A meleg mellett esőből sem lesz hiány az elkövetkező hónapokban térségünkben
Fotó: Veres Nándor
Májusban és júniusban az évszaknak megfelelő hőmérsékleti értékekben lesz részünk, júliusban az átlagosnál melegebb lesz, a csapadékmennyiség pedig az ország déli, keleti és délkeleti részén elmarad a sokéves átlagtól – jelenti a következő három hónapra szóló előrejelzésében az Országos Meteorológiai Igazgatóság (ANM).
2017. április 22., 09:582017. április 22., 09:58
A szakemberek szerint májusban a Bánságban, a Körösök vidékén, Munténiában és Dobrudzsában legfeljebb 18 Celsius-fokos, Erdélyben és Olténiában pedig 16 fokos havi átlaghőmérsékletre számíthatunk – számol be az Agerpres.
Az 1981 és 2010 között regisztrált adatok alapján megállapított májusi középhőmérséklet 14,9 Celsius-fok. Délen és délkeleten a csapadékmennyiség megközelíti, a többi régióban pedig jócskán meghaladja a négyzetméterenkénti 66,5 literes átlagot. A becslések szerint Máramarosban fog a legtöbbet esni (89 l/nm), de jelentős mennyiségű csapadékra kell számítani a Körösök vidékén (85 l/nm) és a Bánságban (84 l/nm) is.
A nyár első hónapjának középhőmérséklete Erdélyben a 18,3 fokos sokévi átlag körül alakul.
Júniusban Olténia térségében kell ennél alacsonyabb értékekre számítani, Munténiában és Dobrudzsában azonban akár a 22 Celsius-fokot is elérheti a havi átlaghőmérséklet. Ebben a hónapban a Bánságban és Erdélyben várható a legnagyobb mennyiségű csapadék (106, illetve 107 l/nm), a legkevesebbet pedig Dobrudzsában fog esni (60 l/nm).
Az 1981 és 2010 között jegyzett adatok alapján
Ehhez képest Olténiában lehet valamivel hűvösebb, az előrejelzések szerint 17 és 21 Celsius-fok között alakul itt a havi átlaghőmérséklet, Munténiában és Dobrudzsában azonban akár a 24 fokot is elérheti. Erdélyben négyzetméterenkénti 100 liter, Máramarosban pedig 102 liter csapadék hull majd júliusban a szakemberek szerint. Dobrudzsában júliusban is kevés eső fog esni, legfeljebb 59 liter/nm.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!