Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Az alkotmánybírósághoz csütörtökön négy beadvány érkezett, amelyek aláírói az államelnök-választás első fordulója eredményének érvénytelenítését kérik – számol be az Agerpres.
2024. december 05., 17:422024. december 05., 17:42
A testület tájékoztatása szerint ilyen jellegű beadvány érkezett a bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetemtől (SNSPA), a Totalitarizmust Tanulmányozó Országos Intézettől, a Calea Europeană kiadványtól és Cristian Terheş független elnökjelölttől.
A SNSPA arra hivatkozva kéri az első elnökválasztási forduló eredményének érvénytelenítését, hogy
Az alkotmány 81. cikke kimondja, hogy Románia elnökét „általános, egyenlő, közvetlen, titkos és szabadon kifejezett szavazással választják meg”.
Hivatalosan a Georgescu kampánya „nulla lejbe” került, így gyanússá váltak a finanszírozási források, és felmerült a külső hatás gyanúja. A Legfelsőbb Védelmi Tanács november 28-i ülésén bemutatott dokumentumok titkosításának feloldása után kiderült, hogy
– írta a SNSPA.
A SNSPA szerint a külföldi érdekcsoportok, nevezetesen Oroszország beavatkozására utaló bizonyítékok „komoly veszélyt jelentenek a román demokráciára”; az ilyen akciók aláássák a szabad választást, sértik az alkotmányos alapelveket – írják.
A Calea Europeană című kiadvány a CSAT által feltárt törvénytelenségek miatt kéri az első elnökválasztási forduló megismétlését. Álláspontjuk szerint egy demokratikus, EU- és NATO-tagállam működése nem alapulhat elcsalt választásokon. Ezért a kiadvány kéri az alkotmánybíróságot, hogy
Mint arról beszámoltunk, a Legfelsőbb Védelmi Tanács csütörtökön feloldotta a Călin Georgescu államelnök-választási kampányával kapcsolatos, a SRI-től, a SIE-től és a belügyminisztériumtól kapott információk titkosítását.
A CSAT november 28-i ülésén ismertetett információkból kiderül, hogy
Călin Georgescu független jelölt TikTok-kampánya egymillió euróba került,
egy külföldi állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe,
Románia pedig az agresszív orosz hibrid hadviselés célpontja.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!