Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
„Kiesett” Lettország azon 11 állam közül, ahol a nemzeti régiókért folytatott polgári kezdeményezés aláírásgyűjtése sikeres volt. A balti ország Központi Választási Bizottsága ugyanis az ellenőrzés elvégzése után, az összegyűlt támogató nyilatkozatból az elvárt hatezernél kevesebbet hagyott jóvá – adta hírül Facebook-oldalán a Székely Nemzeti Tanács.
2021. szeptember 16., 16:522021. szeptember 16., 16:52
A nemzeti régiókért folytatott polgári kezdeményezés aláírásgyűjtése május nyolcadikán éjfélkor ért véget, akkor még arról számoltunk be, hogy a szükséges hét ország helyett tizenegyben haladta meg a támogató nyilatkozatok száma a lakosságarányosan meghatározott kötelező mennyiséget.
Noha az aláírásgyűjtés lezártakor még úgy tűnt, hogy Magyarországon, Romániában, Szlovákiában, Horvátországban, Litvániában, Svédországban, Szlovéniában, Spanyolországban, Lettországban, Írországban és Belgiumban is sikerült teljesíteni a célt, az aláírások hitelességi vizsgálata – melyet a tagországok illetékes hatóságai végeznek – még hátra volt. Az SZNT csütörtökön közzétett bejegyzése szerint a Lettországban a leadott 6838 támogató nyilatkozatból 5395 érvényességét erősítette meg a vizsgáló bizottság, az előírt 6000-es határérték helyett, így a balti állam kiesik azon 11 közül, ahol sikerült átlépni a küszöböt. A pontos részletek még nem ismertek, a kezdeményezők jelenleg indoklást várnak a Lett Köztársaság Központi Választási Bizottságától, ezzel párhuzamosan pedig elkezdődött a jogorvoslat lehetőségének mérlegelése is – áll a bejegyzésben.
Az aláírásgyűjtés célja, hogy a kisebbségek által lakott régiók közvetlenül kaphassanak támogatási forrásokat az Európai Unió költségvetéséből. Ezen kívül azt is célozza, hogy az Európai Unió kiemelten támogassa azokat a régiókat, amelyeket nemzeti, etnikai, kulturális, vallási, nyelvi sajátosságok különböztetnek meg az őket körülvevő területtől. Többször is meghosszabbított határidő után, a kezdeményezés idén májusban zárult le, eredményeként 1,4 millió EU-s állampolgár támogatása mellett sikerült tizenegy országból a meghatározott mennyiséget meghaladó aláírást begyűjteni.
Az Axiom–4-küldetés négyfős legénysége hétfőn befejezte küldetését a Nemzetközi Űrállomáson, délután elhagyja annak fedélzetét.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
szóljon hozzá!