A kortársbántalmazásról: a büntetésnek nem a megtorlás a célja

A kortársbántalmazásról: a büntetésnek nem a megtorlás a célja

A kortársbántalmazás mindenhol jelen van, és a legfiatalabbaktól egészen a fiatal felnőttekig mindenkit érinthet

Fotó: Freepik

Történhet iskolában, online térben, de játszótéren vagy szórakozóhelyen is, méghozzá a kívülállók számára sokszor észrevétlenül. Az úgynevezett bullying, magyarul bántalmazás áldozatait egy életen át kísérik a traumák, a bántalmazók ezzel szemben jó eséllyel indulnak el egy olyan lejtőn, ahonnan már alig-alig tudnak visszafordulni. A kortársbántalmazásról, annak hatásairól és lehetséges kezeléséről az udvarhelyszéki Nagy Mónikát, a bullying témájának kutatóját kérdeztük.

Farkas Orsolya

2024. április 07., 08:572024. április 07., 08:57

– Hogyan került szorosabb kapcsolatba a bullyinggal, mint jelenséggel?

– Körülbelül öt évvel ezelőtt, iskolai megfigyeléses gyakorlaton voltam, amikor a jelenlétemben bántalmaztak egy hátrányos helyzetű kisfiút a kortársai a ruházata miatt. Úgy éreztem, hogy nem tudtam kellőképpen megvédeni. Akkor kezdtem el vizsgálódni és igyekeztem tudatosan úgy összeállítani a kortársbántalmazással kapcsolatos anyagaimat, hogy ezek egymásra épüljenek, és a közeljövőben is tudjam továbbkutatni ezt a témát.

– Mit nevezünk kortársbántalmazásnak és milyen formáit ismerjük?

– A kortársbántalmazás vagy bullying fogalmak olyan negatív, általában ismétlődő cselekedeteket takarnak, amelyek során a bántalmazó a hatalmát demonstrálva, szándékosan kellemetlenséget, fizikai vagy pszichikai sérelmet okoz a másik félnek. Jellemző, hogy a résztvevők hasonló korúak, az erőviszonyok egyenlőtlenek, az áldozat védtelen a bántalmazójával szemben. Különböző formáit ismerjük: fizikai bántalmazás, cyberbullying (internetes zaklatás), valamint a lányok körében elterjedtebb verbális és szociális bántalmazás.

– Az egyszeri, esetleg ritkábban előforduló bántalmazás is bullying?

– A kortársbántalmazás azonosításakor az egyik fő kritérium az ismétlődés megléte, viszont újabban a szakirodalom olyan egyszeri kegyetlenségeket is ide sorol, amelyek során az egyént nagy megaláztatás éri, például az egyszeri nyilvános megszégyenítés vagy az engedély nélküli tartalom megosztása az interneten, ez utóbbi már a cyberbullying kategóriájába tartozik.

Galéria

Nagy Mónika, a téma elhivatott kutatója

Fotó: Az interjúalany felvétele

– Tehetünk-e különbséget bántalmazás és zaklatás között?

– Sokak szerint az értelmezési problémák egyik fő okozója az, hogy nincs egy olyan magyar szó, ami egységesen, mindenki által elfogadott és kellőképpen fedi az angol bullying szó jelentéstartalmát.

Idézet
Például a zaklatás szóval való találkozáskor az olvasó asszociálhat a szexuális zaklatásra is, a bántalmazás kifejezés használata pedig azért nem előnyös, mert az emberek a családon belüli bántalmazáshoz is társíthatják és ez további interpretációs problémákat eredményezhet.

Az iskolai bántalmazás szintén nem pontos kifejezés, mert a bullying nem korlátozódik kizárólag az iskola színterére. Ez nem jelenti azt, hogy bárki, aki ezeket a kifejezéseket társítja a jelenséghez, az téved. Néhány magyarországi kutató szerint a legmegfelelőbb magyar kifejezésünk a kortársbántalmazás szó lenne, mivel ez utal arra, hogy a bántalmazás hasonló korú személyek között zajlik és magába foglalja a jelenség sajátosságait.

