Fotó: Veres Nándor
A Maros megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági szolgálat igazgatója, dr. Vasile-Liviu Oprea bejelentette, hogy a romániai állat-egészségügyi szervek riadókészültségben vannak, ugyanis az ország határainál megjelent az afrikai sertéspestisnek nevezett járványos betegség.
2015. november 28., 11:022015. november 28., 11:02
Az afrikai sertéspestist egy igen rezisztens vírusfajta okozza, amelynek leküzdésére egyelőre nincs specifikus kezelési módszer, és egyaránt veszélyes a házisertésre és a vaddisznókra. A járvány gazdasági veszélyessége abban áll, hogy egyrészt teljes egészében elpusztul az érintett állomány, másrészt a járvány nyomán életbe léptetett óvintézkedések – karantén, az állatvásárok bezárása, a sertések adásvételének minden szinten való leállítása, az állatok utaztatásának betiltása stb. – nagy anyagi veszteségeket okoznak a sertéstenyésztőknek.
Az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) az Állat-egészségügyi Világszervezettől és az Európai Uniótól kapott riasztás nyomán értesítette az alárendeltségébe tartozó igazgatóságokat, riasztást rendelt el minden megyében, különösen pedig az északi, északkeleti határ mentén elhelyezkedőekben, ugyanis a járvány jelei az államhatárainktól kevesebb mint 100 kilométerre, Ukrajna területén jelentkeztek eddig.
A megyei állat-egészségügyi igazgatóság vezetője figyelmeztetett arra is, hogy a vírus megjelenhet a határainkon belül is, ezért rendelte el az országos hatóság a riasztást, és dolgozott ki akciótervet a vírus megjelenésének esetére. Elmondása szerint az afrikai sertéspestis nagy vonalakban hasonlít a klasszikus sertéspestishez, ám előbbit a szakemberek drámaibb méretűnek és hatásúnak tekintik, ugyanis ennek vírusa ellenállóbb a külső környezetben, nincs specifikus kezelési mód rá, és ez ellen a betegség ellen nem alkalmaznak védőoltást.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!