigyelések és lehallgatások jogalapjául szolgáló büntetőjogi törvénycikkelyt. A Mediafax hírügynökség hétfői összesítése szerint erre alapozva a DIICOT által bíróság elé állított vádlottak közül már 25-en kérték a SRI közreműködésével szervezett bizonyítékok figyelmen kívül hagyását. Kérésüket a bíróság két esetben elutasította, az esetek többségében pedig a bíróság írásban kért bővebb tájékoztatást a DIICOT-tól a lehallgatások körülményeiről.
A kormány március elején sürgősségi rendelettel módosította a büntetőeljárást, hogy „megszakítás nélkül” biztosítsa a lehallgatások jogalapját mind a nemzetbiztonsági, mind a korrupciós ügyekben.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!