Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Az alkotmánybírósághoz csütörtökön négy beadvány érkezett, amelyek aláírói az államelnök-választás első fordulója eredményének érvénytelenítését kérik – számol be az Agerpres.
2024. december 05., 17:422024. december 05., 17:42
A testület tájékoztatása szerint ilyen jellegű beadvány érkezett a bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetemtől (SNSPA), a Totalitarizmust Tanulmányozó Országos Intézettől, a Calea Europeană kiadványtól és Cristian Terheş független elnökjelölttől.
A SNSPA arra hivatkozva kéri az első elnökválasztási forduló eredményének érvénytelenítését, hogy
Az alkotmány 81. cikke kimondja, hogy Románia elnökét „általános, egyenlő, közvetlen, titkos és szabadon kifejezett szavazással választják meg”.
Hivatalosan a Georgescu kampánya „nulla lejbe” került, így gyanússá váltak a finanszírozási források, és felmerült a külső hatás gyanúja. A Legfelsőbb Védelmi Tanács november 28-i ülésén bemutatott dokumentumok titkosításának feloldása után kiderült, hogy
– írta a SNSPA.
A SNSPA szerint a külföldi érdekcsoportok, nevezetesen Oroszország beavatkozására utaló bizonyítékok „komoly veszélyt jelentenek a román demokráciára”; az ilyen akciók aláássák a szabad választást, sértik az alkotmányos alapelveket – írják.
A Calea Europeană című kiadvány a CSAT által feltárt törvénytelenségek miatt kéri az első elnökválasztási forduló megismétlését. Álláspontjuk szerint egy demokratikus, EU- és NATO-tagállam működése nem alapulhat elcsalt választásokon. Ezért a kiadvány kéri az alkotmánybíróságot, hogy
Mint arról beszámoltunk, a Legfelsőbb Védelmi Tanács csütörtökön feloldotta a Călin Georgescu államelnök-választási kampányával kapcsolatos, a SRI-től, a SIE-től és a belügyminisztériumtól kapott információk titkosítását.
A CSAT november 28-i ülésén ismertetett információkból kiderül, hogy
Călin Georgescu független jelölt TikTok-kampánya egymillió euróba került,
egy külföldi állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe,
Románia pedig az agresszív orosz hibrid hadviselés célpontja.
Mielőbb ki kell tűzni az államfőválasztás időpontját, nem lehet tovább késleltetni, halogatni a döntést – mondta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke vasárnap az Europa FM rádiónak nyilatkozva.
Autósorok alakultak ki, lépésben halad a forgalom a Prahova-völgyén, az 1-es országúton (DN 1) – figyelmeztet vasárnap délután a román rendőrség közlekedési tájékoztató központja.
Crin Antonescu volt PNL-elnök felfüggesztettnek tekinti a kormánykoalíció pártjaival aláírt megállapodást, amely alapján őt támogatják az államfői tisztségre, hangsúlyozva, hogy ez nem azt jelenti, hogy már nem akar indulni.
A bolgár hatóságok január 8-ától újraindítják a teljes felújítási munkálatokat a Giurgiu és Rusze közötti Duna-híd bulgáriai oldalán – tájékoztatott szombati közleményében a román külügyminisztérium.
2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – közölte pénteken a Salvamont.
Tizennyolc évvel az uniós csatlakozása után, szerdán 0 órától Románia teljes jogú tagja lett a schengeni övezetnek.
A jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől.
A magyar és román rendvédelmi vezetők találkoztak Románia schengeni övezethez való csatlakozásának alkalmából a csanádpalotai autópálya határátkelőhelyen – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság. Több helyszínen jelképesen is megnyitották a határt.
Egy év alatt több mint hárommilliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül – közölte hétfőn a rendszert működtető RetuRo vállalat.
Idén decemberben 4 703 349 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 13 399-cel többet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2748 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!