Fallabdaközpont nyílt Csíkszeredában

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Ünnepélyes keretek között nyitották meg a hét végén Csíkszereda első fallabdaközpontját. Az első csíki squash-, azaz fallabdatermeket Szász László magánvállalkozó építette, a létesítmény a taplocai teniszpályák mellett, a Nagymező utca 47. szám alatt található.

Dobos László

2015. január 11., 21:082015. január 11., 21:08

2015. január 11., 21:202015. január 11., 21:20

A fallabda vagy squash a teniszben használatoshoz hasonló ütőkkel és gumilabdával, erre a célra kialakított teremben játszott sportág. Általában két játékos játssza, de páros mérkőzések is zajlanak. A pálya 9,75 méter hosszú és 6,4 méter széles, falai, ablakai és padlózata speciális anyagokból készül.

A taplocai ünnepségen többek között jelen volt Zsigmond Barna Pál, Magyarország csíkszeredai főkonzulja, Szabó Tibor, a Román Squash Szövetség alelnöke és Potozky László, a Polgár-Társ Alapítvány igazgatója.

Zsigmond Barna Pál elmondta, hogy a fallabdaközpont komoly értéke Csíkszeredának, a beruházással pedig gazdagodott a térség sportlétesítmény-kínálata. A főkonzul – aki amatőrként kipróbálta a fallabdát – gratulált a Szász családnak, akik pénzt, erőt és energiát befektetve egy komoly, külföldön nagyon népszerű sportot próbálnak meghonosítani.

Potozky László figyelemmel követte a létesítmény létrejöttét, azt, hogy a tulajdonos szinte mindent kétkezi munkával valósított meg. Elmondta, hogy Szász úttörő tevékenységet folytat, és örül, hogy a fallabdával gazdagabb lett a székelyföldi sportolási lehetőségek palettája.

Szabó Tibortól, a fallabda-szövetség alelnökétől megtudtuk, hogy a squash 8 éve kezdte el hódító útját Romániában, a szakszövetség pedig két éve alakult. A Magyarországon komolyabb hagyománnyal rendelkező fallabdának már számos romániai központja van Konstancától Temesvárig, ahol minősítő versenyek zajlanak, és országos ranglistát vezetnek. Szabó szerint a fallabdához komoly erőnlét, ész és erő szükséges, a szakemberek szerint 1 óra fallabdázás – a kifejtett energia szempontjából – megfelel két és fél óra hagyományos teniszezésnek. „A tervek szerint a fallabda 2020-tól olimpiai sportág lesz, és ez az a sportág, ahol kevés befektetéssel látványos eredményeket lehet elérni” – mondta Szabó.

A taplocai Transylvanian Tennis & Squash klubnál két, nemzetközi szabványnak megfelelő teremben lehet gyakorolni a fallabdázást.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei