Orbán Viktor magyar kormányfő pénteken Pozsonyban a visegrádi négyek (V4) miniszterelnöki szintű tanácskozását követően azt mondta: az illegális bevándorlás bűncselekmény, és Magyarország nem engedi meg, hogy határain bűncselekményeket kövessenek el, ezért a határait és ezzel Európa külső határait is meg fogja védeni.
2015. június 21., 16:442015. június 21., 16:44
Eközben Alekszandar Vucsics szerb kormányfő jelezte: megpróbálja lebeszélni magyar kollégáját arról, hogy 175 kilométer hosszú, négy méter magas kerítést építsen a szerb–magyar határon.
Orbán Viktor rámutatott: ma az európai országok közül Magyarországra nehezedik a legnagyobb migrációs nyomás, hiszen az idei év első öt hónapjában több mint 50 ezer bevándorló érkezett, több, mint Olaszországba vagy Görögországba. Elmondta, hogy Budapest nem fog segítséget kérni a határok megvédéséhez, mert kötelességének tekinti, hogy azt megtegye.
Robert Fico szlovák miniszterelnök ennek kapcsán hangsúlyozta, Magyarország tiszteletet érdemel azért, hogy megpróbálja saját erőből megoldani az illegális bevándorlás következtében a határain kialakult helyzetet.
„Szeretném bizonyos értelemben kifejezni tiszteletemet Magyarország iránt. Arról ugyanis nem sok szó esik, hogy Magyarországra több bevándorló érkezett, mint Olaszországba vagy Görögországba. És nem voltak rendkívüli csúcstalálkozók, senki nem kért semmit. Most azonban, amikor a migránsok Görögországba vagy Olaszországba érkeznek, ráadásul kisebb számban, mint Magyarországra, ebből egyszerre világméretű probléma van” – mutatott rá a szlovák kormányfő.
A visegrádi négyek – Szlovákia, Magyarország, Csehország és Lengyelország – Pozsonyban tartott találkozóján (amelyen Lengyelországot Tomasz Siemoniak miniszterelnök-helyettes, nemzetvédelmi miniszter képviselte) a résztvevők közös, elutasító álláspontot fogalmaztak meg az Európai Unió által szorgalmazott menekültkvótákkal szemben.
A Szlovákia V4-es elnökségének lezárása alkalmából tartott találkozó második részén a francia államfő is részt vett. Francois Hollande az Európába irányuló, fokozódó menekültáradat problémájával kapcsolatban kijelentette, teljesen egyetért azzal a nézettel, miszerint Európának elsődlegesen a migráció kiváltó okaira kell megoldást találnia.
Rámutatott: Franciaország is osztja azt a véleményt, hogy a menekültkvótákat nem lehet a valóságba átültetni, ugyanakkor azon az állásponton van, hogy a kérdés kezelésében az önkéntes alapú szolidaritásnak meg kellene jelennie.
A nap folyamán egyébként James Cameron brit kormányfő is Pozsonyban járt, a kétoldalú megbeszélést követően pedig közösen álltak ki a menekült kvóták érvényesítésével szemben és az Európai Unióban (EU) megvalósítandó reformok mellett.
Robert Fico a kétoldalú tanácskozás után annak témáit ismertetve elmondta: David Cameronnal közös álláspontot képviselnek abban, hogy az észak-afrikai migráció kezelésére nem megfelelő megoldás a menekültek újraelosztására szolgáló kvótarendszer. Hozzátette: megegyeztek abban is, hogy a menekültek beáramlását elsődlegesen a probléma keletkezésének helyszínén, jelen esetben Észak-Afrikában kell kezelni.
Semjén Zsolt magyar kereszténydemokrata miniszterelnök-helyettes szerint a bevándorláspártiságban „egymásra licitáló” baloldali pártok szavazói a Jobbikhoz mennek majd át, ezért 2018-ban a Jobbik lehet majd a Fidesz-KDNP kihívója.
A kormánypárti politikus erről az Atv.hu-nak adott, pénteken megjelent interjújában megerősítette a kormány azon álláspontját, hogy a kényszer szülte a magyar–szerb határra szánt kerítés gondolatát. Hangsúlyozta, a humanitás jegyében a gazdagabb és civilizált országoknak ahhoz kell hozzájárulniuk, hogy senkinek ne kelljen elhagynia országát politikai, gazdasági okból.
Magyarország erején felül járul hozzá, hogy konszolidálódjanak ezen országok viszonyai, hiszen katonai, orvosi és humanitárius missziót vállal Afganisztánban, Irakban és Szíriában is segít – fejtette ki. „A menekültek előtt nyitva van az ajtónk\" – jelentette ki a KDNP vezetője, hozzátéve, hogy a Magyarországra érkező emberek óriási többsége azonban nem menekült, hanem egy jobb gazdasági élet reményében elindult migráns.
A szerb fél ugyanakkor továbbra sem szeretne kerítést a magyar–szerb határon. Alekszandar Vucsics szerb kormányfő hamarosan beszélni fog Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel arról, hogy Magyarország fizikailag lezárná a magyar–szerb határt, és arra fogja kérni, hogy „ne építse fel azt a falat”. Vucsics megismételte korábbi kijelentését, miszerint Szerbia semmiképpen sem fog hasonló falakat emelni déli határán.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!