Felelősségre vonják a tűzoltóságot magában foglaló Országos Sürgősségi Esetek Felügyelőségének (IGSU) bukaresti vezetőit amiatt, hogy – mint kiderült – az általuk vezetett hatóságnak tudomása volt a leégett Colectiv klub létezéséről, mégsem ellenőrizték.
2015. november 25., 16:152015. november 25., 16:15
2015. november 25., 16:162015. november 25., 16:16
A felügyelet vezetőit szerdán felfüggesztették tisztségükből. Dacian Cioloș miniszterelnök kijelentette, hogy nem térhetnek vissza posztjukra. A tűz következtében 60-an vesztették életüket, Victor Ponta akkori kormányfő pedig lemondott.
Az október 30-i tragédia estéjén Raed Arafat belügyi államtitkár még úgy nyilatkozott, hogy a felügyelőség nem tudott a klubról. Azonban szerdán napvilágra került egy szeptemberi irat, amely szerint Románia egyik legnagyobb koncertszervező cége szeptember 23-án meghívta a katasztrófavédelmi felügyelőséget, ellenőrizze a Colectiv klubot, mert többnapos rendezvényre készült, amelynek minden estéjén legalább kétezer embert vártak. A felügyelőség ezt mégis elmulasztotta megtenni.
Az iratot Cătălin Tolontan oknyomozó újságíró tette közzé a blogján. A katasztrófavédelmi felügyelőség az oknyomozó írás megjelenése után közleményben ismerte el, hogy az átiratot a bukaresti felügyelőknek továbbították, de az ellenőrzés nem történt meg.
Közölték, hogy az eset következtében belső vizsgálatot indítottak. A román miniszterelnök a szerdai kormányülésen utasította a belügyminisztert, készítsen szerkezeti átalakítási tervet, amelynek értelmében átalakítják a katasztrófavédelmi felügyelőséget, főleg a megelőzési tevékenységét illetően.
A román médiában nagy visszhangot váltott ki a katonai bíróságnak az a megállapítása is, miszerint a tűzoltóság támogatásokat fogadott el olyan cégektől, amelyeket a hatóságnak ellenőriznie kellett. Ez a megállapítás a bíróság egyik indoklásában szerepelt, amely a felügyelőség két alkalmazottjának előzetes letartóztatásba helyezésével kapcsolatos döntést részletezte. A bíróság szerint ez érdekellentétet jelent, hiszen a hatóság a szponzorokat nem tudja objektív ellenőrzés alá vonni.
Az ügyészség eddig kilenc személy ellen indított büntetőjogi eljárást a tűzvész miatt.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!