Fotó: Barabás Ákos
Eddigi legnagyobb mélypontra, kilónkénti 3,50 lejes árra zuhant az élő sertés ára. A kistermelők inkább levágják és konzerválják a sertéseiket, mint hogy kilónkénti 5 lejen alul eladják azokat.
2016. február 04., 18:442016. február 04., 18:44
2016. február 04., 18:452016. február 04., 18:45
A Romániai Szarvasmarha-, Juh- és Sertéstenyésztők és Exportőrök Egyesületének elnöke, Mary-Eugenia Pană felhívta a hatóságok figyelmét a jelenségre. „Az élő sertés a farm kapujában kilónkénti 3,50 lej, olyan körülmények között, amikor egy kiló sertéshús előállítási költsége 6 lej. Ez az utóbbi öt év legalacsonyabb élősertéshús-ára, miközben a disznóhús pulti ára nem változott” – kongatta a vészharangot az elnöknő.
A tenyésztők más országok áraival példálóznak: Franciaországban az élő sertés kilója 6 lejnek megfelelő euró. A francia farmerek eladhatják az élő sertést, miközben a romániainak nincs meg ez a joga. Ilyen körülmények között a romániai belpiacot elárasztja a lengyel, magyar és német sertéshús, az itthoni tenyésztő kénytelen messze az előállítási áron alul értékesíteni. Az egyesület elnöknője azt követeli, hogy a franciaországi példát kövessük, ahol a kormány szövetségre lépett a honi egyesületekkel és termelőkkel, korlátozta és meg is tiltotta, hogy a szupermarketek idegen országok élelmiszertermékeit forgalmazzák.
Ebben a helyzetben a kistermelők is inkább levágják és konzerválják a sertéseiket, mint hogy kilónkénti 5 lejen alul eladják azokat. A tavalyi év a sertéstartók számára bukta volt, ezt pedig már nem lehet orvosolni.
Az Európai Bizottság bejelentette, hogy 11,1 millió eurót utal ki Romániának a 2015-ös évben súlyosan érintett sertés- és tejágazat számára és az árzuhanások kompenzálására. Az APIA szerint ebből 8,73 millió a tej- és tejtermékágazathoz megy, 2,37 millió euró a sertéstenyésztőkhöz. Ezt a pénzt azonban csak a bejegyzett tenyészetek kapják meg, amelyek az elmúlt év első nyolc hónapjában az engedélyezett vágóhidaknak adták le közvetve vagy közvetlenül az élő állatokat. A segélyt igénylőknek március 15-ig kell benyújtaniuk igényléseiket az APIA-központokba.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!