Fotó: Pinti Attila
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerdán kijelentette, hogy a kormánykoalíció jövője Crin Antonescu elnökválasztási győzelmétől függ.
2025. március 19., 15:082025. március 19., 15:08
2025. március 19., 15:312025. március 19., 15:31
A parlamentben nyilatkozó politikus a sajtónak kifejtette, hogy az RMDSZ mindent meg fog tenni a koalíció jelöltjének győzelméért, „más forgatókönyvekkel” nem foglalkozik. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) nélkül a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ nem fog tudni kormányt alakítani. Ha viszont győz Antonescu, a koalíció kiegészülhet az USR-vel, ami egy kényelmesebb parlamenti többséget biztosítana a kormánynak.
Kelemen Hunor emlékeztetett, hogy a kormánypártoknak együttesen 3000 polgármesterük van, akik a romániai települések 90 százalékát vezetik. Ha azonban Antonescu májusban ennek ellenére sem győz, óriási nyomás nehezedik majd a koalícióra.
– magyarázta. Egy ilyen helyzet szerinte azért befolyásolja majd a koalíció jövőjét, mert a tapasztalatok szerint az elmúlt húsz évben az államfőnek hatalmában állt átrendezni a parlamenti viszonyokat. „Természetes, hogy az elnök mögött politikai többség álljon, különösen egy ilyen nehéz időszakban. Ezért úgy gondolom, hogy Crin Antonescunak nyernie kell, és ha nyer, akkor a koalíció fennmarad, és egy szilárdabb parlamenti többségben gondolkodhat” – tette hozzá.
Kérdésre válaszolva Kelemen elmondta, hogy a másik két kormánypárt nevében nem tud beszélni, de az RMDSZ polgármesterei teljes erőbedobással fognak kampányolni Antonescu mellett. Ugyanakkor elismerte, hogy az elnökválasztás eredménye nem csak a polgármesterek mozgósító erején múlik.
Arról is beszélt, hogy szerinte Victor Ponta a szociáldemokraták volt elnökeként nem fog tudni jobb eredményt elérni, mint tavaly a szintén egykori PSD-elnök Mircea Geoană. George Simionról és Anamaria Gavriláról pedig kijelentette, hogy ők nem szuverenisták, hanem izolacionalisták. „A szuverenitás mégiscsak egy értékes elv. (...) Ők izolacionalisták” – szögezte le.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!