A moldvaiak nemcsak a címerüket, hanem az eredetmondájukat is nekünk köszönhetik

Szekeres Attila •  Fotó: Kocsis B. János

Szekeres Attila

Fotó: Kocsis B. János

Január 24-ét tartják a szóhasználatban elterjedt, úgynevezett „kis egyesülés” ünnepét, amikor is a román fejedelemségek, Moldva és Havasalföld 1859-es egyesülésére emlékeznek. Szekeres Attila István nemzetközi címerakadémikust, az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület elnökét az egyesült fejedelemségek címerhasználatáról kérdeztük, miközben más érdekességekre is rávilágított.

Kocsis Károly

2024. január 24., 08:032024. január 24., 08:03

2024. január 24., 09:122024. január 24., 09:12

– Hogyan alakult ki az 1859. január 24-én egyesült román fejedelemségek közös címere?

– Nem könnyen. De pontosítanunk kell egyrészt a dátumot, másrészt az egyesülést illetően.

Nem volt valódi egyesülés,

egyelőre csupán perszonálunióról beszélhetünk, hiszen Alexandru Ioan Cuza moldvai ezredest 1859. január 5-én Moldva, január 24-én Havasalföld fejedelmévé választották. Emellett külön kormánya, külön törvényhozása, külön hadserege volt mindkét tartománynak. Mindkét fejedelemség továbbra is külön-külön adózott a török portának, hiszen nem voltak független államok. A politikai egység három év múltán valósult meg a két parlament és két kormány egyesítésével, Bukarest fővárossal.

A január 24-i dátum a Kárpátokon kívül érvényes Julianus-naptár szerinti, ugyanis Romániában csak 1919-ben vezették be a Gergely-naptárt, amely Erdélyben már 1590 óta érvényben volt.

Nos, a kérdésre válaszolva: a fejedelemségek egyesülését követően igyekeztek címert is szerezni az új államalakulatnak. Ion Ghica, Havasalföld miniszterelnöke még 1859-ben felkérte Szathmári Pap Károly udvari festőt, készítsen két címertervet. Az erdélyi származású festőművész, fotográfus eleget tett a megrendelésnek. Első, színes rajzát el is fogadta a havasalföldi Ghica-kormány – a moldvai viszont nem –, a második címerrajzot tartalékként rendelte a minisztertanács elnöke. Időközben,

1861-ben az uralkodó napiparancsban elrendelte, hogy az ország teljes hadserege használjon olyan szolgálati jelvényt, melyen az egyesült fejedelemségek jelképe látható.

A dokumentum mellékelt rajzán fejedelmi koronával fedett két egymás melletti pajzs látható, az elsőben Moldva „bölényfeje”, a másodikban Havasalföld csőrében keresztet tartó sasa.

– Tulajdonképpen bölény vagy őstulok szerepel a régi moldvai címerben?

– Az említett napiparancs bölényfejet említ, és később is így szerepel. De jogos a kérdés, hiszen valójában tényleg őstulokról van szó. Ez egyértelműen kiviláglik a régi moldvai uralkodói pecsétekből, és a bölényt idéző korszak után ismét visszatértek a tulokfejhez. A bölényfej tulajdonképpen lengyel hatásra született, és erre a Moldva alapításáról szóló legendák is ráerősítettek.

Moldva régi címere •  Fotó: Moldova 1359/facebook Galéria

Moldva régi címere

Fotó: Moldova 1359/facebook

– Egyes kutatók szerint Moldva eredetmondájában a bölény helyett szarvas szerepelt, ami erősen hajaz a mi csodaszarvas-mondánkra. Lehet, hogy ezt a motívumot is tőlünk kölcsönözték?

– Valóban létezik egy szarvasos eredetmonda is, amit tényleg a magyaroktól „kölcsönöztek”. De az „igazi” eredetmonda a Máramarosból származó Dragos vajda vadászata, majd Moldva alapítása. Itt is beszélhetünk „kölcsönzésről”, hiszen a máramarosi Hosszúmező és Máramarossziget címerében is tulokfej található. Ezek a magyar királyi és főúri vadászatok nyomán született jelképek.

– Térjünk vissza az egyesült fejedelemségek címerére…

– 1863-ban – ekkor már tényleg egyesült fejedelemségekről beszélhetünk, de még mindig török fennhatóság alatt – egy újabb legfelsőbb napiparancs rendelkezett a zászló- és pecséthasználatról. Az első cikkely szerint a hadsereg zászlaira a „szájában keresztet tartó római sast” kell helyezni, a második elrendeli:

Idézet
a bölény és a sas együttesen alkotják Románia bélyegét, melyet az állam pecsétjén kell megjeleníteni.

Ezek nem voltak törvény által elfogadott címerek.

