
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Kedd délig 134 ezer személy kapta meg a koronavírus elleni oltást Romániában, és 468 esetben jelentkeztek mellékhatások – jelentette ki kedden az országos oltókampány koordinátora, Valeriu Gheorghiţă.
2021. január 12., 18:192021. január 12., 18:19
2021. január 12., 21:192021. január 12., 21:19
Az oltáskampány koordinátora szerint az allergiás reakciók közül 191 helyi, 277 pedig általános jellegű volt, a kárba veszett vakcinák száma 272-re tehető, ez a kiosztott dózisok 0,16 százalékát jelenti – nyilatkozta az Agerpres tudósítása szerint.
Valeriu Gheorghiţă emlékeztetett, hétfőn megérkezett Romániába a negyedik vakcinaszállítmány is, így összesen 450 ezer 450 dózist kapott eddig az ország. Ebből 160 980 adagot osztottak ki, és 134 ezren kapták meg az oltást.
Január 15-étől azok számára is elérhetővé válik az előjegyzési platform, akik a koronavírus elleni oltókampány második szakaszában jogosultak a vakcinára – jelentette be kedden a COVID-19 elleni oltással kapcsolatos tevékenységeket koordináló országos bizottság elnöke.
Valeriu Gheorghiţă szerint január 15-én 15 órától kérhetnek előjegyzést az oltásra mindazok, akik a kampány második szakaszában jogosultak erre.
Az egyénileg történő online regisztráció mellett a családorvos közvetítésével, valamint egy erre a célra létrehozott hívásközpont (call center) révén is lehet majd előjegyzést kérni az oltásra. Utóbbi lehetőség kapcsán Gheorghiţă rámutatott:
Emellett regisztrálni lehet az oltásra az önkormányzatok keretében működő szociális igazgatóságok révén, vagy hozzátartozók segítéségével, akik létrehozhatnak egy saját fiókot a platformon, és ezen keresztül előjegyzést kérhetnek legtöbb tíz családtag számára.
Az oltáskampány második szakaszában a krónikus betegek – cukorbetegségben szenvedők, elhízottak, szív- és érrendszeri betegséggel, vesebetegséggel, tüdőbetegséggel, daganatos betegséggel, autoimmun betegséggel küzdők, a HIV-fertőzöttek és az immunszupprimált betegek –, a 65 éven felüliek, valamint a kulcsfontosságú ágazatokban dolgozók kaphatják meg a koronavírus elleni vakcinát.
– szögezte le a szakember.
A kulcsfontosságú ágazatokban dolgozókat munkaadójuk regisztrálja a platformon, az alkalmazott azonban maga választhatja ki az oltás időpontját és a központot, ahova elmegy, hogy megkapja a vakcinát.
Az oltókampány második szakaszában 750 oltóközpontnál és mintegy 1760 oltópontnál zajlik az oltási tevékenység, így ha ezek maximális kapacitással működnek, naponta több mint 100 ezer személy beoltására lesz lehetőség – szögezte le Valeriu Gheorghiţă.
Azok a személyek is megkaphatják a COVID-19 elleni oltást, akiknek nincs személyazonossági okmányuk –közölte még az oltáskampány főkoordinátora.
A katonaorvos azt is elmondta, hogy Románia határain kívülről érkezett személyek is megkaphatják az oltást.
„Akkor is beoltathatják magukat. ha nincs személyi számuk. Ez érvényes azokra is, akik Románián kívülről érkeztek, és akiknek nincs CNP-jük. Beoltathatják magukat, és felveszik őket az oltások országos elektronikus jegyzékébe” – mondta Valeriu Gheorghiţă.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Hőhullám sújtja Európát, szerdán megdőlt a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában. Az elmúlt napokban Spanyolországban is megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord.
Rekordmennyiségű, 19 millió hordónyi kőolajat szállítottak át hétfőn a Hormuzi-szoroson – írta Donald Trump amerikai elnök kedden közösségi oldalán.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
Összeütközött pénteken két vasúti szerelvény a dél-angliai Bedford városának közelében. A brit közlekedési rendőrség péntek esti beszámolója szerint a szerencsétlenségben egy ember életét vesztette, sokan megsérültek.
Egy oroszországi bíróság jogerősen 15 év börtönbüntetésre ítélt egy román állampolgárt Ukrajna javára folytatott kémkedés miatt.
Majmot akart csempészni Olaszországba autójában az a román férfi, aki ellen természetkárosítás miatt emeltek vádat – tájékoztatta a Zala Vármegyei Főügyészség helyettes szóvivője szerdán az MTI-t.
Hat, alig néhány hetes tacskót találtak a magyarországi pénzügyőrök egy kisbusz rejtett rekeszében. Az állatok chippel, oltással és útlevéllel sem rendelkeztek – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán az MTI-vel.
Hamufelhőt ereszt ki magából az Etna több mint 3 ezer méteres magasságban, emiatt közepes készenlét lépett életbe Catania repülőterén hétfőn, egyelőre jelentősebb késések nélkül.
szóljon hozzá!