Van, aki tanul érte, más megvásárolja. Egyre gyakrabban árusítanak hamis diplomákat az interneten. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Elárasztották a közép- és kelet-európai piacokat a hamis oklevelek. Megszámlálhatatlanok az eredetihez megtévesztésig hasonlító érettségi bizonyítványok, főiskolai és egyetemi diplomák. Ugyanígy nyelvvizsga-bizonyítványokat vagy személyi igazolványt, útlevelet is gyárt egy profi szakemberekből (nyomdaipari technikusokból, digitális grafikusokból) álló csapat – a jelek szerint főleg Budapesten, de már Erdélyben is eladásra kínálják a hamis dokumentumokat.
A hamis oklevelek témájában folytatott kutatásunk alkalmával arra a következtetésre jutottunk, hogy egymástól független „szakmai műhelyek” ontják rá Kelet-Európára a különféle hamis dokumentumokat – kinek-kinek saját igénye szerint. Összefüggéseket csak a „piacon”, a magyar-román-moldovai alvilágban véltünk felfedezni, ahol a hamisítványok megrendelése, legyártása és közvetítése történik. Mint kiderült,
A lényeg, hogy mindenki jól járjon: vevő, megrendelő egyaránt. Utóbbiakból pedig akad szép számban. Van, aki csak vállalkozását szeretné fellendíteni, más az Európai Unió brüsszeli intézményeiben szeretne jobb állást. Ám olyannal is találkoztunk, aki csak azért vett egy méregdrága hamis diplomát, mert a társkeresőn azt hazudta a csajának, hogy menő egyetemen végzett. Már csak az elmúlt időszak eseményeinek tükrében is megállapítható, hogy
Novemberben harmincöt bukaresti, Ilfov és Dâmbovița megyei tanár bukott le, amikor kiderült, hogy hamis diplomák alapján léptették elő vagy kapott fizetésemelést. Több gyanúsítottat már le is tartóztattak, hiszen az okirat-hamisítás súlyos bűncselekmény. Az ilfovi üzleti modell egészen sajátos volt: két férfi és két nő egy bukaresti lakásban létrehozott egy fantomegyetemet. Később ennek az oktatási intézménynek a papírjait kezdték 50 és 200 lej közötti áron értékesíteni. Ugyanakkor egy ilfovi iskola igazgatója és iskolatitkárként foglalkoztatott testvére arra kötelezte a tantestületet, hogy ilyen dokumentumokat vásároljon. Végül az egyik tanár vetett véget az arcpirító diplomaüzérkedésnek: feljelentette az igazgatót a rendőrségen. Néhány nappal később az izraeli rendőrség tartóztatott le negyven, orvosként, illetve gyógyszerészként dolgozó kóklert: örmény papírjaik Kisinyovban, a Moldovai Köztársaság fővárosában készültek.
Rengeteg hamis diplomás hirdetést találhatunk az erdélyi vagy felvidéki magyar weboldalakon is:
Sőt, már károsultak is jelentkeztek. Nyilván nem a hatóságoknál, hanem ugyancsak a világháló nyilvánossága előtt figyelmeztetnek arra, hogy a diplomahamisítók kétszeresen is csalnak: leginkább a jóhiszemű vevőket verik át. Ilyen tapasztalatokkal felvértezve megpróbáltunk „leérettségizni” a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumban, továbbá megszerezni egyetemi diplománkat a budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Karán.
Nyilvánosan, apróhirdetési oldalakon kínálják eladásra a hamis diplomákat
Fotó: Pinti Attila
E-mailben felvettük a kapcsolatot a hirdetővel, aki általában Horváth Ádámnak adja ki magát. Válaszlevelében először a szigorú játékszabályokat tartalmazó ügymenetet ismertette, majd újabb kérdésünkre készségesen jelezte:
Mint írta, „ebben az esetben az adatokat értelemszerűen az adott nyelven kell elküldeni, úgy pontos. De ha magyarországi intézményből szeretne bizonyítványt, azt is le fogja tudni fordíttatni, vagy honosítani, tehát azt válassza, amelyik megoldás Önnek szimpatikusabb.”
A diplomaerettsegi@gmail.com címre küldött, a Corvinus Egyetem diplomája iránti érdeklődésünkre is viszonylag gyors válasz érkezett, ám az továbbra is rejtély, hogy Horváth Ádámtól kaptuk-e, mert válaszait nem írta alá. Mindenesetre meglehetősen szakszerű kérdéseket tett fel: főiskolai vagy egyetemi papír legyen-e, és milyen végzettséget adjon. Továbbá felhívta a figyelmünket, hogy
Jelezte azt is, hogy a bizonyítványok akár UV-fénysugár alatt is ellenőrizhetők, és eddig már sok száz embernek segített a bizonyítvány megszerzésében. Egyetlen arra utaló jel, hogy Corvinus-ügyben is „Ádámékkal” üzletelünk, az volt, hogy ez a levél is kitért arra, mennyire védik megrendelőik adatait és érdekeit. A levélíró viszont ebben az esetben azt ígérte, hogy ők a többi netes hirdetővel ellentétben teljesen korrektek, tehát „nem kell előre fizetni, átvétel előtt ellenőrizhető a bizonyítvány”. Amely egyébként 70 ezer forintot (több mint ezer lejt) kóstálna, darabonként. Kivéve ha nem kérünk rögtön többet, mert akkor kedvezményt biztosítanak, egyenként akár 8000 forintot (115 lej).
