Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Kedd délig 134 ezer személy kapta meg a koronavírus elleni oltást Romániában, és 468 esetben jelentkeztek mellékhatások – jelentette ki kedden az országos oltókampány koordinátora, Valeriu Gheorghiţă.
2021. január 12., 18:192021. január 12., 18:19
2021. január 12., 21:192021. január 12., 21:19
Az oltáskampány koordinátora szerint az allergiás reakciók közül 191 helyi, 277 pedig általános jellegű volt, a kárba veszett vakcinák száma 272-re tehető, ez a kiosztott dózisok 0,16 százalékát jelenti – nyilatkozta az Agerpres tudósítása szerint.
Valeriu Gheorghiţă emlékeztetett, hétfőn megérkezett Romániába a negyedik vakcinaszállítmány is, így összesen 450 ezer 450 dózist kapott eddig az ország. Ebből 160 980 adagot osztottak ki, és 134 ezren kapták meg az oltást.
Január 15-étől azok számára is elérhetővé válik az előjegyzési platform, akik a koronavírus elleni oltókampány második szakaszában jogosultak a vakcinára – jelentette be kedden a COVID-19 elleni oltással kapcsolatos tevékenységeket koordináló országos bizottság elnöke.
Valeriu Gheorghiţă szerint január 15-én 15 órától kérhetnek előjegyzést az oltásra mindazok, akik a kampány második szakaszában jogosultak erre.
Az egyénileg történő online regisztráció mellett a családorvos közvetítésével, valamint egy erre a célra létrehozott hívásközpont (call center) révén is lehet majd előjegyzést kérni az oltásra. Utóbbi lehetőség kapcsán Gheorghiţă rámutatott:
Emellett regisztrálni lehet az oltásra az önkormányzatok keretében működő szociális igazgatóságok révén, vagy hozzátartozók segítéségével, akik létrehozhatnak egy saját fiókot a platformon, és ezen keresztül előjegyzést kérhetnek legtöbb tíz családtag számára.
Az oltáskampány második szakaszában a krónikus betegek – cukorbetegségben szenvedők, elhízottak, szív- és érrendszeri betegséggel, vesebetegséggel, tüdőbetegséggel, daganatos betegséggel, autoimmun betegséggel küzdők, a HIV-fertőzöttek és az immunszupprimált betegek –, a 65 éven felüliek, valamint a kulcsfontosságú ágazatokban dolgozók kaphatják meg a koronavírus elleni vakcinát.
– szögezte le a szakember.
A kulcsfontosságú ágazatokban dolgozókat munkaadójuk regisztrálja a platformon, az alkalmazott azonban maga választhatja ki az oltás időpontját és a központot, ahova elmegy, hogy megkapja a vakcinát.
Az oltókampány második szakaszában 750 oltóközpontnál és mintegy 1760 oltópontnál zajlik az oltási tevékenység, így ha ezek maximális kapacitással működnek, naponta több mint 100 ezer személy beoltására lesz lehetőség – szögezte le Valeriu Gheorghiţă.
Azok a személyek is megkaphatják a COVID-19 elleni oltást, akiknek nincs személyazonossági okmányuk –közölte még az oltáskampány főkoordinátora.
A katonaorvos azt is elmondta, hogy Románia határain kívülről érkezett személyek is megkaphatják az oltást.
„Akkor is beoltathatják magukat. ha nincs személyi számuk. Ez érvényes azokra is, akik Románián kívülről érkeztek, és akiknek nincs CNP-jük. Beoltathatják magukat, és felveszik őket az oltások országos elektronikus jegyzékébe” – mondta Valeriu Gheorghiţă.
A kormány szerdai döntése értelmében 14 köztisztviselővel és 3 szerződéses alkalmazottal bővítik ki az Országos Állampolgársági Hatóság álláshelyeinek számát.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be Marcel Ciolacu.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán a miniszterelnök.
Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.
Katonai tiszteletadással vonták fel a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten, az Országház előtti Kossuth Lajos téren.
Benyújtotta a bukaresti parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.
Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter az italcsomagolás-visszaváltó automaták központilag megszervezett elhelyezését javasolta falvakon és kisvárosokban a nehézkes kézi visszaváltás helyett.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A tervezet a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
A képviselőház kedden elfogadott egy törvénytervezetet, amely a nyugdíjként, a nyugdíjasok szociális támogatásaként és a fogyatékkal élő személyeket gondozók juttatásaként jogalap nélkül kifizetett összegek vissza nem térítéséről rendelkezik.
Áttér a téli időszámításra október 27-étől, vasárnaptól Románia, ennek értelmében hajnali 4 órakor 3 órára kell visszaállítani az óramutatókat.
szóljon hozzá!