Egyre nagyobb ellentétek feszülnek egymásnak a román kormánykoalícióban a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Románia Haladásáért Országos Szövetség (UNPR) között.
2015. június 28., 20:372015. június 28., 20:37
A felfüggesztett börtönbüntetése miatt jelenleg „politikai koordinátorként” tevékenykedő Liviu Dragnea volt ügyvezető elnök szombaton úgy nyilatkozott: a PSD folytatni kívánja a kormányzást, ám ezt nem hajlandó feltételek nélkül megtenni.
„Ha az UNPR megszavazza Mihai-Răzvan Ungureanu kinevezését a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) élére, akkor új szakaszba lép a PSD és a Gabriel Oprea vezette alakulat együttműködése” – szögezte le Dragnea.
A politikus nem rejtette véka alá, hogy az Ungureanu kinevezését határozottan ellenző szociáldemokraták rossz szemmel nézik, miszerint a miniszterelnöki feladatokat ideiglenesen ellátó Gabriel Oprea támogatásáról biztosította Klaus Johannis államfő jelöltjét.
Amúgy a PSD tiltakozása ellenére Ungureanunak jó esélye van a beiktatásra, és ezzel – ha csak ideiglenesen is – megtörhet a Ponta-kormányt támogató parlamenti többség egysége. Az UNPR-en kívül a liberálisok és az RMDSZ is bejelentette, hogy támogatja Ungureanu beiktatását.
Közben a PSD több magas rangú vezetője is sürgeti a két hete külföldi gyógykezelésen lévő Victor Ponta kormányfő hazatérését, arra hivatkozva, hogy a koalíció egységének megingása miatt „idegesség és tanácstalanság” uralkodott el a kormánypártban.
Dragneához hasonlóan Marian Oprişan, a vranceai tanács elnöke is felkérte a párt irányítását ideiglenesen Rovana Plumb munkaügyi miniszterre ruházó miniszterelnököt, hogy mihamarabb térjen haza Törökországból.
Sajtóértesülések szerint ugyanakkor Ponta még legalább egy hetet az isztambuli klinikán marad, ahol térdszalagműtéten esett át. A korrupcióellenes ügyészség június 5-én kezdeményezett bűnvádi eljárást a kormányfő ellen, aki ártatlanságát hangoztatva az államfő felszólítása ellenére nem volt hajlandó lemondani.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!