Az Egyesült Fejedelemségek Szathmári Pap Károly által készített címerterve (1863) •  Fotó: Gheorghe Buzdugan (dr. Szekeres Attila személyes archívumából) Galéria

Az Egyesült Fejedelemségek Szathmári Pap Károly által készített címerterve (1863)

Fotó: Gheorghe Buzdugan (dr. Szekeres Attila személyes archívumából)

1863-ban Szathmári Pap Károlytól rendeltek egy újabb címerrajzot, melynek négyelt pajzsot kellett tartalmaznia szívpajzzsal. Ezt is elkészítette. Az alappajzs első és negyedik mezejében a „római sas”, a második és harmadik mezőben Moldva bölényfeje jelent meg, a szívpajzs kétszer vágott: kék-arany-vörös, népiesen kék-sárga-piros, ami nem Románia színeit jelentette, hanem az uralkodó Cuza család jelképét. Ezt a változatot sem fogadták el, ám ez képezte az 1867-ben törvényesített címer alapját, annak ellenére, hogy időközben más címertervek is készültek.

A Cuza által rendelt  sèvres-i porcelánkészlet darabja az Egyesült Fejedelemségek címerével Románia Nemzeti Történelmi Múzeumában •  Fotó: MNIR/Mark Perpits Galéria

A Cuza által rendelt sèvres-i porcelánkészlet darabja az Egyesült Fejedelemségek címerével Románia Nemzeti Történelmi Múzeumában

Fotó: MNIR/Mark Perpits

– Közben Cuzát eltávolították a trónról…

– Igen, 1866-ban az egyesült fejedelemségek uralkodójává Hohenzollern-Sigmaringen Károly német herceget választották. Ugyanabban az évben elfogadták az ország első alkotmányát, melyben az állam neve Románia. 1867-ben törvénybe foglalták a még mindig török fennhatóság alatt levő ország címerét. A korabeli román szöveget mai címerleírás szerint fordítottam le: négyelt csücsköstalpú pajzs első kék és negyedik „sárga” (valójában arany) mezejében balra fordított fejű, szájában keresztet tartó „római sas”, Havasalföld jelképe. A második kék és a harmadik vörös mezőben őstulok-fej (itt már megjelenik a tulok!), szarvai között csillaggal, Moldva jelképe. A két felső mezőben, a hasítás mentén megjelenik a nap és a hold. A pajzsot királyi korona fedi. Románia pajzsának közepén, a szívpajzsban Őfelsége az Uralkodó címere, négyelt pajzs, első és negyedik mezeje „fehér” (valójában ezüst), második és harmadik fekete. Pajzstartók: balról oroszlán, jobbról bal kezében dák tőrt tartó dák nő. A pajzstartók alatt kék szalagon a Hohenzollern család jelmondata: Nihil Sine Deo (Isten nélkül semmit). A címersátor vörös, hermelinnel bélelve, fölötte királyi korona. Ezt a címert már hivatalosan elismerték.

– Úgy tűnik, Románia címereit magyarok alkották.

– Igen.

Románia következő, 1872-ben elfogadott hivatalos címerét is Szathmári Pap Károly készítette, Nagy–Románia 1921-es címerét meg Keöpeczi Sebestyén József.

Persze, nem pont saját elképzeléseik szerint, mert abba többen beleszóltak, de a végleges változatok az ő kezük nyomát viseli.

Bölény vagy szarvas?

Moldvának a román történelemtankönyvekből is jól ismert eredetmondája szerint Drágos, a Máramarosban a 14. század elején megtelepedő románok egyik vezetője bölényt üldözve jutott a Radnai- vagy a Priszlop-hágó túloldalára, ahol országot alapított – valójában Nagy Lajos parancsára kelt át 1352–53-ban háromszáz emberével a Kárpátokon (miután előzőleg részt vett a tatárokat onnan a székelyek segítségével kiűző Lackfi Endre hadjáratában), hogy az ottani országrészben is megvesse a magyar királyi hatalom lábát. A bölény lenyilazása közben a kedvenc kutyája is odaveszett egy folyóban, amit és az új „hazát” róla nevezte el Moldvának, a vad fejét az új fejedelemsége címeréül választotta, fővárosának pedig Moldvabányát (Baia) jelölte ki.

Egyes – köztük román – kutatóknak feltűnt a magyar csodaszarvas-mondához való hasonlóság, olyannyira, hogy Horváth Lajos meg is állapítja: „Drágos vadászata és moldvai honalapítása mondájának eredeti űzött állata a szarvas volt.” Ugyanakkor Moldvabánya első, még Drágos idejében alkotott és a 17. század végéig használt pecsétjén is egy visszafordított fejjel szaladó, agancsai között keresztet tartó szarvas látható – olvashatjuk Tánczos Vilmosnál. Magát a bölénymondát az 1504 táján keletkezett, egyházi szláv nyelven írt ún. Névtelen krónika őrizte meg számunkra.

