Fotó: Boda L. Gergely
Megváltoznak a tejre és tejtermékekre vonatkozó címkézési eljárások egy kedden kihirdetett törvény szerint. A legfontosabb változás az, hogy amennyiben a termék tejpor felhasználásával készült, ezt fel kell tüntetni a címkén, akárcsak azt is, hogy milyen arányban. A szakember azonban szkeptikus: szerinte ha nem lesz hiteles az ellenőrzés, papíron olyan tejtermékek is természetesek lesznek, amelyek valójában nem azok.
2016. május 05., 12:302016. május 05., 12:30
2016. május 05., 13:482016. május 05., 13:48
Klaus Johannis államelnök kedden aláírta azt a jogszabályt, amely a friss tej és a tejtermékek címkézésének módját egészíti ki. Azok a tejtermelők és feldolgozók, akik nem tartják be a törvénybe foglalt előírásokat, 20 ezer és 25 ezer lej közötti bírsággal büntethetők.
A törvény elsősorban azt az újdonságot tartalmazza, hogy a tej és a tejtermékek címkéjén fel kell tüntetni a figyelmeztetést, miszerint „Tejport tartalmaz … százalékos arányban.”
A tejesdoboz, vagy zacskó címkéjén egyébként jó láthatóan fel kell tüntetni a következőket: az élelmiszertermék megnevezése; a felhasznált adalékanyagok; a élelmiszertermék nettó súlya; a termék tartóssága vagy a felhasználhatóság határideje; különleges tárolási feltételek vagy felhasználási feltételek; az alapanyagként felhasznált nyers tej származása (ország); a csomagoló cég márkája és azonosítási adatai; a tejfeldolgozó neve, kereskedelmi elnevezése, címe; a benne foglalt tápanyagok felsorolása; a termék zsírtartalma százalékban; a felhasznált hőkezelési eljárás (pasztőrözött, sterilizált, ultrapasztőrözött). Ezeket az eddig is megkövetelt információkat kell kiegészíteni ezután a tejportartalomra vagy annak hiányára vonatkozó tájékoztatással.
Annál a tejnél, vagy tejtermékeknél, amelyek nem tehéntől, hanem más fejősállatoktól származnak, fel kell tüntetni a tejet adó állatot. Ugyanakkor az összetétel módosítására vonatkozó adatokat is világosan fel kell tüntetni a terméken, mint például a proteintartalmat növelő felhasznált proteinek származása, ásványi só, vitamintartalom, laktózösszetevők csökkentése a glükózkonverzióba vagy galaktózba.
Kötelező továbbá jól láthatóan feltüntetni a címkén a végtermékre vonatkozó „természetes termék” megjegyzést, ha a termék a 100 százalékban csak tehén-, bivaly, juh-, kecsketejet tartalmaz és nincs benne tejpótló vagy tejpor. Ezt a megjegyzést a romániai termelők és feldolgozók közül csak azok használhatják, akik 100 százalékban romániai farmokról származó tejet forgalmaznak vagy dolgoznak fel tejtermékekké.
Azok, akik a nyers tej forgalmazásakor nem tüntetik fel, hogy az tejport is tartalmaz, 20-tól 25 ezer lejig terjedő bírságban részesülnek, ráadásul visszavonják fél évre az előállító, forgalmazó működési engedélyét. A nyers tej és tejtermékek címkézésén levő felirat jól olvasható kell hogy legyen, érthető a fogyasztó számára, hogy könnyen tájékozódhasson az eredetéről és a műszaki folyamat során a szerkezetébe kerülő adalékokról, összetevőkről.
Mit mond a szakember?
A tejágazatban dolgozó szakember egy kicsit másként látja a dolgot. Bocz István állatorvos, aki két Maros megyei tejfeldolgozó cégnél is ellátta a szakfelügyelői tisztséget, úgy véli, hogy a törvény maga jó, csak az alkalmazása körül lesznek gondok. Mert ugyebár ismeretes „a szőlőből is lehet bort csinálni” anekdota. „Egy nemzetközi reputációjú, nálunk is jelenlévő cég egyik képviselője mondta nekem: a tejport behozzuk Afrikából, a Dâmboviţában van víz elég, úgyhogy tej is lesz Romániában” – mondta el lapunknak az állatorvos. Az ő fő fenntartása az, hogy ki fogja ellenőrizni a címkén feltüntetett adatokat. A saját vagy akkreditált laboratóriumok eddig is ellenőriztek. „Én csak annak az ellenőrzésnek hiszek, amit háromszor egymás után következő leolvasás bizonyít, és én is látom” – magyarázta. A hőkezelés után a termék gyakorlatilag steril, bajt nem okoz, de ki tudja, hogy a szomatikus sejtek száma és az összcsíraszám valóban megfelel-e a szabványoknak? Az ő véleménye az, hogy a gyártók, forgalmazók minden lelkiismeret-furdalás nélkül fogják feltüntetni a kért adatokat a címkén, akár valósak, akár nem. „Mert ki ellenőrzi ezt? Legfennebb lesz egy újabb törvényünk, amit újból nem fogunk betartani” – summázott.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
szóljon hozzá!