Továbbra is érdemes lesz a tiszta éjszakai eget pásztázni augusztus folyamán, hiszen a Perseida-meteoreső tetőzése után is lehet majd hullócsillagokat látni, igaz, nem akkora sűrűséggel, mint augusztus 12-éről, 13-ára virradóra – számol be az égi jelenségről Nagy István, amatőr csillagász, az Erdélyi Magyar Csillagászati egyesület alelnöke.
2015. augusztus 16., 15:232015. augusztus 16., 15:23
A csillaghullás pár ezer évvel ezelőtt kezdődött, de az egyik legjelentősebb év az 1865-ös volt, amikor a Swift–Tuttle üstökös keresztezte a Föld pályáját és a róla leváló anyagfelhőt (csóva maradványt), mint rakéta a füstjét maga után hagyta. Az üstökös valamennyi visszatérésekor, pár ezer év alatt, ezt a törmeléknyomot útja mentén „lefektette” és azon a ponton ahol keresztezi bolygónk pályáját, valami csodálatos történik minden évben. Ahogyan a Föld belerohan a maga 30km/másodperces sebességével ebbe az üstökös nyomba, az apró anyagszemcsék a légkörbe érkezve, hatalmas sebességük miatt kigyulladnak, meteorként (hullócsillagként) lesznek láthatóak. Méretüktől függ a fényességük, egy pár milliméteres kavics eléggé szép látványt produkálhat, egy pár centis már nagyon fényes lehet, egy ökölnyi kődarab már a Telehold fényével vetekedő tűzgömböt is produkálhat. Meglepő lehet a kis mérethez társuló fényesség, viszont ezek a meteoroidok (kis kőzet darabok) átlag 60km/másodperces sebességgel száguldanak az űrben, ehhez társítva bolygónk keringési sebességét láthatjuk, hogy tekintélyes lendülettel csapódnak a légkörbe, ahol átlag 80-60km-es magasságban izzanak fel a fékeződés hatására.
De miért augusztus dereka? Hát mert augusztusban tartózkodik a Föld a pályájának azon pontján, ahol az üstökös keresztezte annak síkját. A fent említett dátumon, azaz 1865-ben egy sűrűbb és frissebb anyagfelhő vált le az apró égitestről, ennek köszönhetően tehető a meteoreső jelen maximuma augusztus hónap tizenkettedikére, de ez a dátum is mozoghat egy-két napot.
A meteorraj aktivitása július végétől egészen szeptember elejéig tart, így érdemes nézni az éjszakai eget egész hónapon át, mert igen szép példányokat láthatunk még Szent Lőrincz könnyeiből. Szent Lőrincz augusztus tizedikén halt vértanúhalált, így kapta a meteorraj ezt az elnevezését. Tudományos nevén a Perseida meteorraj (látszólag a Perseus csillagkép irányából indul ki) az év egyik legszebb meteorraja, zöldessárga tagjaik aranysárga nyomot húznak maguk után, amely még másodpercekig is látható marad fényesebb tagok esetén.
Nagy István
A Perseida-maximumról további fotókat ITT és ITT lehet nézegetni.
Egy emberként mozdult meg Róma városa, és indult el gyalogosan a Szent Péter tér felé Ferenc pápa halálhírének hétfő délelőtti bejelentését követően. A Szent Péter-bazilika harangjai délben majdnem egy órán át kongtak.
Este tartják a szertartást, amelyen a Vatikán hivatalosan is megállapítja Ferenc pápa halálát – közölte a Szentszék hétfőn.
Elhunyt Ferenc pápa, a római katolikus egyház első latin-amerikai vezetője – jelentette be a Vatikán hétfőn egy videóközleményben.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.
szóljon hozzá!