– A cyberbullying is része az iskolai bántalmazásnak. Mit jelent tehát ez a fogalom, milyen vonatkozásai vannak?

– A cyberbullying kifejezés az online térben zajló kortársbántalmazást jelenti. Ebben az esetben a bántás, megfélemlítés az interneten, digitális eszközök használatával valósul meg. Ez lehet például sértő üzenetek küldése, személyes információk, hamis hírek terjesztése, identitáslopás vagy bármilyen manipulatív online viselkedés. Néha azonban a határok elmosódhatnak és az agresszív viselkedés az online térből átterjed az „offline” térbe is. Gondoljunk azokra az esetekre például, amikor egy diákról előnytelen képeket terjesztenek az interneten, majd másnap a társai kigúnyolják az iskolában is.

Idézet
Online térben bármikor előfordulhat bántalmazás, még éjszaka is, így az áldozat folyamatosan stressznek van kitéve, hisz bármikor kaphat egy sértő kommentet, üzenetet, közzé tehetnek róla bármit, és ő semmit nem tud tenni ez ellen.

Sajnos sok esetben a bántalmazó anonim marad, ez még jobban megnehezíti a helyzetet.

– Milyen mértékben fordul ez elő Romániában?

– Szerencsére a cyberbullying a mi térségünkben élő kisiskolások beszámolói alapján szinte egyáltalán vagy csak kis mértékben fordul elő. Ez azzal magyarázható, hogy az 0-IV-es tanulók többsége ugyan rendelkezik már okoseszközzel, de még nincs regisztrálva a közösségi oldalakon, így nem tudnak online térben kommunikálni egymással. A nagyobb diákok életében már jelentős mértékben jelen van.

– Milyen korban kezdődhet, illetve csúcsosodhat ki a zaklatás?

– Ezt nagyon sok tényező befolyásolja. A téma jeles szakértői úgy tartják, hogy már óvodában érdemes a bullying prevencióra összpontosítani. Eredményesnek bizonyult a NyugiOvi program, amely ilyen céllal jött létre. Ennek a módszertani kézikönyve bárki számára elérhető az interneten. A HBSC és más felmérések is azt igazolják, hogy a legnagyobb mértékben a 11 és 16 év közötti diákok érintettek a leginkább.

– Melyek lehetnek az első, intő jelek a bántalmazás/zaklatás, amelyeket egy kívülálló is felismerhet?

– Mivel minden gyermek különböző, ez szintén változó lehet. Ha a diákot körülvevő felnőttek változást észlelnek a gyermek viselkedésében, akkor érdemes meggyőződniük, hogy ez áll-e a probléma mögött.

Idézet
Az áldozatok általában szégyellik, hogy áldozattá váltak, ezért nem biztos, hogy beszámolnak a pedagógusnak vagy a szüleiknek.

Jellemző, hogy a fiúk méginkább szeretnék eltitkolni, ezt főleg tinédzserkorban, a szerepüknek való megfelelési vágy is eredményezheti. Megjelenhetnek szomatikus tünetek, mint például a hasfájás, hányinger, fejfájás. Előfordulhat, hogy a gyermek más útvonalon megy haza, esetleg sokat késik otthonról, mert előbb megvárja, hogy mások hazaérjenek. Gyakran éhesen érkezik haza, mert „elveszett a pénze vagy a tízóraija.” Romlik az iskolai teljesítménye, sokat hiányzik az iskolából. Mindig rohan a mosdóba, amikor hazaér.

Idézet
Általában a kortársbántalmazás olyan helyeken zajlik, ahol a tanárok nincsenek jelen, a mosdó is egy ilyen helyszín.

Gyakran látjuk az ilyen formában bántalmazottakat szomorúnak, akik sokat akarnak egyedül lenni.

– Mit nevezhetünk súlyos, illetve kevésbé erőteljes bántalmazásnak? Egyáltalán tehetünk különbséget?

