A négy kereskedő úgynevezett „wash trade” módszerrel manipulálta az árakat. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Az energiapiaci szabályozó hatóság (ANRE) együttesen több mint 537 millió lejes bírságot szabott ki négy áramkereskedő cégre a nagybani piac tiltott manipulálása miatt – jelentette be a hatóság.
2024. február 11., 14:482024. február 11., 14:48
2024. február 11., 14:492024. február 11., 14:49
Az ANRE a román áramtőzsde (OPCOM) feljelentése alapján indított vizsgálatot, és megállapította, hogy a négy kereskedő úgynevezett „wash trade” módszerrel manipulálta az árakat, vagyis
A legnagyobb bírságot, csaknem 364 millió lejt a Tinmar Energy Rt.-nek kell kifizetnie. A Nova Power & Gas Kft.-t 100 millió lejre, a Freepoint Commodities Europe Kft.-t 22,9 millió lejre bírságolták. Valamennyien az EFT Furnizare Kft.-vel bonyolítottak le több A-B-A típusú tranzakciót, amelynek 50,5 millió lej bírságot kell befizetnie a román állami költségvetésbe.
A bukaresti sajtó szerint a bírságokat az üzleti forgalom arányában szabta ki az energiahatóság, a szankciók az árbevétel 3-7,5 százalékát teszik ki.
A küszöbönálló bírságolásról elsőként hírt adó Hotnews.ro azt írta: olyan kereskedőkről van szó, amelyek hatalmas extraprofitra tettek szert a 2022-es energiaválság idején. A lap szerint a kevesebb mint 100 alkalmazottat foglalkoztató Tinmar Energy 2022-ben 157 százalékkal növelte forgalmát az előző évhez képest, nyeresége pedig 266 százalékkal 523 millió lejre emelkedett. A Nova Power profitja 912 százalékkal nőtt 2022-ben, és elérte 230 millió lejt. Közös üzleti partnerük, az alig öt fizetett alkalmazottal rendelkező EFT Furnizare 51 millió lej tiszta nyereséggel zárta a 2022-es évet, ami 821 százalékos növekedés 2021-hez képest.
– mutatott rá Sebastian Burduja energiaügyi miniszter hétvégén kiadott közleményében, amit az MTI is szemlézett.
A Tinmar Energy azzal védekezett, hogy az áramtőzsdén tett eladási és vételi ajánlatok névtelenek, tehát a licit résztvevőinek a zárásig nincs tudomásuk arról, kivel üzletelnek, az alig 12–14 szereplős román áramtőzsdén pedig szinte lehetetlen, hogy az a négy cég, amely elad és vásárol is energiát, elkerülje az A-B-A típusú tranzakciókat. A cég jelezte: bírósághoz fordul az ügyben.
Mielőbb ki kell tűzni az államfőválasztás időpontját, nem lehet tovább késleltetni, halogatni a döntést – mondta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke vasárnap az Europa FM rádiónak nyilatkozva.
Autósorok alakultak ki, lépésben halad a forgalom a Prahova-völgyén, az 1-es országúton (DN 1) – figyelmeztet vasárnap délután a román rendőrség közlekedési tájékoztató központja.
Crin Antonescu volt PNL-elnök felfüggesztettnek tekinti a kormánykoalíció pártjaival aláírt megállapodást, amely alapján őt támogatják az államfői tisztségre, hangsúlyozva, hogy ez nem azt jelenti, hogy már nem akar indulni.
A bolgár hatóságok január 8-ától újraindítják a teljes felújítási munkálatokat a Giurgiu és Rusze közötti Duna-híd bulgáriai oldalán – tájékoztatott szombati közleményében a román külügyminisztérium.
2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – közölte pénteken a Salvamont.
Tizennyolc évvel az uniós csatlakozása után, szerdán 0 órától Románia teljes jogú tagja lett a schengeni övezetnek.
A jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől.
A magyar és román rendvédelmi vezetők találkoztak Románia schengeni övezethez való csatlakozásának alkalmából a csanádpalotai autópálya határátkelőhelyen – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság. Több helyszínen jelképesen is megnyitották a határt.
Egy év alatt több mint hárommilliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül – közölte hétfőn a rendszert működtető RetuRo vállalat.
Idén decemberben 4 703 349 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 13 399-cel többet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2748 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!