A közoktatás jelenlegi helyzetét a teljes káosz és bizonytalanság jellemzi. Képünk illusztráció
Fotó: Árvai Károly/MTI
A szülők szinte fele kevésbé vagy egyáltalán nem bízik a kormány iskolakezdéssel kapcsolatos intézkedéseiben, és a hatvan százalékuk véli úgy, hogy hagyományos, személyes iskolai jelenléttel kezdődő tanévet szeretne szeptember 14-től – derül ki a Román Elemző és Stratégiai Intézet (IRES) felméréséből.
2020. augusztus 31., 09:102020. augusztus 31., 09:10
Az IRES augusztus 10–14. között zajlott felmérésében 1175 szülőt kérdeztek meg azzal kapcsolatban, hogyan látja a hazai iskolakezdést. Maga az iskola élvezi a legnagyobb bizalmat a szülők részéről az új tanév lebonyolításával kapcsolatban,
Az iskola után a szülői szövetségekben és az önkormányzatokban bíznak meg a legjobban a szülők. A megkérdezettek 80 százaléka kijelentette, hogy még nem vette fel velük senki a kapcsolatot a tanintézmény részéről, hogy tájékoztassák őket az új tanév körülményeiről. A szülők 78 százaléka azt szeretné, hogy a gyerek iskolája bevonja a szülőket is a helyi döntésekbe, megbeszélésekbe az ősszel induló tanévet illetően.
– derül ki a tanulmányból.
Tizenöt százalékuk állítja, hogy az internetkapcsolat hiánya (teljes vagy megfelelő minőségű kapcsolat hiánya) nem teszi lehetővé gyermekeik online tanulását. Ezek a gyerekek főleg vidéki településeken élnek. A tanulmány rávilágít, körülbelül 450 ezer diákról van szó, akik nem tudnak részt venni ebben. A vidéki térségben a legtöbb szülő rendelkezik okostelefonnal, amelyet online iskolai oktatásra lehet használni, de ez nem jelenti azt, hogy a családban minden gyermeknek jut egy telefon – jegyzik meg a tanulmány szerzői. A szülők több mint egynegyede (28 százaléka) szerint a rendelkezésükre álló eszközök száma, elérhetősége és funkcionalitása nem elegendő az online iskolai oktatásra, a legnagyobb hiányt a vidéki területeken jegyezték. A szülők negyven százaléka tervez megvásárolni valamilyen okos eszközt, és tízből hét szülő – akik azt válaszolták, hogy nincs okos eszközük – az államtól várja az eszköz beszerzését – derül ki a Román Elemző és Stratégiai Intézet által közzétett tanulmányból.
Ekkora káosszal még nem találkozott a közoktatás, amelyben tanácstalan gyerekek, szülők és pedagógusok várják a pontos és részletes tájékoztatást a tanévkezdéssel kapcsolatban, amely enyhítené azt a nagy fokú bizonytalanságot – fejtette ki megkeresésünkre Szalay Zsuzsanna iskolai tanácsadó, pszichológus. A szakember úgy véli, a biztonságérzetet és a bizalmat rendszer és egyén szintjén is a pontos keretek tisztázása jelentené, hiszen
Vannak minisztériumi ajánlások, de felkészületlenül éri a családokat a tanévkezdés, hiszen már jóval előtte ki kellett volna közölni ezeket az ajánlásokat is. „Sem a szülő, sem pedig a gyerek nem tudja, hogy gyakorlatban hogyan kezdődik el a tanév, maradnak-e a teljes osztályok, lesz-e hibrid oktatás, kik maradnak otthon, és ez a bizonytalanság rátelepszik szülőre, pedagógusra, gyerekre. Várjuk, hogy megnyugodjunk, de ilyen feltételek mellett nem lehet. Segítene, ha legalább egy logisztikát láthatnának a szülők, a pedagógusok, hiszen a legtöbb szülő dolgozik, és a gyerekfelügyeletet is meg kell oldania” – fűzte hozzá az iskolai tanácsadó, aki szerint teljesen reális és jogos sok szülő félelme.
A szakember úgy véli, a szülők felelőssége eldönteni, hogy ki mit tud bevállalni ebben a helyzetben. A megyei közegészségügyi igazgatóságoknak szeptember 7-éig kell településekre lebontva közölniük a járványügyi helyzetet a tanfelügyelőségekkel és a vészhelyzeti bizottságokkal, amelynek függvényében döntenek az iskolakezdés körülményeiről, illetve arról, hogy melyik forgatókönyv szerint kezdődhetnek az iskolák az adott településen.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!