– Ez óvatos megközelítést igénylő, összetett kérdés. Minden eset egyedi és épp emiatt kerülnünk kell az általánosításokat. Mondok egy példát: vizsgálódhatnánk az előfordulás gyakorisága szerint és beszélhetnénk például krónikus vagy súlyos bántalmazásról akkor, ha egy személy hetente többször is kortársbántalmazás áldozatává válik. De az is lehet, hogy

Idézet
egy diákot kéthavonta ér megaláztatás, és emiatt évekig szorong, nem érzi jól magát abban a közösségben, ez pedig kihathat az életének egyéb területeire is.

A hosszú távú hatások miatt az ő esetét is tekinthetjük súlyosnak, annak ellenére, hogy a bántalmazás ritkábban fordul elő. Vannak azok az esetek, amelyek a rendőrség bevonását is igényelhetik, ebben az esetben általában a cselekedet súlyossága az, ami miatt sor kerül erre. Figyelembe kell vennünk azt is, hogy melyek azok az egyéb befolyásoló tényezők, amelyek meghatározzák, hogy ki, milyen cselekedetet ítél meg súlyosnak vagy kevésbé súlyosnak.

– Hogyan válhat egy gyermek bántalmazóvá, más pedig áldozattá?

– Elmondható, hogy bárki válhat áldozattá és számtalanszor láthattunk olyan esetet, amikor az áldozat vált bántalmazóvá. De fontos kiemelni, hogy vannak gyermekek, akik nagyobb eséllyel válhatnak bántalmazóvá vagy áldozattá. Nagyon sok felmérésben foglalkoztak ezzel a témával, sokféle megközelítéssel találkozhatunk.

Idézet
Az áldozatok általában elítélik az agressziót, a bántalmazók nem.

Viszont fontos megjegyezni, hogy senki nem születik bántalmazónak. Bár a temperamentum lehet befolyásoló tényező, de a környezeti hatásoknak van döntő szerepük. A szülő és a gyermek közti kapcsolat, a családtagok egymás közti viszonya, a nevelési módszerek, de még az olyan aprónak tűnő részletek, mint a rendszeres meseolvasás hiánya is meghatározó lehet.

– Vannak, akik egyik oldalt sem erősítik, semlegesek maradnak. Mit tehet egy gyermek, aki szemtanúja társa zaklatásának?

– Ha egy diák kortársbántalmazás szemtanúja¸ akkor jó, ha szól egy felnőttnek. Fontos, hogy ne csatlakozzon a bántalmazáshoz. Tartsa észben, hogy ha csatlakozik és a kocka úgy fordul, ő lesz a következő célpont. Továbbá ne nézze.

Idézet
A bántalmazó élvezi, ha a figyelem központjában van, de ha nincs közönsége, kevesebb az esélye a bántalmazás ismétlődésének.

A szemlélő odamehet az áldozathoz, ha magányosnak látja, néhány kedves szó is rengeteget jelent neki. Sokat segít, ha érzelmi támaszként, barátként van jelen a diák életében, de bizonyított tény, hogy kisebb eséllyel válnak a tanulók kortársbántalmazás áldozatává, ha nincsenek egyedül. Így azzal is segíthet, ha a szünetekben társaságot biztosít neki.

Galéria

A szemléltető szociogram tanúsága szerint a peremhelyzetű diákok vannak leginkább kitéve a bántalmazásnak

Fotó: Google

– Milyen következményei lehetnek a hosszan tartó, ismétlődő zaklatásnak a bántalmazó szempontjából?

– A téma egyik jeles kutatójának, longitudinális vizsgálatainak eredményei alapján nagyobb eséllyel válnak bűnözővé, alkohol vagy drogfogyasztóvá azok a tanulók, akik általános vagy középiskolás korukban bántalmazók voltak. Vannak más jelentős kutatások is, én ezt emelném ki, mert általános iskolás koruktól, egészen 24 éves korukig nyomon követte a résztvevőket.

