Jelenleg egy kezdő tanári fizetés nettó kétezer lej körül mozog Romániában. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Romániában a tanárok átlagosan egyharmaddal kevesebbet keresnek, mint a magánszektorban dolgozó felsőfokú végzettséggel rendelkezők – derül ki az Európai Bizottság szakosított honlapján közzétett elemzésből, amely az Eurostat adatai és az Európai Unióban dolgozó pedagógusok fizetéséről szóló legfrissebb jelentés alapján készült.
2021. január 03., 19:392021. január 03., 19:39
Az Európai Bizottság szakosított honlapjának – Euridyce – jelentése a pedagógusok és iskolaigazgatók 2018-2019-es fizetését, illetve juttatásait vette górcső alá, annak a 38 országnak az adatait dolgozták fel benne, amelyek az Erasmus + programban szerepelnek.
Olyan általános-, illetve középiskolai tanárok átlagos éves bruttó fizetését tartalmazza, akik felsőfokú alap- vagy mesterképzéssel rendelkeznek. Különböző összehasonlításokat végeztek a tanárok és más felsőfokú végzettséggel dolgozók fizetései között, és megállapították, hogy csak három országban – Litvániában, Norvégiában és Portugáliában – keres minden oktatási szinten dolgozó oktató ugyanannyit, mint más felsőfokú végzettséggel rendelkező munkavállaló a magánszektorban.
Az Egyesült Királyság általános- és középiskolai tanárai, valamint Dániában, Németországban, Ausztriában és Finnországban a középiskolai tanárok is hasonló fizetést kapnak. A többi államban azonban a tanárok körülbelül egyharmaddal kevesebbet keresnek, mint a magánszektorban dolgozó hasonló végzettségűek.
– olvasható az elemzésben. Az elemzés szerint a romániai pedagógusok fizetése évi 9000 eurós (havi 750 euró, vagyis mintegy 3600 lej) szint alól indul, tehát még a 3000 lejt sem éri el havonta bruttóban. A romániai tanárokkal egy cipőben járnak még azoknak a közép- és kelet-európai országoknak az oktatói, ahol hasonlóképpen alacsony az egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP), mint Bulgária, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Magyarország és Szlovákia.
Az elemzés azt is megjegyzi, hogy az inflációval kiigazítva Romániában nőttek a leggyorsabb ütemben a fizetések a tanügyben a 2014–2015-ös és a 2018–2019-es periódus között: az óvónők és tanítók fizetése 181 százalékkal, az általános iskolai és középiskolai tanárok bére pedig 164 százalékkal gyarapodott – ezek bruttó összegek, ami azt is jelenti, hogy az állam az alkalmazottra hárította a társadalombiztosítási hozzájárulások befizetését. Jelenleg egy kezdő tanári fizetés nettó kétezer lej körül mozog Romániában,
Ugyanakkor létezik érdemfokozat is, ami 25 százalékos fizetésemeléssel jár – itt a 2016-os fizetést veszik alapul –, tehát a pedagógusok mintegy 16 százaléka elérheti az ötezer lejes fizetést is. Így évente mintegy 11 ezer eurót visz haza az a pedagógus, aki a legtöbbet keres az oktatási rendszerben. Ehhez képest Nagy-Britanniában, Franciaországban, Olaszországban, Portugáliában átlagosan 22–28 000 eurót visznek haza a pedagógusok évente – olvashatjuk a jelentésből.
A jelenséget megkeresésünkre Molnár Zoltán, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) Maros megyei elnöke is alátámasztotta. Romániában azonban nincs különbség bérek szintjén aközött, hogy egy pedagógus milyen oktatási szinthez tartozik, csak a fokozati vizsgák következtében lehetnek különbségek a fizetések között – világított rá a szakszervezet elnöke.
„A szakmai fejlődés útján lehetnek különbségek, esetleg ha nem tanári minősítéssel dolgozik valaki, bár kevés ilyen személy oktat most a tanügyben, óvónők vagy tanítók esetében előfordulhat az, hogy még nincs meg a tanári minősítése, és akkor lehet kisebb fizetése. Romániában mindenki tanári minősítéssel dolgozik a tanügyben, mindegy, hogy milyen oktatási szinten tanít” – fejtette ki Molnár Zoltán.
Felmelegedés következik jövő héttől, a legmagasabb hőmérsékleti értékek napközben a 17 fokot is elérhetik – nyilatkozta a Digi 24-nek Alina Șerban meteorológus, az Országos Meteorológiai Igazgatóság munkatársa. Csütörtöktől azonban lehűlés várható.
Az RMDSZ szeretne a parlamenti többséghez tartozni, feltéve, hogy abban a többségben nem szerepel a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) – jelentette ki Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szombaton.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Marcel Ciolacu miniszterelnök péntek este nyilvánosságra hozta az ukrán hatóságoktól kapott dokumentumot arról, hogy miért nem engedik be Ukrajnába George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét.
Nyolcvanéves korában meghalt Nemere István, az egyik legtermékenyebb magyar író. Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit közölte.
Megnyerték csütörtökön a 47,7 millió lejes (több mint 9,58 millió eurós) főnyereményt a hatoslottón; a nyertes szelvény több mint 4400 lejbe került.
Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának.
Mintegy 894 ezer lejt utal ki a kormány a tartalékalapból a december 1-jei román nemzeti ünnep alkalmából Gyulafehérvárra tervezett rendezvények megszervezésére.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
A Máramaros megyei Salvamont munkatársai szerda hajnalban megtaláltak a Máramarosi-havasokban egy ukrán állampolgárt, aki öt napot töltött a hegyekben a Romániába jutása után.
7 hozzászólás