Fotó: Iochom Zsolt
Csíksomlyó volt a kiindulópontja a Márton Áron püspök szentté avatásáért felajánlott zarándoklatnak. Erdély 26 településéről 50 zarándok indult útnak szeptember 7-én, hogy végigjárják a püspök életének meghatározó helyszíneit.
2015. szeptember 12., 13:022015. szeptember 12., 13:02
2015. szeptember 14., 12:082015. szeptember 14., 12:08
Szeptember 7–9. között hetedik alkalommal szervezték meg a Márton Áron életének főbb helyszíneit bejáró zarándokutat, hogy általa jobban megismerjék Erdély püspökének életét. A háromnapos zarándoklat főbb állomáshelye Csíksomlyó, Csíkdánfalva, Csíkszentdomokos, Szászrégen, Máramarossziget, Dés, Kolozsvár és Gyulafehérvár volt. A zarándokcsoportot Kovács Gergely egyházjogász, a Kultúra Pápai Tanácsa irodavezetője, Márton Áron boldoggá avatási ügyének posztulátora, Kasza László brassói káplán, viceposztulátor és Ferencz Kornélia, az Erdélyi Mária Rádió munkatársa vezette.
A nyitó szentmisét hétfőn reggel a csíksomlyói kegytemplomban Bőjte Mihály ferences házfőnök celebrálta a zarándoklaton részt vevő paptestvérekkel. „Közösen azért imádkozunk, hogy Márton Áron püspök bekerüljön azon kanonizált szentek közé, akik hivatalosan is példaképként állhatnak előttünk” – fogalmazott felajánlásában Bőjte Mihály. „Azért indulunk el Márton Áron püspök nyomdokain, hogy vele találkozzunk, őt még jobban megismerjük, de ne csak feltekintsük rá, hanem az ő példáját is próbáljuk követni” – emelte ki a szentmise végén Kovács Gergely posztulátor.
A zarándokbusz első állomása Csíkdánfalva volt, ahol Bara Ferenc főesperes, Márton Áron utolsó titkára tanúságtételét, személyes élményeit osztotta meg a hívekkel. Mint felidézte, huszonhat éves káplán korában, 1978. augusztus elsejétől lett az akkor már 82 éves beteg püspök személyi titkára. Ma is nagy szeretettel emlékezik vissza a „kegyelmes úr” dús, bozontos szemöldökére, aki egyházát érintő ügyekben nagyon bölcs és határozott fellépést tanúsított. Ereklyeként őrzi azt a vörös cingulumot, mely Márton Áron szerénységéről és a szegénység megéléséről árulkodik, hisz több mint harminc varrás található rajta. Bara Ferenc főesperes beszámolt arról, hogy amikor Márton Áron megkapta a fizetését, azt jóformán mind a rászorulóknak adta, listát is vezetett, hogy kit mekkora összeggel támogatott.
A zarándoklat következő állomása Márton Áron szülőfaluja, Csíkszentdomokos volt, ahol megtekintették a korábbi egyházi iskola épületében öt évvel ezelőtt kialakított Márton Áron Múzeumot. A múzeum megálmodója és igazgatója, Lázár Csilla kalauzolta a zarándokokat végig a tárlaton, részletgazdag képet festve a püspök életútjáról. Az egykori szülői ház helyén álló épületnél a püspök unokaöccse, Márton Gerő fogadta az érkezőket. A csoport felkereste a helyi templomot, ahol 1896. augusztus 31-én megkeresztelték Áront. Kasza László viceposztulátor megmutatta a szülőfalunak adott püspöki ajándékokat: az ezüst kelyhet és a paténát.
Máramarosszigetre tartva az autóbusz áthaladt Márton Áron két szolgálati helyén, Gyergyószentmiklóson és Gyergyóditrón. Szászrégenben Balla Árpád plébános fogadta a zarándokcsoportot. Itt található az első Márton Áront ábrázoló kültéri szobor, amely 1992 júniusa óta áll a templomkertben. Ugyanakkor a templomban vitrálé is őrzi a szent életű püspök emlékét. A zarándokok az esti órákban érkeztek meg az ukrán határ közelében fekvő Máramarosszigetre, ahol Áron püspök 1951. szeptember 19-től 1954. május 27-ig volt a börtön 45-ös cellájának a foglya. A börtönmúzeumban Fürtös Róbert muzeológus vezette végig a zarándokcsoportot, ezt követően szentmisét mutattak be a plébániatemplomban.
A kommunizmus idején kétszáz őrzött személyből 53 halt meg a máramarosszigeti börtönben. Végül a szegények temetőjébe látogattak ki, ahol a szabadtéri oltár körül imádkoztak a meghaltak lelki üdvéért. Útjukat Kolozsvár irányába folytatták, rövid megállót téve Désen a ferences kolostorban, ahol bekapcsolódtak az esti zsolozsma elvégzésében, majd a barátok vendégszeretetét élvezték a vacsoránál.
A zarándoklat utolsó napján a kolozsvári Szent Mihály templomban, Márton Áron püspökké szentelésének helyszínén Kovács Sándor főesperes köszöntötte a zarándokokat az általa celebrált szentmisét követően. Első ízben a piarista templomba is ellátogattak, ahol egykor a nagy püspök a szószékről tanította a fiatalokat. Végül a zarándokok sétát tettek Gyulafehérváron a püspökség kertjében, ahol Jakubinyi György érsek fogadta a csoportot, betekintést nyújtva a püspöki kápolnába és Áron püspök egykori dolgozószobájába is. A zarándoklat a székesegyház kriptájában ért véget, ahol a püspök nyughelye előtt imádkoztak a szentté avatásért.
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán a belügyminiszter.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap. A címer jelképeinek értelmezéséhez a Vatikán útmutatót közölt.
A külügyminisztérium azt tanácsolja a Líbiában tartózkodó román állampolgároknak, hogy a konfliktusok eszkalációja miatt azonnal hagyják el az országot.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – számolt be a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) közlése nyomán az Agerpres.
A világegyetem várhatóan tíz a hetvennyolcadik hatványon év múlva pusztul el, sokkal hamarabb, mint azt korábban gondolták, amikor az univerzum végét tíz az ezeregyszázadik hatványon év múlvára jósolták – közölték egy friss számítás alapján.
Elutasította kedden a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban többek között azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek.
XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében „valódi és tartós békére” szólított Ukrajnában, tűzszünetre a Gázai övezetben, és sürgette a Hamász palesztin terrorszervezet fogságában lévő izraeli túszok szabadon engedését.
XIV. Leó pápa a bíborosoknak adott szombati audienciáján megerősítette, hogy XIII. Leó pápa szociális doktrínáját tartotta szem előtt egyházfői nevének kiválasztásakor, mivel szerinte a mesterséges intelligencia fejlődése egy újabb ipari forradalom.
Tíz gyerek és három felnőtt került kórházba szombaton egy Brassóban történt baleset következtében.
Az új pápa, XIV. Leó programja az általa választott névben rejlik – mondta Német László pápaválasztó bíboros, belgrádi metropolita érsek a horvát közmédia vatikáni tudósítójának pénteken.
szóljon hozzá!