„Szintén a Csodaszarvas-mondára emlékeztető elemeket őriz mindmáig a moldvai csángó leánykérés azon mozzanata is, amikor a vőlegény (nyirej) kérői – esetenként a regösénekeinkben vadászó, madarászó Szent István királyra, illetve az ő szolgáira is emlékeztető módon, mint az Istennek csúszó-mászó bogaraik, a római császárnak vadászai, madarászai – elmondják, hogy a leányos háznál egy vadackának capásába akadtak, s a háziakon az említett vadackát, vadálatocskát, vadat, ünőt követelik” – hívja fel a figyelmet a Turán 2003/6. számában Takács György.

A többek között a moldvai címereken is megjelenő napot és holdat sokan a székelység, mint „államalkotó” nép jelképének tekintik, míg mások úgy tartják, ezek csak Zsigmond király, sőt, a források tanúsága szerint 1580 óta tekinthetők székelycímer-motívumoknak; addig a kardot tartó páncélos kart használták eleink az ősi címerben.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 11., péntek

A politikai támogatás után a pénzt is megvonja Lasconitól az USR

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos tanácsa megbízta a párt főtitkárságát és választási kampányának vezetőjét az Elena Lasconi pártelnök népszerűsítésére kötött szerződések felbontásával – jelentette be Ionuț Moșteanu.

A politikai támogatás után a pénzt is megvonja Lasconitól az USR
2025. április 10., csütörtök

A polgármesterek hatáskörébe helyeznék a medvék kilövését

A környezetvédelmi miniszter bejelentette a medvék elleni beavatkozásra vonatkozó jogszabályok módosítását. „Javasolni fogom, hogy a polgármesterek szabadon dönthessenek az általuk helyesnek ítélt módon” – jelentette be.

A polgármesterek hatáskörébe helyeznék a medvék kilövését
2025. április 10., csütörtök

Nicușor Dan helyesnek tartja, hogy őt támogatja az USR

Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban, „abszolút helyes”.

Nicușor Dan helyesnek tartja, hogy őt támogatja az USR
2025. április 10., csütörtök

Palesztinokat hozott ki a Gázai övezetből a román légierő – videóval

A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin beteggel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.

Palesztinokat hozott ki a Gázai övezetből a román légierő – videóval
2025. április 09., szerda

Nőtt januárban a román államadósság

A pénzügyminisztérium szerdán közzétett adatai szerint idén januárban 964,382 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 964,345 milliárd lejről.

Nőtt januárban a román államadósság
Nőtt januárban a román államadósság
2025. április 09., szerda

Nőtt januárban a román államadósság

2025. április 09., szerda

Nyerészkedtek a római Colosseum jegyeladói, jócskán ráfizettek a látogatók

Az olasz versenyhivatal összesen 20 millió euróra bírságolta a Colosseum jegyeladási rendszerének működtetőit, amelyek a megszabott alapárnál jóval drágábban értékesítették a belépőjegyeket a leglátogatottabb olaszországi idegenforgalmi látványosságnál.

Nyerészkedtek a római Colosseum jegyeladói, jócskán ráfizettek a látogatók
2025. április 08., kedd

Nem kapott hivatalos tájékoztatást Románia az amerikai katonák esetleges kivonásáról

Bukarest eddig nem kapott hivatalos tájékoztatást Washingtontól a Romániában állomásozó amerikai katonák esetleges kivonásáról – szögezte le kedd este a védelmi minisztérium.

Nem kapott hivatalos tájékoztatást Románia az amerikai katonák esetleges kivonásáról
2025. április 08., kedd

Bolojan: az új amerikai vámok negatív hatással lesznek a román gazdaságra is

Keddi sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan kijelentette, hogy az amerikai kormány által bevezetett új vámok negatív hatással lesznek az európai gazdaságra, így a román gazdaságra is.

Bolojan: az új amerikai vámok negatív hatással lesznek a román gazdaságra is
2025. április 08., kedd

Benyújtották a parlamentbe a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezetet

Benyújtották kedden a parlamentbe a bírák és ügyészek nyugdíjazásával kapcsolatos törvénytervezetet a kormánypártok. Kelemen Hunor szerint a javaslat a méltányosság elvén alapul.

Benyújtották a parlamentbe a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezetet
2025. április 08., kedd

Közel 5 százalékkal emelkedtek a lakásárak az Európai Unióban

Az euróövezetben 4,2 százalékkal, az EU-ban pedig 4,9 százalékkal emelkedtek a lakásárak 2024 negyedik negyedévében 2023 azonos időszakához képest - derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.

Közel 5 százalékkal emelkedtek a lakásárak az Európai Unióban