Egyébként Ádámékkal és a hasonló „iparágban” tevékenykedőkkel kapcsolatosan a magyarországi Országos Rendőr-Főkapitányságtól is érdeklődtünk. Mint válaszukban írták, a magát Horváth Ádámnak kiadó férfiról adatvédelmi okok miatt nem áll módjukban tájékoztatást nyújtani, azt azonban megerősítették, hogy Magyarországon több hasonló esettel is találkoztak tavaly. Az egységes nyomozó hatósági és ügyészségi bűnügyi statisztika alapján
Ez a rendszer egy úgynevezett követő statisztika: minden esetben a már lezárt eljárások számáról ad tájékoztatást. Ennek megfelelően 2018 első felében 18 bizonyítvánnyal és érettségi vizsgára vonatkozó tanúsítvánnyal, illetve 17 nyelvvizsga-bizonyítvánnyal kapcsolatos bűncselekményt azonosítottak.
Visszatérve a konkrét részletekre, megkeresésünkre szigorú termékleírást is küldtek első válaszukban a diplomahamisítók, ebből pedig az is kiderült, hogy az ígéret szerint ipari nyomdában készült darabokról van szó:
Egyedi sorozatszámmal és törzslap-azonosítóval vannak ellátva, módosított nyomtatási dokumentációval együtt, tehát nem másolatot készítenek – állítják, hanem eredeti dokumentumot.
– írták.
Azt is ígérik, hogy bizonyítványaikat be tudják jegyeztetni a központi, onnan pedig a további hatóságok vagy a kiállító intézmény adatbázisába. Ez szerintük azt jelenti, hogy ellenőrzéskor pozitív visszajelzést fog kapni a hamis bizonyítvány is. Ez azonban nem ilyen egyszerű:
– tudtuk meg az OH kommunikációs osztályától. Mint írták, Magyarországon mind az érettségi vizsga során kiállított dokumentumok – az érettségivizsga-bizonyítványok, az érettségivizsga-tanúsítványok és az érettségi vizsga során kiállított törzslapkivonatok –, mind az államilag elismert nyelvvizsgák sikeres teljesítése után kiállított nyelvvizsga-bizonyítványok előállítását, illetve kiállítását törvények, kormányrendeletek és miniszteri rendeletek szabályozzák.
E jogszabályok meghatározzák, hogy mely intézmények milyen célból kezelhetik a vizsgázók adatait és mely szervezetek milyen eljárásrendet alkalmazva adhatnak ki sikeres vizsgát követően vizsgabizonyítványt. A jogszabályok rendelkeznek az állami vizsgákat teljesítő személyek adatainak, teljesítményének állami nyilvántartásáról is.
– hangsúlyozták. A hivatalos álláspont szerint tehát
A bejegyzett dokumentumok mellett azonban „csajozóknak” és a drága tandíjat jóhiszeműen kifizető szülők tékozló gyerekeinek külön üzenik a diplomaüzérek, hogy lehetőség van nem bejegyzett végzettség vásárlására is, ha például „csak otthoni bemutatásra szeretné valaki felhasználni és nincs vele különösebb terve”.
Ebben az esetben a végösszeg 40 ezer forintra (580 lej) csökken. Egy ilyen bizonyítvány azonnal megbukna egy hitelességi ellenőrzésen, az ígéret szerint azonban ezeket utólag is lehet regisztrálni. Amennyiben persze a megrendelő egyáltalán hozzájut bármihez is, mert
Azt ígérik, hogy személyes átvétel esetén a megrendelő előre meghatározott helyszínen és időpontban találkozik a futárral. Nyugodtan megtekintheti és ellenőrizheti a rendelést – ha meg van elégedve és mindent rendben talál, rendezik az anyagiakat. Budapest területén belül ingyenes a kiszállítás, vidékre vagy szomszédos országokba minimális útiköltséget számolnak fel. A postai átvételt leginkább külföldi címnél szokták ajánlani, tehát ezt is lehetségesnek ígérik.
Fotó: Pinti Attila
A fizetés viszont ebben az esetben utánvéttel vagy utalással történik. Játékszabályaik legdurvább része ezután kezdődik. Nem véletlenül, hiszen az ő üzleti modelljük valamivel rafináltabb az ilfovinál:
De lássuk a további részleteket! Felhívják a figyelmet, hogy okulva múltbéli negatív tapasztalataikból, előleget, egyfajta kauciót számolnak fel minden bizonyítványnál. Ennek összege 19 ezer forint, és szükségességét egyebek mellett azzal indokolják, hogy az érem másik oldalán ők is bizalmi problémával küzdenek. „Sajnos a szavamon kívül más biztosítékkal nem szolgálhatok, hiszen hazudnék, ha mást állítanék” – írja Ádám.