– Továbbá milyen következményekkel kell számolni egy áldozat esetében?

– Azok, akik hosszú időn keresztül kortársbántalmazás áldozatai voltak, jellemző, hogy alacsony önértékeléssel és önbecsüléssel rendelkeznek. A szorongás, a testképzavar és a depresszió is nagyon gyakori. A problémamegoldási készségük fejletlen. Hatással lehet a társas kapcsolataikra, gyanakvóbbak, nem mernek megbízni másokban.

Idézet
Többen beszámolnak önsértő magatartásról, sokan, évtizedek elmúltával is fájdalommal emlékeznek vissza erre az időszakra.

– Milyen szerepet tud vállalni az iskolapszichológus, illetve pedagógus abban, hogy kezelje a bántalmazást?

– Az évtizedes tapasztalatok azt mutatják, hogy akkor lehet igazán jó eredményeket elérni, ha csapatban dolgoznak. Finnországban az intézményekben van egy csapat, ami az iskolapszichológusból és a tanári kar néhány tagjából áll, akik évente több programot is szerveznek az iskola pedagógusai és a szülők számára. Egyébként Romániában is vannak ezzel kapcsolatos, nagyon precízen, szakszerűen kidolgozott jogszabályok. Fontos a következetesség a pedagógus részéről. Jó, ha együtt beszélik meg az osztályban lévő szabályokat és azt is tisztázzák, hogy hogyan járnak el akkor, ha ezeket valaki megszegi. Ezek jelenjenek meg írásos formában, kifüggesztve az osztályban, így nem vesznek feledésbe.

– Mit tehet a szülő akkor, ha gyereke áldozat?

– Fontos, hogy a szülőnek bizalmas, jó kapcsolata legyen a gyermekkel. Abban az esetben, ha a gyermek áldozat, fontos éreztetni, hogy értékes. Különféle játékos feladatokkal és beszélgetésekkel segíthetjük a gyermeket abban, hogy felfedezze és megismerje a saját pozitív tulajdonságait, ezáltal erősítve az önbecsülését és az önbizalmát. A szülőnek és a pedagógusnak mindenképpen közös megoldást kell találniuk a helyzetre.

Idézet
Ha a probléma nem oldódik meg, akkor át kell íratni a gyermeket egy másik intézménybe.

– Hát akkor, ha a gyermek a bántalmazó szerepét tölti be?

– Abban az esetben, ha a gyermek a bántalmazó, szükséges feltárni az agresszió hátterében álló okokat. Ezek lehetnek pl. az autoriter gyermeknevelési módszerek, a túl szigorú bánásmód, de a túlzott engedékenység, a következetesség hiánya is. Ha a gyermek környezetében gyakoriak az agresszív megnyilvánulások, nagy az esély arra, hogy ő is agresszívvé válik. Az egyszeri beavatkozás valószínűleg nem lesz hatékony, hosszú távú odafigyelést igényel. Mindkét esetben ajánlott a pszichológus bevonása.

– A büntetés megoldás lehet?

– A büntetés csak akkor hatékony, ha jól van alkalmazva. A büntetésnek soha nem a megtorlás a célja, hanem az, hogy a nem kívánt viselkedés megszűnjön.

Idézet
Ha túl erős büntetést ad a normaszegő cselekedethez képest, garantáltan rosszabbodni fog a helyzet.

Fontos, hogy a gyermek megértse, hogy amit tett, az miért rossz, és meg kell büntetniük, de attól ő még a közösség tagja. Nem őt ítélik el, hanem a cselekedetét. Fontos a megbocsátás, mert ha a gyermeket mindenki rosszfiúnak/lánynak tartja, a pygmalion effektus érvényesül, vagyis azzá is válik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 03., szerda

További támogatásáról biztosította az Európai Tanács elnöke Romániát a teljes schengeni csatlakozás megvalósulásához

További támogatásáról biztosította Romániát a schengeni övezethez való teljes körű csatlakozás megvalósulásához Charles Michel, az Európai Tanács elnöke szerdai bukaresti látogatásán.

