1943. június 5-én született Budapesten. Iskoláit Székelyudvarhelyen végezte, mindvégig szertornázott, majd később birkózott. Édesapja a székely anyaváros sporttanácsának elnöke volt.
2013. június 24., 11:172013. június 24., 11:17
2013. június 24., 11:412013. június 24., 11:41
Ebben az időszakban alakult meg a Fások birkózó csapata, ahol nagyon komoly munka kezdődött. Rövid időn belül többen megszerezték a részvételi jogot az országos döntőre. Sajnos ez neki kimaradt, mivel egybeesett az egyetemi felvételivel. 1966-ban végezte el a Testnevelési Egyetem birkózó szakát. 1967-ben megnősült, Sándor Jolán kézilabdást vette feleségül. Megalakították az ország első birkózó katedráját a helyi sportiskolán belül, ezzel történelmet írtak az erdélyi és a román birkózás történetében. Sok egyéni országos bajnokot, csapatbajnokságot nyertek a sportiskolával.
A nemzetközi eredmények hiánya nem az ő lelkén szárad. Például az 1971-es konstancai döntőn kilenc súlykategóriában voltak jelen tanítványai, nehézsúlyban Széll Sándor már bronzérmes volt, de… Az első öt kategóriát megnyerték, akkor félbeszakították a versenyt, a többi négy kategóriában a bírók tettek róla, hogy csak ezüstérem jusson nekik. Csapatban nagy fölénnyel nyerték az országost. Minden évben megnyerték a sportiskolás csapatversenyt is.
Őt soha nem vitték külföldre. Így nem lehet csodálkozni, hogy sok sportolója az első adandó alkalommal külföldön maradt. A teljesség igénye nélkül sok birkózója szerzett dicsőséget a sportiskolának és a városnak: Geréb László, Sándor Lajos, File László, Simó József, Csont István, Simó László, Szatmári Péter, Szatmári Sámuel, Györfi Sándor, Kémenes András, Kalapács Árpád, Nagy Dénes, Péter Imre, Fancsali Lajos, Széll Sándor, László Ernő, László Sándor, Szász Csaba, Duka István, Papp László.
1974-ben átköltözött Sepsiszentgyörgyre, ahol egy széteső, fegyelmezetlen A divíziós csapatot vett át. Magával vitte Sándor Lajos és Fancsali Lajos tanítványait. Hatalmas munka árán sikerült a csapatot rendbe szedni és a divízióban elöl végezni, több esetben a székelyudvarhelyi csapatot is megverték. Rövid időn belül kadét korcsoportban és ifjúságiban is országos egyéni és csapatbajnokságot nyertek.
Mindkét fia országos bajnok lett. Endrét 15 évesen elvitte a bukaresti Steaua katonaklub. 1986-ban hazaköltözött Székelyudvarhelyre. 1987-ben Endre fia ezüstérmes lett a katovicei ifjúsági Eb-n. A világbajnokságra nem vitték el, a repülőtérről küldték haza. A történelem megismétlődött, a jövőt nagyon sötétnek látta.
1991-ben átköltözött Magyarországra, mindkét fia magyar válogatott lett. Endre a barcelonai olimpián 7. helyen végzett, részt vett három világbajnokságon, mindegyiken ötödik helyezést ért el. Az atlantai olimpián nyaki sérülés miatt nem vehetett részt. 2003-ban nyugdíjazták feleségével a Kalocsai Gyermekotthonból, ahol nevelőtanárok voltak. Nyugdíjaséveit ma sem tölti haszontalanul, társadalmi munkában a kalocsai utánpótlást neveli. Büszkeséggel tölti el, hogy mind a négy unokája birkózik.
Balázs Árpád
A sorozat korábbi részei:
Kalapács Árpád: a birkózáshoz nem elég a tehetség
szóljon hozzá!