Tánczos Barna. Archív
Fotó: Veres Nándor
Közvitára bocsátották azt a miniszteri rendeletet, amely 220 barnamedve eltávolítását hagyná jóvá. A tervek szerint településenként 1-3 medve kilövését fogják engedélyezni, azokon a helyeken, ahol az elmúlt két évben bekövetkezett károk száma és értéke, valamint az ember elleni támadások és incidensek alapján indokolt a közbelépés – olvasható Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter bejelentése az RMDSZ közleményében.
2022. február 11., 14:592022. február 11., 14:59
„Az év elején Brassóban bemutatott szaktanulmány alapján elkészült, és közvitára bocsátottuk azt a miniszteri rendeletet, amely 220 barnamedve eltávolítását hagyja jóvá. Ebből 140 megelőzési kvóta, vagyis ezeket az ember elleni támadások vagy a medvekárok megelőzése érdekében lehet érvényesíteni. Az elmúlt két évben bekövetkezett károk száma és értéke, valamint az ember elleni támadások és incidensek térképe alapján állítottuk össze azt a listát, amellyel településenként 1-3 medve kilövését fogjuk engedélyezni.
– jelentette be Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter.
A tárcavezető rámutatott, az elmúlt hétéves periódusban az ember és medve közötti konfliktusokat, valamint a barnamedve állományt vizsgáló projekt rávilágított arra, hogy a deviáns táplálkozási szokásokkal rendelkező medvék áttelepítése hosszú távon nem járható megoldás, mert ezek az egyedek visszatérnek arra a helyre, ahol elfogták őket, vagy ugyanazokat a problémákat okozzák az új élőhelyükön is. „A szaktanulmány bebizonyította, hogy az országban vannak olyan régiók, ahol a törvényes lehetőségek hiányában törvénytelen gyakorlatok vannak a medvék ellen. Ezért is szükséges a szabályzás, amelynek részeként most először prevenciós kvótákat vezetünk be. A szaktárca ugyanakkor a tanulmány eredményeit egy vadgazdálkodási stratégiában ülteti gyakorlatba, amely egyensúlyt teremt a fajok megőrzése és az ország társadalmi-gazdasági sajátosságai között” – tájékoztatott Tánczos Barna.
A fennmaradó 80 beavatkozási kvóta azoknak az egyedeknek az eltávolítására vonatkozik, amelyek esetében az emberi életet vagy a közbiztonságot közvetlenül fenyegető veszély áll fenn. Ezt a környezetvédelmi hatóság kell jóváhagyja.
„A medvekérdés olyan összetett probléma, amelyet hasonlóan sokrétű megoldásokkal lehet csak kezelni. Támogatni kell azokat a gazdákat, akiknek problémájuk van. 2022-ben ebben is előrelépés történik. Villanypásztorokat tudunk adni a gazdáknak annak érdekében, hogy megvédjék a földjeiket, esztenáikat. Ugyanakkor be fogjuk tiltani az etetést a panziók környékén, a közutak mentén, és büntetni fogjuk azokat, akik a medvéket a lakott terület közelébe csalják” – hangsúlyozta a tárcavezető.
Tánczos Barna emlékeztetett arra, kidolgozta és tavaly elfogadták azt a sürgősségi rendeletet, amely lehetővé teszi az azonnali beavatkozást lakott területen, ha emberi élet van veszélyben. Tavasszal az a törvény is meg fog jelenni, amely lehetővé teszi, hogy ez az azonnali beavatkozás lakott területen kívül is megtörténjen – nyilatkozta a környezetvédelmi tárca vezetője.
Az Axiom–4-küldetés négyfős legénysége hétfőn befejezte küldetését a Nemzetközi Űrállomáson, délután elhagyja annak fedélzetét.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
1 hozzászólás