További támogatásáról biztosította az Európai Tanács elnöke Romániát a teljes schengeni csatlakozás megvalósulásához
2024. április 03., szerda

Kelemen Hunorral és Marcel Cioacuval is tárgyalt Orbán Viktor

Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, majd a magyar miniszterelnökkel és Marcel Ciolacu román miniszterelnökkel tárgyalt Kelemen Hunor szerdán Bukarestben – adja hírül az RMDSZ sajtóosztálya.

Kelemen Hunorral és Marcel Cioacuval is tárgyalt Orbán Viktor
2024. április 03., szerda

Iohannis nem lép vissza a NATO-főtitkári jelöltségtől

Klaus Iohannis szerdán kijelentette, hogy nem áll szándékában visszalépni a NATO-főtitkári jelöltségtől.

Iohannis nem lép vissza a NATO-főtitkári jelöltségtől
2024. április 03., szerda

Orbán Viktor Bukarestben tárgyal

Orbán Viktor miniszterelnök szerda délután Bukarestben megbeszélést folytat Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnökével, majd a román miniszterelnökkel, végül uniós tagállami kormányfőkkel és az Európai Tanács elnökével.

Orbán Viktor Bukarestben tárgyal
Orbán Viktor Bukarestben tárgyal
2024. április 03., szerda

Orbán Viktor Bukarestben tárgyal

2024. április 03., szerda

Mérgezéses tünetekkel került kórházba egy temesvári gimnázium több diákja és pedagógusa

A Temes megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget arról értesítette a megyei mentőszolgálat diszpécsere, hogy a sürgősségen tucatnál több diák jelentkezett közös, mérgezésre utaló tünetekkel kedd este. Szerdán újabb diákoknál jelentkeztek a tünetek.

Mérgezéses tünetekkel került kórházba egy temesvári gimnázium több diákja és pedagógusa
2024. április 03., szerda

Négy kiskorú támadt egy ötödikre, késsel is megsebezték az áldozatot

Négy ismeretlen kiskorú bántalmazta szerdán a fővárosi Iuliu Maniu szakközépiskola egyik tanulóját. Az elkövetők egyike szúró-vágó eszközzel támadt az áldozatra, aki a támadás következtében műtéti beavatkozásra szorul, de nincs életveszélyben.

Négy kiskorú támadt egy ötödikre, késsel is megsebezték az áldozatot
2024. április 03., szerda

Megjelentek a Szülőföldön magyarul program idei pályázati felhívásai

Megjelentek a Szülőföldön magyarul program idei pályázati felhívásai, szerdától május 3-ig várják a jelentkezéseket kizárólag elektronikusan, az újonnan létrehozott mipont.hu oldalon.

Megjelentek a Szülőföldön magyarul program idei pályázati felhívásai
2024. április 03., szerda

Béremelést kapnak a postai alkalmazottak, véget ér a tiltakozás

Átlagban 350–370 lejjel emelik a postai alkalmazottak fizetését - jelentette be kedd este Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizációért felelős miniszter.

Béremelést kapnak a postai alkalmazottak, véget ér a tiltakozás
2024. április 02., kedd

Igaz, hogy csak öt százalékkal, de csökkent a sörfogyasztás Romániában

A romániai sörpiac 2023-ban tovább csökkent: 15 millió hektolitert értékesítettek, 5 százalékkal kevesebbet, mint előző évben – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján a Romániai Sörgyártók Egyesületének igazgatója.

Igaz, hogy csak öt százalékkal, de csökkent a sörfogyasztás Romániában
2024. április 02., kedd

Nyolcvan százalék alá csökkent az átoltottság Romániában

Az elmúlt tíz évben 90-ről 80 százalék alá csökkent az átoltottság Romániában valamennyi vakcina tekintetében – jelentette ki hétfőn Alexandru Rafila egészségügyi miniszter.

Nyolcvan százalék alá csökkent az átoltottság Romániában
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!