Fotó: Facebook/Magyarország Kormánya
Három időjárási tényező támogatta a Boris ciklon kialakulását: az érkező hidegfront mögötti hűvösebb és a mediterrán térséget kitöltő rendkívül meleg légtömeg közötti nagy hőmérsékleti kontraszt, az Alpok ciklonképződést segítő hatása, valamint a levegő magas nedvességtartalma – írja az MTI arra az elemzésre hivatkozva, amelyet a HungaroMet Zrt. készített a szeptemberi rendkívüli dunai árvíz meteorológiai hátteréről.
2024. szeptember 24., 10:072024. szeptember 24., 10:07
Az elemzés szerint az első tényező a nagy hőmérsékleti kontraszt volt, amely az északnyugatról jövő, gyorsan mozgó hidegfront mögötti hűvösebb és a mediterrán térséget kitöltő rendkívül meleg légtömeg között alakult ki. A ciklon kialakulásában meghatározó volt a térségben felhalmozódott, részben trópusi eredetű nagy nedvesség is,
A ciklon kialakulásához hozzájárult az Alpok hatása is, amely az északnyugati hidegfrontok esetén kedvez a ciklonképződésnek.
Kiemelték, a dunai árvizek kialakulása legtöbbször a térségben fejlődő, vagy itt megrekedt közép-európai ciklonokhoz köthető, ahogy a 2013-as történelmi árvíz idején is tapasztalni lehetett, és Boris története is nagyon hasonlóan alakult. Az elemzés szerint
A front előtt torlódó nedves levegő, a front mögött jövő magassági hideg, illetve a hozzá tartozó jet-stream egy „szokásos”, markáns hidegfront betörés kezdetét mutatták – írták.
Az Alpokhoz érve azonban a hegység déli oldalán szeptember 12-én intenzív ciklonképződés kezdődött, maga a front lelassult, a magassági hidegmag utolérte a frontot és megkezdődött az intenzív csapadékhullás az osztrák, szlovén és észak-olasz területeken. A következő napokban a front már nem haladt tovább, rajta több hullám is keletkezett és kialakult a Boris névre keresztelt légörvény, ami aztán alig mozdult. Szeptember 17-én a magassági hidegörvény Észak-Olaszország fölé húzódott és ott még jelentős csapadékot és súlyos árvízi helyzetet okozott.
Fotó: Facebook/Magyarország Kormánya
A Boris ciklon hatására több napon keresztül rendkívül nagy mennyiségű csapadék hullott a Duna felső vízgyűjtőjére: a közel hét napon keresztül tartó esőzésben elsősorban Ausztria északi területein, illetve Csehországban, valamint Lengyelország délnyugati részén
Magyarországra a ciklonhoz tartozó csapadékrendszerek több hullámban érkeztek és az Alföldön jellemzően 50–60 millimétert, a Nyugat-Dunántúlon pedig helyenként 100 millimétert is meghaladó csapadék hullott.
Fotó: Facebook/Magyarország Kormánya
Mint írták, a Magyarország területén lehullott csapadék önmagában nem okozott rendkívüli helyzetet, aminek az egyik oka a rendkívül száraz talaj volt, ami a csapadékot könnyen fel tudta venni. A másik ok a csapadék intenzitása volt: villámárvizeket okozó heves zivatarok helyett jellemzően hosszabb időszakra eloszló eső áztatta a talajt, így a lehullott csapadéknak volt ideje beszivárogni a talajba.
az arrafelé lehulló rendkívüli mennyiségű csapadék hatására először a Lajtán alakult ki kritikus helyzet, majd a Dunán levonuló árvíz miatt volt szükség rendkívüli védekezésre – írták az elemzésben.
Közzétett hétfőn a pénzügyminisztérium egy határozattervezetet, amelyben az illetékes hatóságok javasolják, hogy hosszabbítsák meg december 31-ig a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (RCA) árának befagyasztását.
Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) elnöke szerint „fájdalmas” lesz a 2025-ös év, amelyben a jelentős kiadáscsökkentések mellett adóemelésekre is számítani lehet.
Minden eddiginél nagyobb székely tematikájú kiállításra készülnek a budapesti Néprajzi Múzeumban október közepén. Kovászna, Hargita és Maros megyéből összesen tíz múzeum járul hozzá a nagyszabású tárlathoz.
Jogerősen három év letöltendő szabadságvesztésre ítélte hétfőn a suceavai ítélőtábla a Suceava megyei kórház onkológiai részlegének volt vezetőjét vesztegetés elfogadásának folytatólagosan elkövetett bűncselekménye miatt.
Az Európai Bizottság 119,7 millió eurót utal ki mezőgazdasági tartalékalapjából azoknak a bulgáriai, németországi, észtországi, olaszországi és romániai mezőgazdasági termelőknek, akiknek a területein károkat okoztak a meteorológiai jelenségek.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén az állami költségvetés, a társadalombiztosítási költségvetés, valamint a munkanélküli-ellátási rendszer költségvetésének kiigazítását – jelentette be az ülést követően a pénzügyminiszter.
Közzétette az oktatási minisztérium vasárnap a 2024-2025-ös tanév pedagógusi véglegesítő vizsgájának időpontját és menetrendjét. A tanügyminisztérium közlése szerint a pedagógusok 2024. október 10-éig iratkozhatnak be a vizsgára.
A vízügyi főigazgatóság (ANAR) szóvivője szerint vasárnap másodpercenként 6100 köbméter a Duna vízhozama az országhatárnál, a becslések szerint az ár tetőzésekor maximum 9000 köbméteres vízhozam várható.
Már kedden elhagyhatja a legmagasabb vízszint Magyarországot, de a fegyelem és a figyelem nem lazulhat – mondta a miniszterelnök vasárnap reggel az árvízvédelmi operatív törzs ülése után tartott sajtótájékoztatón, Budapesten.
Az esőzések és a lehűlés után ismét kellemesre fordul az időjárás, az előttünk álló napokban és a következő hétben is kellemes, nyárias időre számíthatunk, helyenként akár 30 Celsius-fok körül is alakulhatnak a hőmérsékleti értékek.
szóljon hozzá!