Csakhogy egyre több a panasz, és ezek többsége mind egyirányú: ha a vevő mégis kifizeti az előleget, akkor megbeszélnek vele egy időpontot, például egy netkávézóba. Ilyenkor általában a futárt baleset éri, de a továbbiakban felajánlják a postai kézbesítést. A személyes, tehát futár általi átvétel lehetősége úri becsületszavuk ellenére kizárt: mindig újabb és újabb futár kerül a képbe, majd újra felajánlják a postai kézbesítést. Ebben az esetben azonban
A telefonos kapcsolattartást és a készpénzes fizetést az ügy rendkívüliségére hivatkozva elutasítják, banki átutalási rendszerük viszont meglehetősen leleményes: „A számlánkkal összekötött virtuális rendszer csak és kizárólag bankszámláról érkező utalást tud elfogadni. A fentebb említett rendszer azonban mindkét fél részére kellő biztonságot nyújt ahhoz, hogy közvetve kerüljön a pénze hozzánk, tisztára mosva. Ez azt jelenti, hogy még nekünk sem lesz adatunk arról, pontosan milyen számlaszámról érkezett a tranzakció” – állítják.
Egyik levelünkre küldött válaszukból kiderül a hiperbiztonságos rendszer neve is: a csalók az internetes fizetési rendszert, a Skrillt használják. Aztán hogy a vevő nyugodt legyen, azt ígérik, elkészült bizonyítványáról nagyon szívesen küldenek egy szkennelt képet a gyártást követően. Csakhogy addig várják a kaució átutalását. Ádámék játékszabályában külön bekezdést szántak a „végszónak”. Ebben felhívják a figyelmet, hogy feltételeik nem alkuképesek. Elvek alapján működnek, ezért nem kivételeznek, legfőképp nem új ügyfél esetén. Mi az olvasókra bízzuk a végszót: mindenki maga döntse el, hogy ezek után kinek hisz.
Viszont azt javasoljuk, hogy ha valaki diplomaszerzésre adja a fejét, akkor a hosszabb, költségesebb, ám becsületes utat válassza. Ha másért nem is, hát azért, mert
Magyarországon a büntető törvénykönyvről szóló, 2012-ből származó C. törvény 342-es cikkelye tárgyalja a közokirat-hamisítást, amely a közbizalom elleni bűncselekmények körébe tartozó egyik bűncselekmény. A jogszabály szerint aki hamis közokiratot készít vagy egy közokirat tartalmát meghamisítja, illetve hamis, hamisított vagy más nevére szóló valódi közokiratot felhasznál, a bűntett miatt
Azok, akik az említett közokirat-hamisításokra irányuló előkészületet követnek el, a vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendők.
A romániai törvénykezés sem elnézőbb a hamis iratokat előállítókkal és használókkal, az ehhez kapcsolódó tettek itt is bűncselekménynek számítanak. A 2009-ből származó, többször is módosított és kiegészített büntető törvénykönyv 320–328-as cikkelyei rendelkeznek az okirat-hamisításról. A témánkhoz kapcsolódó bűncselekményekért, azaz hivatalos okiratok hamisításáért, illetve ezek használatáért szintén három évig terjedő börtönbüntetéssel sújthatók az elkövetők.
Megéri?
Ma már az interneten való turkálás lehetőségével szinte mindenki él, ki az OLX-en, ki a Facebook Marketplace-en, ki Vinteden. Szakembert kérdeztünk arról, hogy az ezeken az oldalakon vásárolt ingóságok adókötelesek-e.
Angolul ugyan jó tudni, meg néha kell is, de a leginkább mégiscsak a román nyelv ismerete fontosabb a hazai munkaerőpiacon, és nagy előnyt tudhat magáénak az, aki könnyedén ki tudja fejezni magát az ország nyelvén.
Az idei év első kilenc hónapjában több mint 219 millió lej értékben foglaltak le hamisított termékeket Romániában a határrendészek.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a rendőrség.
Az elmúlt 24 órában több mint 560 gépkocsivezető jogosítványát vonták be a rendőrök, 48 esetben ittas vezetés miatt.
Több mint száz házkutatást tartottak október 18. és 31. között Románia-szerte kábítószer-kereskedelemre, emberkereskedelemre, számítógépes bűnözésre és pénzmosásra szakosodott bűnszervezetek felszámolása érdekében.
Az év elejétől szeptember végéig csaknem 4400 külföldi tőkéjű céget alapítottak Romániában, 16,22 százalékkal kevesebbet, mint 2023 ugyanezen időszakában – közölte szombaton az országos cégbíróság (ONRC).
Számos lélegzetelállítóan szép, fehér homokos óceánpartra, szigetre jutottunk el Zanzibáron, ugyanakkor oroszlánokat, elefántokat, zsiráfokat, zebrákat, krokodilokat és vízilovakat láthattunk egy szafari során.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Az Európai Bizottság eljárást indított csütörtökön a Temu ellen annak megállapítására, hogy a kínai online kereskedelmi óriásvállalat megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt.
szóljon hozzá!