Menekültek a ukrán-román határon. Mindenben segít a román állam
Fotó: Haáz Vince
Az ukrán-orosz háború miatt jelentősen megnövekedett a ukrán-román határt átlépő menekültek száma. Összegyűjtöttük azokat a hasznos tudnivalókat, amelyek a határátlépés után az ukrajnai menekültekre vonatkozik.
2022. március 04., 10:272022. március 04., 10:27
Kezdjük a legfontosabbal: az ukrán-román határon Romániába útlevéllel lehet belépni. Ettől abban az esetben lehet eltekinteni, ha az átkelő menedékjogot kér. Ebben az esetben bármely más irat (személyi igazolvány, születési bizonyítvány) elégséges.
Egy friss rendelet alapján az Ukrajnából érkezők nem kerülnek a koronavírus-járvány miatt karanténba.
A menedékjogot a 2006-ban megjelent 122-es törvény szabályozza. A jogszabály alapján az a személy, aki menedékjogot kér, Romániában tartózkodhat mindaddig, amíg a kérelmét elbírálják. Elutasítás esetén még további 15 napot tartózkodhat az országban.
Kirendeltségek találhatók többek között Bukarestben, Galacon, Temesváron és Giurgiuban. A kérés benyújtását után egy előzetes interjú, fénykép készítése és ujjlenyomatvétel követi. A Bevándorlási Főfelügyelőség honlapján további információk találhatóak a menedékjogi kérelem benyújtásáról.
A menedékkérelmi eljárás időszakában a kérelmezőnek joga van ügyvédhez és tolmácshoz. Ebben az időszakban szállást és sürgősségi orvosi ellátást is biztosítanak.
Az országos munkaerő-elhelyező ügynökség közleménye szerint a menedékjog jóváhagyását követően a menekültek jogosultak lesznek az intézmény szolgáltatásaira: ingyenes szakképzés, átképzés, munkahelykeresés, képesítések elismerése stb.
Azokról a személyekről, akik nem kérnek menedékjogot, a román kormány vasárnap megjelent 15-ös számú sürgősségi rendelete tartalmaz előírást. A rendelkezés szerint azok a külföldi állampolgárok vagy különleges helyzetben lévő hontalan személyek, akik Ukrajna fegyveres konfliktusövezetéből érkeznek és Romániába lépnek be, és akik a menekültügyi törvény szerint nem kérnek állami védelmet,
Azok a gyermekek, akik az Ukrajna fegyveres konfliktusövezetéből szüleik kísérete nélkül érkeznek, részesülnek a gyermekek jogainak védelméről és előmozdításáról szóló, a 2004-ből származó 272-es törvényben előírt jogokban.
A külföldiek romániai munkavállalásával kapcsolatban a 2014-ben megjelent, 25-ös számú sürgősségi kormányrendelet ír elő kötelezettségeket. A jogszabály az Európai Unión kívülről érkező munkavállalókra vonatkozik, ugyanis az unión belül a munkavállalás jóval egyszerűbb. Az általános előírás az, hogy a külföldi munkavállalók kizárólag munkavállalói engedéllyel dolgozhatnak Románia területén. Az engedélyek számát korlátozzák. Éves szinten határozza meg a kormány, hogy mekkora a munkaerőpiacra befogadható – az unión kívülről érkező – külföldi munkások száma. Például
A 2000-ben megjelent 200-as törvény alapján ugyanis az Ukrajnából, Moldva Köztársaságból és a Szerbiából érkező személyek az engedély beszerzése nélkül vállalhatnak munkát, amennyiben hosszú távú tartózkodási engedéllyel tartózkodnak itt, és ha a munkaszerződés legtöbb 9 hónapra szól. A munkaszerződés megkötéséhez, az adónyilatkozatok elkészítéséhez viszont szüksége lesz a munkavállalónak egy adóazonosító számra (NIF). A munkaszerződést a Bevándorlási Főfelügyelőségnek is el kell juttatni.
Munkába állhatnak azok is, akik menedékjogot kértek, de csak három hónappal a kérelem benyújtása után. Az Európai Unió belügyminiszterei jelenleg arról is egyeztetnek, hogy az ukrajnai menekülteknek egy és három év közötti tartózkodási engedélyt adjanak. Ezzel kiváltanák a fent leírt bonyolult menekültügyi eljárást és a munkavállalási lehetőséget, ugyanakkor ez a szociális ellátáshoz való hozzáférés lehetőségét is jelentené.
A védelmi direktívát, amit alkalmaznának, még az 1990-es évekbeli balkáni háborúk során hozták létre, hogy ha tömegesen menekülnének az EU területére emberek, akkor legyen rá eljárásmód, de végül sosem léptették érvénybe idáig.
Az idei harmadik negyedévben 4,7 százalékkal nőtt az újonnan forgalomba helyezett személyszállító járművek száma 2023 azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16. és november 1. között 571 110 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték és eltiltották szakmájának gyakorlásától Nelu Tătaru volt egészségügyi minisztert.
A 2024-es amerikai elnökválasztás, amelyet kedden tartanak, a 60. elnökválasztás lesz az Egyesült Államok történetében. Kamala Harris a demokraták jelöltje, ellenfele a 45. elnök, a republikánus Donald Trump lesz.
Maia Sandu nyerte a Moldovai Köztársaságban megszervezett vasárnapi elnökválasztást. Újrázhat az államfői székben a jelenlegi elnök.
Ma már az interneten való turkálás lehetőségével szinte mindenki él, ki az OLX-en, ki a Facebook Marketplace-en, ki Vinteden. Szakembert kérdeztünk arról, hogy az ezeken az oldalakon vásárolt ingóságok adókötelesek-e.
Angolul ugyan jó tudni, meg néha kell is, de a leginkább mégiscsak a román nyelv ismerete fontosabb a hazai munkaerőpiacon, és nagy előnyt tudhat magáénak az, aki könnyedén ki tudja fejezni magát az ország nyelvén.
Az idei év első kilenc hónapjában több mint 219 millió lej értékben foglaltak le hamisított termékeket Romániában a határrendészek.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a rendőrség.
Az elmúlt 24 órában több mint 560 gépkocsivezető jogosítványát vonták be a rendőrök, 48 esetben ittas vezetés miatt.
szóljon hozzá!