Fotó: Forrás: Gubcsi Lajos
Erdélyi művészeket, jogászt, egyesületet és kulturális intézményt is díjaznak a Magyar Művészetért Díjrendszer 47. gáláján június 13-án a budapesti Klauzál Házban.
2024. június 12., 16:012024. június 12., 16:01
A Magyar Művészetért Díjat 1987-ben alapították, az akkori kuratórium tagjai között volt Makovecz Imre, Csoóri Sándor, Sára Sándor, Sinkovits Imre, Pozsgay Imre, Sütő András. Mára a Magyar Művészetért Díjrendszer tizenhat különféle díjból áll, a 37 év alatt 1550 díjat osztottak ki.
Porteleki László népzenész, Rátóti Zoltán színművész és Salamon Beáta népzenész. Zrínyi Ilona-díjat adnak át Nagy Tímea olimpia bajnoknak, az Árpád fejedelem-díjat pedig a Rákóczi Szövetségnek ítélték oda. A Színész-díjat ezúttal ifj. Vidnyánszky Attila színművész veheti át.
Ex Libris-díjban részesül az erdélyi Barabás László néprajzkutató, Fazakas Zoltán József ügyvéd, Dezső Attila népzenész, Szilágyi Tóni népzenész, a Kézdivásárhelyi Nők Egyesülete és a Romániai Magyar Dalosszövetség, valamint Agócs Gergely népzenész (Felvidék), Falath Zsuzsanna muzeológus (Felvidék), Frigyesy Ágnes és a Budapesti Székely Kör, Hollós László szerkesztő, Jánosi András és a Hungaricus magyar régizene, népzene, Kovács Ferenc festőművész, Kovács Márton népzenész, Kovalcsik Cirill, Kuczera Barbara népzenész, Molnár Péter népzenész, Nagy Perge László grafikus (Délvidék), Péter Tamás népzenész, Porteleki Zoltán népzenész és Schön György közművelő, közösségszervező.
Az ünnepi műsorban fellép: Varga Miklós zenész, rockénekes, Rátóti Zoltán színművész, Molnár Levente operaénekes, Schramek Géza színművész, Agócs Gergely zenész, etnográfus, Jánosi András és a Hungaricus együttes, Salamon Beáta, Porteleki Zoltán és további hét díjazott népzenész társuk: Dezső Attila, Kovács Márton, Kuczera Barbara, Molnár Péter, Péter Tamás, Porteleki Zoltán és Szilágyi Tóni. Áldást mond Kusztos Tibor nyugalmazott lelkész.
Amint Gubcsi Lajos alapító, a Magyar Művészetért Díjrendszer elnöke fogalmazott, ezt a gálát a magyar népzene ünnepének is tekintik, hiszen tíz olyan népzenész áll közösen színpadra, akik ebben a formában még nem muzsikáltak együtt.
Donald Trump amerikai elnök a BBC brit közszolgálati médiatársaságnak nyilatkozva kijelentette, hogy csalódott Vlagyimir Putyinban, amiért többszöri próbálkozás ellenére sem tudott egyezségre jutni az orosz államfővel az ukrajnai tűzszünetről.
Az Axiom–4-küldetés négyfős legénysége hétfőn befejezte küldetését a Nemzetközi Űrállomáson, délután elhagyja annak fedélzetét.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
szóljon hozzá!