Fotó: Barabás Ákos
A Sanitas szakszervezet bejelentette, hogy a képviselőház keddi szavazásig, amikor elfogadhatják a 2016/20-as kormányrendelet módosításait, továbbfolytatja az általános sztrájkot – számol be az Agerpres hírügynökség.
2016. november 01., 10:492016. november 01., 10:49
2016. november 01., 13:232016. november 01., 13:23
FRISSÍTÉS: Felfüggesztik a sztrájkot
Ideiglenesen felfüggesztik a Sanitas szakszervezet által szervezett tiltakozó akciókat – jelentette be a parlamentben Marius Sepi, a szövetség elnökhelyettese. A szakszervezeti bizalmi szerint az intézkedést elsősorban a páciensekkel való szolidaritásból hozták.
A képviselőházi szavazásig sztrájkolnak
„Az általános sztrájk első napja után kedvező kilátások vannak: a képviselőház összevont szakbizottságai elfogadták a 2016/20-az kormányhatározat általunk javasolt módosításait. Eszerint, belefoglalták az kormányhatározatba a korábban kimaradt kategóriákat (az egészségügyi igazgatóságok munkatársait, az irodai személyzetet, stb.), rendezték a bérpótlékok kérdését, egyensúlyba hozták az egyetemi és a nem egyetemi kórházakban dolgozók béreit, a szociális rendszerben alkalmazottak béreit a nem egyetemi kórházak bértáblája alapján számolják ki, stb” – mutat rá a Sanitas közleménye.
Dragoş Pâslaru munkaügyi miniszter hétfőn este azt nyilatkozta, hogy a költségvetési felelősség törvényének értelmében, a kormány nem hozhat kevesebb mint 180 nappal mandátuma lejárta előtt olyan határozatot, amely a fizetések, vagy nyugdíjak emelését írja elő. Ugyanakkor úgy vélte, hogy a 20-as kormányrendelet módosítása további méltánytalanságokat szülne a közalkalmazottak körében.
A Munkaügyi Minisztérium még pénteken értesítette a Sanitas szakszervezetet arról, hogy nem törvényes az általa kirobbantott munkakonfliktus és a kormány az Egészségügyi Minisztérium révén az illetékes bírósághoz fordul annak megállapítására, hogy az egészségügyi alkalmazottak sztrájkja teljesíti-e a törvényes előírásokat.
Ugyanakkor az egészségügyben dolgozók 2016. december 31-éig érvényes kollektív munkaszerződése sem teszi lehetővé, hogy a szerződés érvényessége alatt az alkalmazottak kollektív munkakonfliktust robbantsanak ki – közölte a szaktárca a Sanitas szakszervezettel.
„Ugyanakkor, a társadalmi párbeszédről szóló 2011/62-es törvény szerint, a kollektív munkakonfliktusoknak nem lehetnek olyan követelései, amelyek megoldásához jogszabályok elfogadására van szükség” – írja a Munkaügyi Minisztérium értesítőjében.
Folytatódik a vita a kormányrendeletről
A képviselők kedden folytatják a vitát az egészségügyben dolgozók sztrájkját kiváltó 20-as kormányrendeletről. A képviselőház költségvetési és pénzügyi, illetve munkaügyi bizottsága hétfő este elfogadta a költségvetési alkalmazottak bérét szabályozó sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvény néhány módosító javaslatát. A módosítások értelmében, az egészségügyben és tanügyben dolgozók is béremelésre számíthatnak. A jóváhagyott módosító javaslatok között szerepel az is, amelynek értelmében 2016. december 1-jétől az egészségügyi alkalmazottak esetében az alapbért veszik a bérpótlékszámítás alapjául. Egy másik megszavazott javaslat szerint 2017. január elsejétől átlagban 15 százalékkal nő a tanügyben dolgozók bére a december 31-i bérszinthez képest. Emellett elfogadta a szakbizottság azt a módosító javaslatot is, amelynek értelmében a szociális ellátó rendszerben dolgozók is átlagban 15 százalékos fizetésemelésben részesülnének. A javaslatokat a nemzeti liberális párti bizottságtagok hiányában szavazták meg, ők ugyanis előzőleg elhagyták az ülést, többek között azzal érvelve, hogy a vita hiábavaló, hiszen nincs költségvetési keret az intézkedések teljesítésére. A képviselőház munkaügyi bizottságának szociáldemokrata párti elnöke, Adrian Solomon hétfő este úgy nyilatkozott, kedden folytatja az ülést a testület a többi javaslat megtárgyalásával, illetve véleményezniük kell a tervezetet. Solomon hozzátette, az általuk eddig elfogadott módosítások nyomán átlagban 15 százalékkal nőne az egészségügyben és a tanügyben dolgozók bére, ami 300 millió eurós terhet róna a költségvetésre.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Felhelyezték a pápaválasztási fordulók eredményét tudtul adó kéménycsövet a Sixtus-kápolna tetejére péntek reggel.
Tűz ütött ki szerda délután a pașcani-i CFR-kórház egyik tetőtéri helyiségében; több mint 60 beteget és 17 alkalmazottat evakuáltak.
Kína szerdán kiadott, a világjárvány elleni válaszlépéseiről szóló úgynevezett fehér könyvében megismételte azon állítását, hogy a koronavírus-járvány az Egyesült Államokból indulhatott ki.
szóljon hozzá!