Sporttörténészek Csíkdánfalván

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Felcsíkon, a dánfalvi Községi Vendégházban tartotta 33. sporttörténeti konferenciáját az Európai Sport Hagyományőrző Egyesület (ESHE).

Dobos László

2014. október 05., 14:582014. október 05., 14:58

2014. október 05., 16:262014. október 05., 16:26

 

A Zalai Sportmúzeumért Alapítvány (ZSA), a Dr. Mező Ferenc Olimpiai Baráti Kör (MFOBK), a Hargita Megyei Sportigazgatóság, Csíkdánfalva önkormányzata és a Csíkdánfalvi Közbirtokosság szervezésében szombaton megtartott konferenciát Böjte Csongor Ernő dánfalvi polgármester nyitotta meg, majd a Himnusz és a Székely himnusz eléneklését követően több érdekes előadás hangzott el.

A Nagykanizsáról érkező Kis János, az ESHE és a MFOBK elnöke Erdélyi magyar olimpiai érmesek címmel tartott előadást, majd a sepsiszentgyörgyi Csutak Tamás, a Gáll Lajos Futókör elnöke a dánfalvi születésű, Székelyföld legjobb székely maratoni futójáról, az 1944 őszén magyar katonaként hősi halált halt Gáll Lajos életútjáról, eredményeiről beszélt. Számos olimpiai érmet, kiváló eredményeket értek el Magyarországnak a zsidó és az örmény származású sportolók. A körmendi Mecsériné Doktor Rozália könyvtáros többek között az egyaránt zsidó vallású Hajós Alfréd úszó, Mező Ferenc sporttörténész, Elek Ilona vívó, Székely Éva úszó és Keleti Ágnes tornász pályafutásáról beszélt, Csíki András Hargita megyei sportigazgató pedig híres magyar-örmény sportolók – Keresztes Lajostól a Busligok, Basilideszek és Zárugokon át egészen a Lázárokig – eredményeit vázolta fel előadásában.

A délvidéki Tornyosról érkező Vajda Attila testnevelő tanár előadásának címe A magyar labdarúgás elsői és utolsói címet viselte, és ez az előadás a magyar labdarúgás hőskorát elevenítette fel, egyfajta felvezető is volt a szombati román–magyar Eb-selejtezőre.

Szívet cserél, aki hazát cserél? Országváltó magyar olimpikonok címmel a lepsényi Somlai Attila sportújságíró olyan magyar sportolókat mutatott be, akik más országok színeiben szereztek dicsőséget. Kicsid Gábor világbajnok kézilabdázó nem tudott eljönni Dánfalvára, helyette a hat téli olimpián (négyen sportolóként és kettőn a sífutó csapat technikai szakembereként) részt vevő tekerőpataki Antal Zsolt, illetve a vajdasági Árok Ferenc tartott élménybeszámolót. A most 82 esztendős, Újvidéken élő Árok hosszú időn át dolgozott Ausztráliában, ő vezette az 1988-as olimpián az ausztráliai labdarúgó válogatottat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei