Jelentős változások várhatóak a kosárlabdasportban a 2012–2013-as idénytől kezdődően – legalább ennyi biztos az A-osztályos klubok vezetőinek bukaresti tanácskozását követően.
2011. szeptember 14., 13:502011. szeptember 14., 13:50
2011. szeptember 14., 15:172011. szeptember 14., 15:17
A megbeszélés egyik fő témája a sportág professzionális sporttá való nyilvánítása volt, amely fontos változtatásokat eredményez a klubok és játékosok közötti viszonyban. A szövetség rövidesen keretszerződést dolgoz ki, amelyhez igazodnia kell az egyéni megállapodásoknak, a klubok pedig a munkatörvénykönyv szerinti alkalmazók, a játékosok pedig munkavállalók lesznek, az ebből következő minden joggal és kötelezettséggel. Ugyancsak a profizmus folyományaként felvetődött egy profi liga létrehozásának kérdése is, egyelőre azonban úgy tűnik a klubok többsége nem támogatja az ötletet. Ha létrejön, a profi ligának legkevesebb hat klubot kell tartalmaznia.
Addig is azonban, a következő évtől kezdődően, az A-osztállyal párhuzamosan megrendezik ugyanazoknak a kluboknak a részvételével az U-23 bajnokságot is, ezeket a mérkőzéseket a felnőtt csapatok találkozói előtt egy nappal vagy utána egy nappal játsszák majd. Arról is döntés született, hogy a bajnokság első három helyén végző csapat kötelező módon indul az európai sorozatokban, s nem önkéntes vállalás alapján, mint eddig. A bajnokot az Eurokupába, az ezüstérmest az Eurochallenge-be, a bronzérmest a Balkán Ligába nevezi a szövetség.
Elhangzott a megbeszélésen egy arra vonatkozó javaslat is, hogy maximálják a belföldi játékosok fizetését, ezt azonban jogi megfontolások miatt kénytelenek voltak elvetni, így Carmen Tocală szövetségi elnök azzal az indítvánnyal állt elő, hogy ne korlátozzák a külföldi játékosok számát, mert akkor a belföldi játékosok irreálisan magas fizetése is csökkenni fog. Az már bizonyos, hogy nem lesz kötelező román játékos használata (a 2012-2013-as idényről beszélünk, tehát nem a most kezdődő bajnokságról, amelyben érvényes a kötelezettség), csupán arról folyik a vita, hogy maximálják-e a külföldi kerettagok számát 5 vagy 6 főben, vagy tegyék lehetővé, hogy akár 12 idegenlégióst is használjon egy klub a mérkőzéseken.
Már az idéntől érvényes módon megnövelik 50%-kal a játékvezetői díjat, s az a lehetőség is megfogalmazódott, hogy jó lenne ezt egy központi alapból kiegyenlíteni, ahová a klubok ezt befizetnék, s nem közvetlenül a játékvezetőknek adnák oda. Ami viszont biztos, hogy nem kívánják sorsolással eldönteni a játékvezetőket, hanem kijelölik őket. Ugyanakkor a szövetségi biztosokat földrajzi övezetekre osztják, hogy az utazási költségeiket csökkentsék.
Ami a televíziós közvetítéseket illeti, a Digi Sport fordulónként egy mérkőzést tűz műsorra, s a CSM Nagyvárad minden hazai meccsét közvetíteni fogja, mellette a TVR közvetít, elképzelhető, hogy a TVR 3-ról átkerülnek a mérkőzések a TVR 2-re, miután utóbbinak jobb a lefedettsége.
A marosvásárhelyi klubot közvetlenül érinti, hogy a klub elnökét, Szalkay Józsefet beválasztották a szövetségi bizottságba, amelynek rajta kívül Mircea Cristescu (U-Mobitelco Kolozsvár), Liviu Puicu (CSM Bukarest) és Ionuţ Georgescu (Asesoft Ploieşti) tagja, s amely a különböző vitás kérdésekben hivatott dönteni.
A helyi ifjúsági kosárlabdát érintő döntés, hogy Marosvásárhelyen a fiúknak, Szászrégenben pedig a lányoknak PerformBaschet központokat hoznak létre.
szóljon hozzá!