Fotó: Veres Nándor
Megbüntette a HSC Csíkszeredát a jégkorong Mol Liga fegyelmi testülete. A szankciók a december 14.-i, szombat esti, HSC Csíkszereda–Brassói Corona mérkőzésen lesznek először érezhetők.
2013. december 12., 20:282013. december 12., 20:28
2013. december 12., 20:472013. december 12., 20:47
Három zártkapus mérkőzésre és 2000 eurós pénzbírsággal büntette a HSC Csíkszeredát a jégkorong Mol Liga fegyelmi testülete, amely az ítéletet végrehajtását az idény végéig felfüggesztette. Az indoklás szerint a nézők egy része a december másodikai, Ferencváros elleni mérkőzésen a vendégek játékosait és vezetőit, valamint a zsűrit és a játékvezetőket inzultálták.
A Vákár Lajos Műjégpályán – többek között – egy szektort teljesen, egy másikat fele részben a következő öt hazai mérkőzésen, illetve a lelátók egy részének első három sorát le kell zárni addig, amíg a HSC a liga számára elfogadható, a biztonságot garantáló intézkedéseket nem tesz, és saját költségen szövetségi ellenőrt kell kirendelniük. Ezenkívül a lelátó és a játéktér közötti területen csak az oda beosztott személyzet és a szabálykönyv által engedélyezett, valamint a liga eseti engedélyével rendelkező személyek tartózkodhatnak. A döntés hátteréről Kerey Péter MOL Liga-elnököt kérdeztük.
– Úgy tűnik, előzmény nélküliek a HSC Csíkszereda ellen hozott büntetések. Mi van ennek a hátterében?
– Senki nem boldog, amikor egy ilyen döntés születik, én sem vagyok lelkes attól, hogy a Csíkszereda ellen szankciókat kellett hozni. Nem is került volna erre sor, ha nem lettek volna ennek előzményei. Elég régóta ismert az a dolog, hogy a csíkszeredai csarnokban van néhány olyan szurkoló, aki a mérkőzéseken rendszeresen a vendég-cserepaddal foglalkozik. Ezzel a társasággal a szeredai klub nagyon régóta nem kezd semmit. A történet másik fele az, ami a büntetőpad környékén történik. Ott is voltak már korábban esetek, amikor a büntetőpadon ülő vendégjátékossal szóváltásba került egy néző. Ezek a jelenetek nem valók jégkorongpályára, tehát fel kell lépni ellenük, és ha szép szóval nem lehet egy csapatot rávenni arra, hogy tegyen valamit, akkor muszáj egyéb kényszerítő intézkedéseket foganatosítanunk. Ez történt ebben az esetben is. Olyan helyen voltak emberek, ahol nem lett volna szabad. A cserepad fölött olyanok voltak, akiknek már rég nem kellene a mérkőzésen részt venniük, a büntetőpad környékére pedig olyanok juthattak el, akiknek egyáltalán nem lenne szabad ott lenniük.
– A Fradi ellen, a ferencvárosi klub vezetői ellen tettek-e panaszt a csíkiak? A MOL Ligához érkezett-e olyan panasz, amely arról szól, hogy a fradisok provokálták a közönséget?
–Nem, nem érkezett ilyen jellegű panasz. Ha a szóvá tett nézőtéri provokációra gondol, akkor hangsúlyozni kell, hogy az FTC két vezetőségi tagja nézőként volt jelen a lelátón. Azt is tudni kell, hogy a nézőtéri rendet is a rendező csapatnak kell fenntartania. Tehát ha a Ferencváros szakosztály-elnöke nincs hivatalos személyként beírva a mérkőzés jegyzőkönyvébe, akkor ellene csak olyan minőségben lehet eljárni, mint bármelyik néző ellen. Ha ő nézőként volt jelen, akkor rendezői feladat lett volna ellene fellépni. És ezt a rendezői feladatot a Csíkszereda nem oldotta meg jól. Az említett személy lejuthatott a büntetőpadhoz, csapkodhatott a büntetőpadnál. Én egyébként felhívtam Almássy Kornél figyelmét arra, hogy egy klub szakosztályvezetője még magánszemélyként is a szakosztályt képviseli, tehát ennek megfelelő, megfontolt viselkedést várunk el tőle. Nekem ebben az ügyben eddig terjed a lehetőségem.
– Van még más problémás helyszín a Mol Liga esetében?
– Ennyire problémás helyszín, mint Csíkszereda, nincs. Apróbb kihágások időnként előfordulnak, de a jelzéseinkre tesznek is az ellen, hogy az ilyen esetek ismételten előforduljanak. Olyan, hogy rendszeresen érkezzenek jelzések arról, hogy egy kispadot köpködnek, sehol máshol nem fordult elő.
– Lehet azt állítani, hogy Csíkszereda a legproblémásabb helyszín a MOL Ligában?
– Sajnos, igen. Úgy tudom, hogy azokat az úriembereket, akik köpködnek, mindenki ismeri Csíkszeredában. Nem a mi dolgunk, hogy ezeket az embereket távol tartsuk legalább a vendég-kispadtól, ha a mérkőzésekről nem is. Most egy egész csoport néző bűnhődik azért, mert erre az intézkedésre nem került sor évek óta. A ferencvárosi közlemény megjelenése után gyakorlatilag minden csapat felhívott és jelezte, hogy ebben a szezonban már voltak negatív tapasztalataik Csíkszeredában nekik is. Sajnos, itt elég komoly dologról van szó.
– Nem túl súlyos a HSC Csíkszereda ellen hozott büntetés?
– Valóban súlyos büntetés az, amit a HSC Csíkszereda kapott, de ennek a büntetésnek egy jó része olyan, amelyeket nagyjából két napon belül fel lehetne oldani, ha a Csíkszeredától kapnánk információkat arról, hogy milyen intézkedéseket hoztak a nézőtéri rend megőrzésére, ennek biztosítása érdekében. A legnagyobb bánatom az, hogy a Csíkszereda nem próbál valamilyen megoldással előrukkolni. Most náluk van a labda, az ő dolguk lenne ezt megtenni, hiszen ez az ő hazai pályájuk. Nagyon szomorú vagyok, és egyszerűen nem értem, miért van az, hogy mindeddig egyetlen ilyen irányú javaslat sem érkezett a ligához a HSC Csíkszeredától. Nekem nagyon fáj, hogy ártatlan nézők szenvednek.
szóljon hozzá!