Fotó: Boda L. Gergely
Újdonság, hogy közönségtalálkozókkal rukkolnak elő idén a Tusványos szervezői, de van, ami sosem változik: a szervezők mellett idén is medvék várnak Tusndáfürdőn, és Orbán Viktor mellett talán még Băsescu is. A tusványosi táborozás előtt felmerülő kérdéseinkről a főszervezőt, Sándor Krisztinát faggattuk.
2011. július 19., 12:302011. július 19., 12:30
2011. július 19., 20:012011. július 19., 20:01
– Amire mindig kíváncsiak, vagyunk: milyen állapotban van a tábor, a kemping?
– A tábornak idén új bérlője van, annyit elárulhatunk már most, hogy új matracok és ágyneműk érkeztek a faházakba, és igyekeztek legalább részben felújítani a mosdókat, zuhanyzókat is. Ezeken kívül a sportcsarnok és környéke, a pálya, az rendben van. Tehát a helyszíni körülmények lényegesen nem változtak.
– Milyen újdonságot nyújt idén Tusványos?
– Ez a kérdés minden évben felmerül. Én úgy látom, hogy Tusványoson idén is – akárcsak a korábbi években – egy nagyon színes és gazdag programmal jelentkezünk, ahol nem csak azok találhatják meg a számításaikat, akiket feltétlenül csak a politika és a közélet érdekel, hanem szabadidős és kulturális programok, színházi kisebb produkciók, humorprogramok egészítik ki a nagy programot. Az sem elhanyagolható, hogy a Sapientia meg a Partiumi Keresztény Egyetem külön sátorral vesz részt a rendezvényen, amelyekben még tudományos előadásokat is terveztek. Mindezeken kívül a koncertkínálatot emelném ki, amely nyilván minden évben más. Idén is igyekeztünk minél sokszínűbbre tervezni, hogy mindenféle korosztály megtalálja a kedvencét.
– Ki az, aki kiválasztja a fellépőket? Ki dönt?
– A két társszervező, a magyarországi Kisebbségekért Pro Minoritate Alapítvány, illetve a Magyar Ifjúsági tanács vezetése dönt a koncertprogramról. Ez általában az előző év végén körvonalazódik, és legkésőbb februárig nagyjából véglegesül. Szempontjaink, hogy ne csak a huszonévesek ízlése szerinti koncerteket szervezzünk, hanem olyanokat is hívjunk, aki mondjuk már a húsz éve Tusványosra járó nemzedéknek is a kedvencei lehetnek.
– Lesznek közönségtalálkozók, ha jól tudom…
– Igen, ez is egy újdonság. Az idén az együttesekkel úgy egyeztettük, hogy talán kivétel nélkül mindenikkel sikerül közönségtalálkozót is egyeztetni. Ez eddig még nem volt Tusványoson.
– Sok magyarországi előadó tűnik fel a programban…
– Igen, szinte minden témához magyarországi előadókat is hívtunk, ezzel gyakorlatilag azt erősítjük, hogy Tusványos a magyar–magyar párbeszéd helyszíne is. Nagyon sok olyan új kormányzati szereplő vesz részt a táborban, akiknek fontos, hogy közvetlen kapcsolatba kerülhessenek az itteni vezetőkkel, önkormányzatai szereplőkkel és jövendőbeli politikusokkal. Meg vagyok győződve róla hogy ez egy jó lehetőség nekik is, meg nekünk is.
– Mi a helyzet a szombati nagy találkozóval? Akkor jön, vagy nem Traian Băsescu államfő?
– Bár érdeklődtünk a programjáról, hivatalos meghívót nem küldtünk. Meghívót azért nem küldtünk neki, mert az idei táborunk témája az Összenő, ami összetartozik mottóval kerül megszervezésre. Ezzel gyakorlatilag a magyar állampolgárság határon túli kiterjesztését szerettük volna előtérbe helyezni, mivel ez volt a legfontosabb történés a tavalyi Tusványos óta a magyar közösségek szintjén. A témaválasztás pedig nem indokolta a román államelnök közvetlen meghívását. Ennek ellenére folytonos egyeztetések zajlanak a magyarországi miniszterelnöki hivatal és a román állam államfő között. Zajlanak az egyeztetések arról, hogy Orbán Viktor és Băsescu hol találkozzon, vagy egyáltalán találkozzanak-e. Tehát az sem kizárt, hogy az államelnök eljön a táborba, valószínűleg ez politikai döntés függvénye.
– Mennyi résztvevőre számítanak idén?
– Az elképzelésünk az, hogy a tavalyit mindenképpen tartsuk. Mivel ez az egyetlen nagy nyári rendezvény, ahol nincs belépő, ezért inkább a becslések szintjén tudunk számokat mondani. Nagyjából a tavalyi évben naponta 4-5000 ember fordult meg a táborban. Ha ezt megszorozzuk az öt nappal, akkor az húsz-huszonkétezer embert látogatót jelent. Nyilván abban reménykedünk, hogy ezt idén is tartani fogjuk.
– Mit tudhatunk a költségvetésről?
– Az idei szabadegyetem költségvetése körülbelül 150 000 euró, és ennek a java részét jelentős támogatásokból, illetve részben pályázati pénzekből próbáltuk begyűjteni. Idetartozik az is, hogy a rendezvényen a bevételi oldalt erősítik a kereskedelmi árusok is, akik a helyeket bérlik. Így próbálunk hatékonyan gazdálkodni, hogy kijöhessenek a költségek.
– Hogy állunk a medvelessel? Idén is lesz része benne a táborozóknak?
– Még több medve van, mint a tavaly, úgyhogy ezen a téren nem jobbak a körülmények, mint korábban. A polgármesterúrtól úgy értesültünk, most már talán kilövési engedélyt is kaptak az illetékes hatóságok. Nagyon bátrak, nagyon háziállatszerűen viselkednek, ami azt jelenti, hogy a pályára, vagy akár a házak közé is bátran besétálnak esténként, éjszakánként, sőt még a nagy zaj sem riasztja el őket. Azon kívül, hogy megpróbáljuk felhívni a figyelmet rájuk, reméljük, hogy ha már ennyire háziasodtak, nem lesz probléma sem velük. Egyébként erre majd külön figyelnek a biztonságiak is, és a szervező csapat minden tagja, hogy hátul az erdő alatt ne nagyon sétálgassanak a táborozók.
– Főszervezőként ön mit vár az elkövetkezendő héttől?
– Először is azt várom, hogy gondmentesen elteljen az elkövetkező egy hét. Természetesen mindig akadnak kisebb nagyobb problémák, amelyeket a helyszínen kell majd megoldani, de abban bízom, hogy gondmentesen lezajlik az idei szabadegyetem is. Elvárásaim közé tartozik ugyanakkor az is, hogy létrejöhessen nagyon sok hasznos találkozás, az előadások tartalma, minősége jó legyen, és legyen nagyon sok embernek alkalma tartalmas beszélgetésekre egymással, mert azt hiszem, erre folyamatosan szükség van.
– És végül, mit tanácsolna a tusványosi táborozóknak?
– Hozzanak gumicsizmát! Most nincs sár, de a korábbi években egyszer sem úsztuk meg eső nélkül, úgyhogy a gumicsizma az jól fog.
szóljon hozzá!