Fotó: Gligor Róbert László
Nyárádszeredában szervezett válogatót a Magyar Futball Akadémia, amelyen az 1996–1999-es korosztály gyerekeit várták bemutatkozásra Erdély egész területéről.
2013. május 21., 08:092013. május 21., 08:09
2013. május 21., 08:312013. május 21., 08:31
A kezdeményezés a helyi önkormányzat és sportklub részéről indult, jelmondatai pedig „Keressük az új Puskás Öcsit” és „Căutăm pe noul Bölöni” voltak. A magyarországról érkezett szakemberek korcsoportok szerint mérték fel a jelentkező gyerekeket, akiknek irányított bemelegítő után labdakezelésben kellett ügyeskedniük, majd fotocellás műszerekkel mérték a gyorsaságukat, végül a játékban kellett megcsillogtatniuk tehetségüket.
Tóth Sándor polgármester és a sportklub elnöke portálunknak elmondta: a helyi önkormányzat kezdeményezését elfogadta a magyarországi fél, így szervezhettek ilyen rendezvényt a városban. A sportklub együttműködést ajánlott fel az akadémiának, és remlik, hogy ez csak az első lépése egy hosszabb távú tervnek. A szervezők elégedettek a jelentkező gyerekek számával, az eredményeket pedig ezután értékelik. „Az a véleményem, hogy megadtuk az esélyt azoknak a gyerekeknek, aki vették az üzenetünket és jelentkeztek, hogy egy komolyabb szintű focitudást sajátíthassanak el az akadémián” – mondta Tóth, hozzátéve: nem kezdőket mértek fel, hanem olyanokat, akik már valamelyik egyesületnél futballoznak. Ha pedig tehetségesek, ez egy „ugródeszka” lehet számukra, csak rajtuk múlik, hogy ki tudják-e használni ezt a lehetőséget.
A polgármester és klubelnök azt is bevallotta a Székelyhonnak: merész álma, hogy Nyárádszeredában fociakadémiát hozzanak létre. Ez persze saját erőből nem valósítható meg, együtt kell működni valamely jeles akadémiával. Az sem kizárt, hogy egy „befutott” akadémia fiókintézményt hozzon létre itt, ahol összegyűjtik Erdély legjobbjait. Egyelőre nem fektet be senki eurómilliókat Nyárádszeredában, de az együttműködés elkezdődött – nyugtázza a városvezető. Arra a kérdésünkre, hogy milyen infrastruktúrára volna szükség egy akadémia létrehozásához, Tóth Sándor elmondta: a helyszín adott nagy- és kispályák, gyakorló és műfüves terek kialakításához, de kell erőterem és úszómedence is. A városban vannak épületek, amelyek megfelelnek bentlakás céljára, és szükség esetén a helyi iskolai rendszeren is úgy változtatnának, hogy az még inkább sportbarát legyen: az oktatást és étrendet úgy kell kialakítani, hogy az összhangban legyen majd a napi két edzéssel a tanulók számára.
A nyárádszeredai származású, Budapesten élő Márkus Zsolt kulcsszerepet vállalt ennek a válogatónak a megszervezésében. Szeretnék megadni a lehetőséget az erdélyi gyerekek számára, hogy olyan szintre jussanak, mint Feketics Norbert, Pavel Alex, Tüzes László, hogy később majd bekerülhessenek a magyar vagy román válogatottba. Azt is szerertnék megmutatni, hogy a Hagyi vagy Popescu-akadémiák mellett más lehetőség is van az erdélyi tehetségek feljutására. Minden adott, csak a gyerekeken múlik – véli Márkus, aki a Magyar Labdarúgó Szövetség nemzetközi megfigyelőjeként szervez válogatókat. Reméli, sokan lesznek, akik szívvel és akarattal szeretnének eljutni a magyar futballakadémiára, és ők ezután évente visszatérnek erdélyi megyékbe, városokba, hiszen meglepte őket a nagyszámú jelentkezés.
Az egyik szervezőtől, Molnár Szabolcstól megtudtuk, 62 gyerek jelentkezett, a válogatóra közülük 51 jött el Maros, Hargita, Kovásznak és Kolozs megyéből, de jelentkező még Arad vidékéről is akadt. Amint már a rendezvény kezdetén a magyar fél elmondta: az értékelés után azokat, akiket érdemesnek találnak, június közepén egy hétre ki is viszik az anyaországi akadémiára.
Tóth Sándor örömébe egy kis üröm is vegyült: a marosvásárhelyi Szász Adalbert sportlíceum igazgatója, Csíki Zsolt is eljött Nyárádszeredában, és azzal fenyegette az általa vezetett intézménynek a válogatón megjelent tanulóit, hogy kizárja az iskolából vagy tesz róla, hogy megbukjanak. Tóth Sándor ezt hivatallal való visszaélésnek tekintette, Csíkit pedig rendőri felügyelet mellett kitessékelte a sportbázisról még a válogatás elkezdése előtt. Lapunknak az incedens kapcsán kifejtette: sajnálatos az effajta megnyilvánulás, hisz nem „ellopni” akarják az iskolák tanulóit, hanem egy lehetőséget nyújtanak számukra. Ha volna Marosvásárhelyen egy futballakadémia, akkor azzal működnének együtt, de ez egyelőre hiányzik. Az igazgató megnyilvánulását azért is sajnálja, mert a nyárádszeredaiak energiát és pénzt fektettek bele a szervezésbe, az emberi erőforrások biztosításába és a rendezvény népszerűsítésébe.
szóljon hozzá!